Հարութ Սասունյան. Թրամփը քաջություն չունի դա անվանել Հայոց ցեղասպանություն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2020 թ․ ապրիլի 24-ին հրապարակեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր ժխտողական ուղերձներից ևս մեկը՝ այն անվանելով «Հայոց հիշատակի օր»: Արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ նախագահը հանդես է գալիս միևնույն խուսափողական ուղերձով՝ օգտագործելով  բոլոր  հնարավոր մեղմասացություննները, բացառությամբ մեկ բառի, որը ճշգրիտ կերպով բնութագրում է 1915-1923 թթ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրագործված զանգվածային ոճրագործությունը: Հուսով եմ, որ գալիք նախագահական ընտրություններում, որոնք տեղի են ունենալու 2020-ի նոյեմբերի 3-ին, սա կլինի նրա վերջին տարին որպես նախագահ և նրա վերջին նման ուղերձը․․․
Թրամփին մոտ կանգնածներից մեկը պետք է նրան ասի, որ իր ամենամյա ապրիլքսանչորսյան անիմաստ հայտարարություններով նա ոչ մի միավոր չի շահում ամերիկահայ համայնքի կողմից։ Ընդհակառակը, վիրավորում է նրանց ՝ տարեցտարի նույն ժխտողական ուղերձը տարածելով: Նրան պետք է ասել, որ որ եթե չի կարող ասել ճշմարտությունը,  թող  ընդհանրապես ոչինչ չասի։ Իրականում նա  վիրավորում է ամերիկահայ համայնքին։ Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը, որն ավելի մեծ ժողովրդականություն էր վայելում, քան Թրամփը, 1981 թ․ ապրիլի 22-ին հրապարակել է նախագահական հռչակագիր՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Այսպիսով, մեզ պետք չեն Թրամփի մեղմասացական խոսքերը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ․․․
Ահա այն խոսքերը, որոնք Թրամփը ցեղասպանության փոխարեն օգտագործել է այս տարվա ապրիլի 24-ի իր ուղերձում․ «Հայոց հիշատակի օր», «Մեծ եղեռնի զոհեր», «20-րդ դարի վատթարագույն վայրագություններից մեկը», «մեկուկես միլիոն հայեր տեղահանվեցին, կոտորվեցին կամ մահվան երթի դատապարտվեցին Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին», «նրանք, ովքեր տառապեցին կամ իրենց կյանքը կորցրեցին», «ողբերգություն», «ցավոտ պատմություն» և «նրանք, ովքեր տառապեցին ու զոհվեցին»: Ամենամտահոգիչը Թրամփի կողմից «Մեծ եղեռն» եզրույթի կիրառումն էր, որը նշանակում է «Մեծ ոճրագործություն»՝ բայց ամերիկացիների մեծամասնության համար այն անիմաստ է։ Դեռևս կան քաղաքականապես միամիտ հայեր, որոնք խաբվել են այս եզրույթով՝ մտածելով, որ Թրամփը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Եթե այդպես լիներ, նա կօգտագործեր «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը։ Միակ պատճառը, որ նա օգտագործեց Մեծ Եղեռնը՝ Հայոց ցեղասպանություն ասելուց խուսափելն է: Հայերը Մեծ եղեռնը օգտագործել են մինչև 1940-ական թվականներին Ռաֆայել Լեմկինի կողմից Հայոց ցեղասպանություն եզրի ստեղծումը։ Մեծ եղեռնը պարզապես այն ամենի նկարագրությունն է, ինչ տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ 1915 թվականին, մինչդեռ ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքի եզրույթ է, որն ունի իրավական հետևանքներ: Այդ երկուսն ընդհանրապես նույնը չեն:
Թրամփը շարունակեց իր քառամյա խուսափողական դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, չնայած այն բանին, որ անցյալ տարվա աշնանը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատը ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև՝ ընդդեմ Սպիտակ տան ցանկությունների։ Ցավոք, թրքասեր Թրամփը մտադիր չէ դեմ գնալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ իր սիրելի ընկերոջ և հակաամերիկյան բռնապետի ցանկություններին։
Արդարացիորեն, Վաշինգտոնում գործող հայ-ամերիկյան երկու կազմակերպություններն էլ քննադատեցին Թրամփին իր ապրիլքսանչորսյան անցանկալի ուղերձի համար։ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբն իր՝ «Նախագահ Թրամփը խստացնում է Թուրքիայի բռնությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում Սպիտակ տան քաղաքականության նկատմամբ» խորագրով հայտարարության մեջ խստորեն դատապարտեց նախագահին, նրան անվանելով «այս ոճրագործության մասին ամերիկյան ազնիվ հիշատակման դեմ մնացած Անկարայի «բերան փակելու» քաղաքականության վերջին ամերիկյան կատարողը»։ Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հայտարարեց․ «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քաղաքականություն է, որն ստեղծվել է Անկարայում, արտահանվել Ամերիկա և նախագահ Թրամփի կողմից իրականացվել Վաշինգտոնում։ Մեկ անգամ ևս, նախագահ Թրամփը կրկնօրինակեց և տեղադրեց ապրիլի 24-ի բացահայտ մեղմասացական, խիստ վիրավորական ապրիլքսանչորսյան խուսափողական արտահայտությունները, որոնք հնչել են Բարաք Օբամայի և նրա մյուս նախորդների կողմից, ըստ էության, մեկուսացնելով իր վարչակազմին որպես վերջին խոշոր ամերիկյան համագործակիցը՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության համար արդարության խոչընդոտման գործում…. Նախագահ Թրամփը, խոստանալով՝ «Առաջինը Ամերիկան» նախագահություն, Հայոց ցեղասպանության հարցում հետապնդեց «Առաջինը Թուրքիան» քաղաքականություն»:
