Նախարար. Գավառում միջադեպի ժամանակ տուժած քաղաքացիներից ոմանց կյանքին վտանգ է սպառնում
Երեկ Գավառում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ տուժած քաղաքացիներից ոմանց կյանքին վտանգ է սպառնում։ Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, որն այցելել է Գավառի բժշկական կենտրոն։ Նրա խոսքով, կան բազմաթիվ տուժածներ, որոնք գտնվում են տարբեր բժշկական կենտրոններում հսկողության տակ։
Նախարարն ասաց, որ իրենց մտահոգում է այն փաստը, որ դեպքը տեղի է ունեցել հենց բժշկական կենտրոնում. «Դատապարտում ենք ցանկացած նման դրսևորում, հատկապես  բժշկական կենտրոնում։ Փաստացի վտանգի տակ են եղել ոչ միայն այն քաղաքացիների կյանքը, որոնց հետևից եկել էին հարյուրավոր քաղաքացիներ հաշիվներ պարզելու, այլև բուժում ստացող բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնց կյանքն իրական վտանգի տակ է դրվել այս ավերածությունների  արդյունքում»։
Ա. Թորոսյանն ասաց, որ բժշկական սարքավորումները, բարեբախատաբար, չեն վնասվել. քանի որ այս բժշկական կենտրոնում ցուցաբերվում է անհետաձգելի օգնություն, ծննդօգնություն, դիալեզ,  սարքավորումները վնասվելու դեպքում նաև այդ քաղաքացիների կյանքը կվտանգվեր։ Նախարարի ներկայացմամբ, վնասվել են դռներ, լուսամուտներ, սանհանգույցներ, պատեր, կփորձեն մոտակա օրերին արագ վերականգնել, որպեսզի հիվանդանոցն անցնի իր բնականոն աշխատանքին։
Երեկ Գավառի ճանապարհին հնչած կրակոցների հետևանքով երկու հոգի մահացել էր: Կրակոցներից հետո Նորատուսի բնակիչները երկաթյա ձողերով մտել են Գավառի հիվանդանոց, որտեղ հսկողություն էին իրականացնում ոստիկանները։ Ձողերով և դանակներով զինվածները սկսել են ջարդուփշուր անել հիվանդանոցի գույքը, որից հետո, հրելով, քանդելով հիվանդանոցում հսկողություն իրականացնող ոստիկանների կազմած պատնեշը, մուտք են գործել այն սենյակ, որտեղ պառկած են եղել կրակոցների արդյունքում վիրավորված երկու անձինք, և դանակով կտրել են նրանց երկուսի պարանոցները:Ոստիկանությունից առավոտյան տեղեկատվություն տարածեցին, ըստ որի՝ բժշկական կենտրոնում որևէ մեկը չի սպանվել:

Глава Минздрава Армении: Есть угроза для жизни некоторых из участников инцидента в Гаваре
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в сопровождении губернатора Гегаркуникской области РА Гнела Саносяна 29 апреля посетил медицинский центр Гавара, куда были доставлены раненные в результате произошедшего 28 апреля инцидента.
В беседе с журналистами Арсен Торосян заявил, что есть угроза жизни некоторых пострадавших граждан.
По его словам, есть много пострадавших, они находятся под наблюдением врачей в разных медцентрах.
Глава Минздрава отметил: их тревожит тот факт, что инцидент произошел именно в МЦ. «Осуждаем любое подобное проявление, особенно в МЦ. Фактически под угрозой оказались не только жизни тех, для выяснения счетов с которыми пришли сотни граждан, но и многочисленные получающие здесь лечение граждане, жизни которых были поставлены под реальную угрозу в результате этих погромов», – отметил Торосян.
По словам Торосяна, медицинское оборудование, к счастью, не пострадало: поскольку в этой больнице оказывается неотложная медпомощь, принимаются роды, проводится диализ, в результате повреждения оборудования под угрозой оказалась бы и жизнь этих пациентов.
Как отметил министр, повреждены двери, окна, санузел, стены. По его словам, попытаются восстановить все оперативно в ближайшие дни, чтобы больница вернулась к своей нормальной работе.
Накануне, 28 апреля, в результате прозвучавших в Гаваре выстрелов погибли 2 человека. После выстрелов жители общины Норатус с железными прутьями ворвались в больницу Гавара, где дежурили полицейские. Вооруженные прутьями и ножами начали громить имущество больницы, после чего прорвали полицейский кордон, ворвались в палату, где лежали двое раненных в ходе инцидента. Полиция утром распространила сообщение, согласно которому  в ходе инцидента в МЦ Гавара убитых нет.