Ամբողջ աշխարհից երգիչների մասնակցությամբ առցանց համերգ՝ նվիրված Ջազի միջազգային օրվան
Ապրիլի 30-ին նշվում է Ջազի միջազգային օրը: 2011թ. վերջերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է բանաձև, համաձայն որի, 2012 թվականից ապրիլի 30-ը նշվելու է որպես Ջազի միջազգային օր:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայքից տեղեկանում ենք, որ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված այս տարի  Ջազի միջազգային օրվա առիթով ծրագրված  տոնակատարությունն ու համերգը  Քեյփթաունում  (Հարավային Աֆրիկա) անցկացվելու է առցանց։ Դա վերաբերում է նաև մի շարք այլ միջոցառումների, որոնք նախատեսված էին ողջ աշխարհով ապրիլի 30-ին։
Ապրիլի 30-ին Գրինվիչի ժամանակով ժամը 19։00-ին  կսկսվի Համաշխարհային համերգն ամբողջ  աշխարհից արտիստների մասնակցությամբ։ Գեղարվեստական ղեկավարն է ամերիկացի հայտնի ջազ դաշնակահար և կոմպոզիտոր, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Հերբի Հենկոկը։ Համերգը հեռարձակվելու է ուղիղ եթեր։
Համերգին մասնակցելու են բացմաթիվ արտիստներ, այդ թվում Իգոր Բուտման, Եվգենի Պոբոժի, Ջոն Մակլաֆլին, Ջեյն Մոնհայտ, Ջոն Բիզլի, Բեն Ուիլյամս, Ջոն Սկոֆիլդ, Յուն Սուն Նա, Ա Բու,  Ջոի Դեֆրանչեսկո։
«Երաժշտությունը երջանկություն է պարգևում, այն արձագանքում է իրավիճակներին, որոնք ազդում են ամբողջ աշխարհի վրա։ Ջազն ազատության երջանկություն է, մարդու իրավունք։  Ջազի իններորդ միջազգային օրը, երբ մենք բախվում ենք COVID-19 պանդեմիային, մենք, ինչպես երբևէ, հույսը դնում ենք ջազի վրա, որպեսզի մոտենանք միմյանց»,- ասել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն։
Ապրիլի 30-ին Համաշխարհային համերգին ընդառաջ կկայանա անվճար կրթական  վարպետության դասերի շարք, մանկական միջոցառումներ և պանելային քննարկումներ վեբ գիտաժողովների միջոցով` հայտնի մանկավարժների և ջազ արտիստների մասնակցությամբ։ Այն նույնպես հեռարձակվելու է ուղիղ եթեր։

В Международный день джаза состоится онлайн-концерт с участием артистов со всего мира
В связи с продолжающейся пандемией COVID-19 в этом году ежегодное всемирное празднование Международного дня джаза и флагманский глобальный концерт, запланированный в Кейптауне (Южная Африка), будут проводиться в режиме онлайн. Это касается и многих других мероприятий, запланированных по всему миру на 30 апреля.
30 апреля в 19:00 (по Гринвичу) начнется Глобальный концерт с участием артистов со всего мира, художественным руководителем которого выступит Посол доброй воли ЮНЕСКО по межкультурному диалогу Херби Хэнкок. Концерт будет транслироваться в прямом эфире по ссылке https://en.unesco.org/commemorations/jazzday.
В концерте примут участие многие артисты, среди которых Игорь Бутман, Евгений Побожий, Джон Маклафлин, Джейн Монхайт, Альюн Уэйд, Джон Бизли, Бен Уильямс, Лиз Райт, Джон Скофилд, Юн Сун На, А Бу, Ди Ди Бриджуотер, Дайана Ривз и Джои ДеФранческо.
«Музыка доставляет радость, она реагирует на ситуации, затрагивающие весь мир», - заявила Генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле. «Джаз – это музыка свободы, прав человека и эмансипации. В этот девятый Международный день джаза, когда мы сталкиваемся с пандемией COVID-19, мы как никогда надеемся на джаз, чтобы стать ближе друг к другу».
30 апреля в преддверии Глобального концерта состоится бесплатная серия образовательных мастер-классов, детских мероприятий и панельных дискуссий посредством веб-конференций с участием известных педагогов и джазовых артистов. Эти мероприятия будут транслироваться в прямом эфире по ссылке https://en.unesco.org/commemorations/jazzday.