Ամերիկայի հայկական համագումարը նույնպես քննադատեց Թրամփին մամուլի հաղորդագրությամբ․ «Նախագահ Դոնալդ Թրամփի ապրիլքսանչորսյան ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ, խթանում է ժխտումը և չի արտացոլում Ամերիկայի կողմից ցեղասպանության հաստատման հպարտ արձանագրումը․․․․ Վարչակազմի հեռացումը ավելի քան մեկ դար առաջ հաստատված մարդու իրավունքներից, նվազեցնում է ԱՄՆ կառավարության վարկանիշը համաշխարհային հանրության շրջանում։ Վարչակազմին մնում է միանշանակ հաստատել Հայոց ցեղասպանությունը»:
Մյուս կողմից, Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը ապրիլի 24-ին հայտարարություն տարածեց՝ «Փոխնախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա առթիվ» խորագրով։ Թեկնածու Բայդենն իր հայտարարության մեջ ամեն ինչ ճիշտ է ասել, բացառությամբ երկու հիմնական կետի.
1) Նա ևս օգտագործեց Մեծ եղեռն եզրը՝ հետևելով նախագահ Բարաք Օբամայի քայլերին։ Բարեբախտաբար, նա գործածեց նաև Հայոց ցեղասպանություն եզրը, որը նախագահ Թրամփը չի ասել։
2) Զարմանալի է, որ իր ծավալուն հայտարարության մեջ Բայդենը ոչ մի անգամ չի նշում այն երկրի անունը, որն իրագործել է Ցեղասպանությունը։ Նա չի նշում ոչ Օսմանյան կայսրությունը, ոչ Թուրքիան։ Սա շատ լուրջ խնդիր է, որը շատ ավելին է, քան զուտ անփութությունը։ Սա պետք է որ դիտավորյալ խուսափում լինի քաղաքական նպատակներով, ինչը մտավախություն է առաջացնում, որ եթե Բայդենն այժմ որպես թեկնածու այդքան զգայուն է Թուրքիայի նկատմամբ, ապա որքա՞ն զգայուն կլինի նախագահ ընտրվելու դեպքում։
Իհարկե, բազմաթիվ ամերիկահայեր չեն մոռանա, որ Բայդենը, Օբամայի օրոք որպես փոխնախագահ, չի փորձել համոզել նախագահին պահել իր բազմաթիվ խոստումները Հայոց ցեղասպանության մասին, եթե իհարկե դա չի արել փակ դռների հետևում։ Ի պաշտպանություն նրա՝ փոխնախագահները չեն որոշում քաղաքականությունը, այլ՝ նախագահները։ Ես համաձայն եմ բոլոր նրանց հետ, ովքեր չեն վստահում նախագահական քարոզարշավների ընթացքում արված խոստումներին, որոնք մոռացվում են նախագահությունը ստանձնելուց անմիջապես հետո, քանի որ ամերիկահայ համայնքը բազմիցս խաբվել է երկու կուսակցությունների նախագահների թեկնածուների կողմից նախորդ նախագահական արշավների ընթացքում: Թրամփի դեպքում, նա գոնե որևէ քարոզչական խոստում չի տվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սակայն նա ևս չի ճանաչել այն։
Եզրափակելով, նախագահ Թրամփը և նրա նախորդները նախագահ Ռեյգանից ի վեր, համոզիչ պատճառ չունեն մտահոգվելու Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ԱՄՆ-ի նկատմամբ բացասական արձագանքի առիթով: Ինչպես տեսանք անցյալ տարվա աշնանը, երբ Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատը բանաձևեր ընդունեցին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, գրեթե ոչ մի արձագանք չեղավ Թուրքիայի կառավարության կողմից, բացառությամբ իր դժգոհության կարճ ու մեղմ արտահայտության, որը շուտով մոռացվեց: Հետևաբար, Թուրքիայի կողմից կոշտ արձագանքի մոլուցքային վախը զուտ երևակայությայն արդյուն է և ոչ թե լուրջ խնդիր․․․
Նրանք, ովքեր կարծում են, որ ես քննադատում եմ Թրամփին կուսակցական, քաղաքական պատճառներով, կցանկանայի հիշեցնել բոլորին, որ բազմաթիվ հոդվածներ եմ գրել, որտեղ խստորեն քննադատել եմ նախագահ Բիլ Քլինթոնին և նախագահ Բարաք Օբամային՝ երկուսն էլ դեմոկրատ։
Ապրիլի 24-ի առցանց քայլարշավի թարմացում
Որպես շարունակություն անցյալ շաբաթվա իմ գրառման, որտեղ բոլորին կոչ էի արել միանալ April24.HyeID.org կայքէիջի առցանց քայլարշավին, ուրախ եմ տեղեկացնել, որ ավելի քան 340 հազար հայեր և այլոք ամբողջ աշխարհից միացել են դրան՝ արդարություն պահանջելով Թուրքիայի կողմից 1915 թ․իրականացված 1․5 միլիոն հայերի ցեղասպանության համար։ Այս նախաձեռնությունը կազմակերպած HyeID հասարակական  կազմակերպությունը շուտով կհայտարարի ցանց ստեղծելու իր նախաձեռնության մասին, որը հնարավորություն կտա աշխարհասփյուռ հայությանն ընտրելու տեղի հայ ներկայացուցիչներին ամբողջ Սփյուռքից, որոնք կձևավորեն Սփյուռքի Հայոց խորհրդարանը:

Pres. Donald Trump issued on April 24, 2020 another one of his denialist statements on the Armenian Genocide, calling it “Armenian Remembrance Day.” This is the fourth year in a row that as President he has issued the same evasive statement which uses every euphemism for genocide except the one word that truly characterizes the mass crime that Ottoman Turkey committed against Armenians 1915-1923. Hopefully, with the coming presidential elections on Nov. 3, 2020, this will be his last year as President and his last such statement!
