Իրար հետ գոնե քննարկեք, որ ձեր խոսքերը համընկնեն. Մարուքյան
«Ինչո՞ւ կառավարությունը ՀՀ քաղաքացիների վերջին 2 տարիների խնայողություններից, որտեղ վստահաբար կա 100 մլրդ դրամ որևէ պարտավարությունով չծանրաբեռնված փող, չի ուզում աջակցել ՀՀ քաղաքացիներին, որ նրանք վճարեն գազի, լույսի, ջրի վարձերը, կամ սնունդ գնեն»,- խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Լուսվոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ դիմելով ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին։
Պատգամավորը վստահեցրեց, որ այս պահին ՀՀ-ում 5000 ընտանիք  կանգնած է կոմունալները վճարելու և սնունդ գնելու խնդրի առաջ. «Մենք այս խնդիրը բարձրաձայնել ենք, փողի տեղը ցույց ենք տվել, նաև ներկայացրել ենք միջազգային փորձը։ Երեկ բացահայտել ենք նաև, որ ՀՀ-ն իր ՀՆԱ-ի 0.84 տոկոսից էլ պակաս ծախս է արել աջակցության համար։ Հիմա կառավարությունը ե՞րբ է մեր առաջարկը քննարկելու, ե՞րբ է պատասխանելու՝ կողմ է, թե դեմ»։
Պատասխանելով հարցին, Ա. Ջանջուղազյանը նշեց, որ վստահ չէ, թե է. Մարուքյանը հարց հնչեցնելով ակնկալում է պատասխան ստանալ. «Դուք իրավունք ունեք այս հարցը տալու, բայց դրա պատասխանն արդեն  ստացել եք, այն Ձեզ հայտնի է, և կարծում եմ, դուք դրա հետ համաձայն եք։ 100 մլրդ դրամ կառավարությունն իր տրամադրության տակ չունի։ Դուք ասում եք, որ փողի տեղը ցույց տվեցիք, ես Ձեզ ասում եմ, որ մենք տարեկան հաշվետվությունը հրապարակել ենք, որտեղ առանձին տեղեկանքով ներկայացված է գանձապետական միասնական հաշվի մնացորդը, դրա բաղադրատարրերը և ասված է, թե դա ինչ չափով է կառավարության տրամադրության տակ»։
Ըստ ֆինանսների նախարարի, հանրության սոցիալապես անապահով խումբը թիրախավորված, հասցեական աջակցություն է ստանում տարբեր միջոցառումներով։
«Իսկ անհասցե և չհիմնավորված վճարումները շատ ավելի բացասական ազդեցություն կունենան, ընդ որում, դա միայն  փողին չի վերաբերում»,- ասաց Ա. Ջանջուղազյանը։
Արձագանքելով Է. Մարուքյանը նշեց, որ պատգամավորները կոնկրետ հարցեր են տալիս, իսկ նախարարը սրամտում է. «Ես իմ իրավունքները գիտեմ, իսկ Ձեր պատասխանի առաջին մի րոպեն այն մասին էր, որ ես իրավունք ունեմ հարց տալու։ Ես չեմ հասկանում՝ ի՞նչը հասցեական չի, եթե ես խոսում եմ 470 հազար թոշակառուի մասին, թոշակառուի տան տեղն էլ գիտեք։ Ես չգիտեմ՝ ոնց եք ասում, թե աջակցությունը թիրախային է, երբ վարչապետն իր ուղիղ եթերում ասում է՝ չենք կարողանում կարիքավորին տեղորոշել։ Իրար հետ գոնե քննարկեք, որ ձեր խոսքերը համընկնեն»։
Ա. Ջանջուղազյանն էլ նշեց, որ ինքն արձագանքում է հարցերին այնպես, ինչպես ճիշտ է գտնում։
«Ես էլի եմ ասում, դուք ուզում եք պատասխան իմանալ, իսկ այդ պատասխանն արդեն հնչել է՝ ոչ մեկ անգամ։ Հետևաբար ես ինձ կարող եմ թույլ տալ եզրակացնելու, որ դուք ուղղակի պատասխանի Ձեր վարկածն ունեք, և Ձեզ դուր չի գալիս այն պատասխանը, որ հնչում է։ Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ մենք իրար հետ համաձայնեցնենք մեր գործողությունները, ես էլ եմ այն ասում, ինչ վարչապետը, որ տեղորոշման խնդիր ունենք։ Ասում եմ, որ հասցեական ենք ուզում իրականացնել մեր գործողությունները»,- եզրափակեց Ա. Ջանջուղազյանը։

Э. Марукян – А. Джанджугазяну: Договоритесь сперва между собой, чтобы потом ваши слова совпадали
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян вновь обратился к вопросу о том, почему правительство РА не желает оказать содействие гражданам РА в вопросе оплаты коммунальных услуг.
Парламентарий, в частности, заверил, что в данный момент в РА есть 5000 семей, которые стоят перед проблемой – оплатить коммунальные услуги и купить продукты питания. Затем он адресовал вопрос министру финансов РА Атому Джанджугазяну, сказав, в частности, что они представили данную проблему, также представили международный опыт по вопросу. «Когда правительство обсудит представленное нами предложение, когда ответит – поддерживает предложение или нет?» – спросил Э. Марукян.
В ответ на это, А. Джанджугазян сказал, что не уверен, что, озвучив вопрос, Э. Марукян ожидает получить ответ. «Вы имеете право задавать этот вопрос, но ответ на него вы уже получили, он Вам известен, и, полагаю, вы согласны с этим. В распоряжении правительства РА нет 100 млрд драмов. Вы сказали, что указали на место, где есть эти деньги, я же Вам говорю, что мы опубликовали годовой отчет, где в отдельном приложении представлен остаток на едином казначейском счете, его составляющие элементы и отмечается, в какой мере средства находятся в распоряжении правительства», – пояснил министр финансов РА.
По словам министра финансов, социально необеспеченные группы получают адресное содействие в рамках различных программ.
«А безадресные и необоснованные выплаты приведут к более негативным последствиям, это касается не только денег», – отметил А. Джанджугазян.
В ответ на это Э. Марукян сказал, что депутаты задают конкретные вопросы, а министр отшучивается. «Я знаю свои права, а первая минута Вашего ответа была о том, что я не имею права задавать вопросы. Не понимаю, что является неадресным, если я говорю о 470 тысячах пенсионеров, мы даже знаем адреса этих пенсионеров. Не понимаю, когда вы говорите о том, что оказываемая помощь является адресной, когда премьер-министр в прямом эфире заявляет – не можем определить всех нуждающихся. Вы бы хоть сперва договорились между собой, чтобы потом ваши слова совпадали», – добавил парламентарий.
А. Джанджугазян же отметил, что он отвечает на вопросы так, как считает нужным.
«Повторюсь, вы желаете получить ответ, а этот ответ уже озвучен – и не раз. Следовательно, могу заключить, что у Вас имеется свой вариант ответа, и Вам не нравятся те ответы, которые звучат.
Что касается того, чтобы мы координировали и согласовывали наши действия, я говорю о том же, о чем премьер-министр, что налицо проблема с определением местоположения. Заявляю, что мы хотим адресно осуществлять наши действия», – резюмировал А. Джанджугазян.