Սևանում գրանցվել է COVID-19-ի առաջին դեպքը
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության մեկ նոր դեպք, ընդհանուր առմամբ, վարակվածների թիվը հասել է 63-ի։
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Մարզպետը տեղեկացրել է, որ վարակի դեպքեր գրանցվել են  Վարդենիս, Մեծ Մարիկ (Վարդենիսի տարածաշրջան) և Սևան համայնքներում։
Գեղարքունիքի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության պետ Լուսինե Վարդանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Սևանում գրանցված վարակակրի շփման շրջանակը այս պահին պարզվում է։
Թե որտեղից կարող է լինել վիրուսի աղբյուրը, Վարդանյանն ասաց, որ դեռևս հստակ ասել չի կարող. «Ինքը կոնտակտավոր է եղել, վարակակրի հետ է շփվել, և մենք ուղղակի նմուշառում ենք արել, ու պարզվել է, որ քաղաքացին վարակված է։ Բայց իր մոտ ախտանշաններ չեն եղել»։

Первый случай заражения коронавирусом зафиксирован в армянском Севане
В Гегаркуникской области Армении подтвержден ещё один случай заражения коронавирусом, общее число инфицированных в области достигло 63. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил губернатор Гегаркуникской области РА Гнел Саносян.
Губернатор сообщил, что случаи заражения зафиксированы в общинах Варденис, Мец Масрик (район Варденис) и Севане.
Начальник управления по здравоохранению и соцобеспечению областной администрации Гегаркуникской области Лусине Варданян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала, что в данный момент устанавливается круг контактов пациента с коронавирусом из Севана.
На вопрос, откуда может быть источник заражения, Л. Варданян ответила, что пока не может сказать точно. «Этот пациент контактировал, общался с инфицированным, и мы просто взяли образцы, и выяснилось, что он тоже инфицирован. Однако у него не было никаких симптомов», – пояснила она.