Someone close to Pres. Trump has to tell him that his annual meaningless statements on April 24 are not winning him any points with the Armenian-American community. On the contrary, he is offending them by issuing the same denialist statement year after year. He should be told that if he cannot tell the truth, he should not say anything at all. He is in fact offending the Armenian-American community. Pres. Ronald Reagan, a much more popular president than Trump, issued a Presidential Proclamation on April 22, 1981, acknowledging the Armenian Genocide. So, we do not need Pres. Trump’s euphemistic words on the Armenian Genocide!
Instead of Genocide, here are the words that Pres. Trump used in this year’s April 24 statement: “Armenian Remembrance Day,” “the lives lost during the Meds Yeghern,” “one of the worst atrocities of the 20th century,” “1 and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire,” “those who suffered and lost their lives,” “tragedy,” “painful history,” and “those who suffered and perished.” Most troubling was Pres. Trump’s use of the Armenian term “Meds Yeghern,” which means “Great Crime,” but is meaningless for most Americans. Yet, there are politically naïve Armenians who are fooled by this term, thinking that Pres. Trump is acknowledging the Armenian Genocide. If that was the case, he would have used the term Armenian Genocide. The only reason he used Meds Yeghern is to avoid saying Armenian Genocide. Meds Yeghern was used by Armenians before Raphael Lemkin coined the term Armenian Genocide in the 1940’s. Meds Yeghern is merely a description of what happened to Armenians in 1915, while genocide is a term of international law that has legal consequences. The two are not the same at all.
Pres. Trump continued his four-year long evasive position on the Armenian Genocide despite the fact that last fall both the House and Senate overwhelmingly adopted a resolution acknowledging the Armenian Genocide against the wishes of the White House. Regrettably, Turkophile Trump is not about to go against the wishes of Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan, Trump’s beloved friend and anti-American dictator.
Justifiably, both Armenian-American organizations in Washington, D.C., criticized Pres. Trump for his unwelcome April 24 statement. The Armenian National Committee of America (ANCA), in a statement titled, “President Trump Tightens Turkey’s Grip over White House Policy on the Armenian Genocide,” sharply condemned the President by calling him, “the last remaining American enforcer of Ankara’s gag-rule against honest U.S. remembrance of this crime.” ANCA’s Executive Director Aram Hamparian stated: “Armenian Genocide denial is a policy manufactured in Ankara, exported to America, and enforced in Washington by President Trump. Once again, President Trump copied and pasted the transparently euphemistic, patently offensive April 24th evasions issued by Barack Obama and his other predecessors -- essentially isolating his Administration as the last major American co-conspirator in Turkey’s obstruction of justice for the Armenian Genocide…. Having promised an America First presidency, President Trump has pursued a Turkey First policy on the Armenian Genocide.”
The Armenian Assembly of America also criticized Pres. Trump in a press release: “President Donald Trump’s April 24th statement on the 105th anniversary of the Armenian Genocide misses the mark, fosters denial, and does not reflect America’s proud record of genocide affirmation.... The Administration’s departure from the norms of human rights, established over a century ago, diminishes the standing of the U.S. government in the world community. It remains for the Administration to unequivocally affirm the Armenian Genocide.”
On the other hand, Democratic Presidential candidate Joe Biden issued a statement on April 24, titled: “Statement by Vice President Joe Biden on Armenian Genocide Remembrance Day.” Candidate Biden said all the right things in his statement, except for two key points:
1) He also used the Armenian term Meds Yeghern, following in the footsteps of Pres. