«Կասպերսկի». Չարագործները օգտագործում են առցանց կոնֆերանսների ծառայությունների անվանումները
Առցանց կոնֆերանսերի ծառայությունների նկատմամբ բիզնեսի աճող պահանջարկի ֆոնին չարագործներնօգատգործում են դրանց տարածվածությունը կորպորատիվ օգտատերերի վրա գրոհների համար։ Այս մասին գրում է «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից։ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալներով՝ նման կերպ տարածվել է 200 տեսակ սպառնալիք, հիմնականում, DealPly և DownloadSponsor գովազդային հավելվածները։ Երկու ընտանիքն էլ տեղադրող վնասաբեր ծրագրեր են, որոնք գովազդ են ցուցադրում կամ ներբեռնում գովազդային մոդուլներ։
Ըստ որում, չարժե թերագնահատել ծառայությունների անվանումների քողի տակ թաքնվող գովազդային սոֆթի վտանգավորությունը։ Նման ծրագրերի գրոհի արդյունքում մարդու գաղտնի տեղեկատվությունն առանց նրա համաձայնության կարող է հայտնվել երրորդ անձանց սերվերների վրա։ Ընդ որում, նման ծրագրերի հավաքած տվյալների ծավալը շատ բազմազան է՝ օգտատիրոջ նախապատվությունները, որոնումների պատմությունը, տեղադիրքը և շատ այլ տվյալներ։
Բացի գովազդային ծրագրերից, գտնվել են նաև սպառնալիքներ, որոնք թաքնվում են .lnk ընդլայնմամբ ֆայլերի (նիշք)՝ հավելվածների պիտակների քողի տակ։ Այդ ֆայլերի ճնշող մեծամասնությունն իրականում էքսպլոյտներ էին՝ վնասաբեր ծրագրեր, որոնք օգտագործում են տարբեր ծրագրերի խոցելիությունները։
«Առցանց կոնֆերանսների հարթակները ներկայումս մեծ ժողովրդականություն են ձեռք բերել աշխարհում, դրանցից փոքր և մեծ ընկերություններն օգտվում են տեսակոնֆերանսներ կազմակերպելու համար, դրանք օգտագործում են շարքային օգտատերերը՝ ընկերների և հարազատների հետ շփվելու համար։ Այդ պատճառով չենք կարող բացառել, որ նման ծառայությունների անվանումներն օգտագործող վնասաբեր ֆայլերի քանակը մոտ ապագայում կաճի։ Արժե, որ կազմակերպությունների օգտատերերն ու աշխատակիցներն անչափ ուշադիր լինեն, որպեսզի, հարմար գործիքի հետևից ընկած լինելով, չբախվեն կիբեռչարագործների հետ»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերությանանվտանգության փորձագետ Դենիս Պարինովը։
Տեսակոնֆերանսների ծառայություններով աշխատանքի անվտանգությունն  ապահովելու համար «Կասպերսկի» ընկերությունը խորհուրդ է տալիս.
• տեսակոնֆերանսների հավելվածները մոբայլ սարք կամ համակարգիչ ներբեռնել միայն պաշտոնական հարթակներից, ինչպիսիք են ծառայությունը մշակողի կայքը կամ Google Play-նու App Store-ը;
• տեսակապի այս կամ այն ծառայություններից յուրաքանչյուրի հաշվեգրի համար օգտագործել ունիկալ և բարդ գաղտնաբառ;
• եթե ծառայություն ընձեռում է նման հնարավորություն, կարգավորել երկգործոն իրավազորումը՝ հաշվեգիրը պաշտպանելու համար;
• յուրաքանչյուր կոնֆերանսի համար ստեղծել նոր գաղտնաբառ, որտեղ դա կիրառելիէ;
• առցանց հանդիպման հղումը չփոխանցել այն մարդկանց, որոնց համար այն նախատեսված չէ. այն ցույց չտալ սոցցանցերում; չհրապարակել էկրանի նկարները (դրանց մեջ կարող է լինել գաղտնի տեղեկատվություն);
• միացնել «Սպասասենյակ» գործառույթը և հավանություն տալ առցանց հանդիպման յուրաքանչյուր մասնակցի;
• կանոնավոր կերպով բարձրցանել սեփական թվային գրագիտության մակարդակը, ինչպես նաև սովորեցնել աշխատակիցներին, օրինակ, Kaspersky ASAP հարթակի միջոցով։ Դա կօգնի պահպանել անվտանգության վերը թվարկված բոլոր միջոցները և էապես կնվազեցնի վնասաբեր ծրագրային ապահովմամբ վարակվելու կամ ֆիշերների հնարքների զոհ դառնալու ռիսկը;

«Лаборатория Касперского»: Злоумышленники эксплуатируют названия сервисов для онлайн-конференций
На фоне растущего спроса бизнеса на сервисы для онлайн-конференций злоумышленники эксплуатируют их популярность для совершения атак на корпоративных пользователей. По данным «Лаборатории Касперского», таким образом распространялось 200 видов угроз, в основном рекламные приложения DealPly и DownloadSponsor. Оба семейства являются установщиками, которые показывают рекламу или загружают рекламные модули.
При этом опасность рекламного софта, который мимикрирует под названия сервисов, не стоит недооценивать. В результате атак таких программ конфиденциальная информация человека без его согласия может оказаться на серверах третьих лиц. Причём объём данных, которые собирают такие программы, действительно разнообразен: предпочтения пользователей, история поиска, геолокация и многое другое.
Кроме рекламного софта были также найдены угрозы, которые прячутся под видом файлов с расширением .lnk — ярлыков к приложениям. Подавляющее большинство этих файлов на деле оказались эксплойтами, то есть зловредами, которые используют уязвимости в различных программах.
«Платформы для онлайн-конференций сейчас приобрели большую популярность в мире, ими пользуются в больших и маленьких компаниях для организации видеоконференций, к ним обращаются рядовые пользователи, чтобы пообщаться с друзьями и родными, поэтому не можем исключать, что количество вредоносных файлов, которые эксплуатируют названия таких сервисов, в ближайшем будущем будет расти. Пользователям и сотрудникам организаций стоит быть предельно внимательными, чтобы в погоне за удобным инструментом не столкнуться с киберзлоумышленниками», — комментирует Денис Паринов, эксперт по безопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы обеспечить безопасность при работе с сервисами видеоконференций, «Лаборатория Касперского» рекомендует:
• скачивать приложения для видеоконференций на мобильное устройство или компьютер только из официальных источников, таких как сайт разработчика сервиса или Google Play и App Store;
• использовать уникальный и сложный пароль для каждой учётной записи в том или ином сервисе видеосвязи;
• в тех сервисах, где есть такая возможность, настроить двухфакторную авторизацию, чтобы защитить свою учётную запись;
• для каждой конференции создавать новый пароль, где это применимо;
• не делиться ссылками на онлайн-встречу с теми, для кого она не предназначена: не выкладывать их в соцсети; не публиковать снимки экрана (на них может оказаться приватная информация);
• включить функцию «Комната ожидания» и одобрять каждого участника онлайн-встречи;
• регулярно повышать свою цифровую грамотность, а также обучать своих сотрудников, например с помощью платформы Kaspersky ASAP. Это поможет соблюсти все вышеперечисленные меры безопасности и существенно понизить риск заразиться вредоносным ПО или попасться на уловки фишеров;