Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ, քանի որ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու որոշման դեմ նախկին պաշտոնյանի պաշտպանի բողոքը:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Վերմիշյանի պաշտպան Մուշեղ Առաքելյանն ասաց, որ դեռ չի ստացել դատարանի որոշումը, չի կարող ասել, թե ինչ հիմքով է մերժվել իր բողոքը։
Նա նշեց, որ դատարանը նույնիսկ հաշվի չի առել այն, որ Վերմիշյանը տարիքային առումով ռիսկային խմբում է գտնվում՝ կապված կորոնավիրուսի համավարակի հետ։

Former chief of Armenia’s Urban Development Committee to remain under arrest
Vahagn Vermishyan, Former Chairman of the Urban Development Committee of Armenia, will remain in pre-trial custody as the Yerevan Court of Appeals denied a defense appeal against the extension of his arrest for two months.
Speaking to Panorama.am, Vermishyan's lawyer Mushegh Arakelyan said that he has not yet received the court ruling and cannot unveil the reasons for the rejection.
He noted that the appellate court has not even taken into account the fact that Vermishyan is at higher risk for coronavirus given his age.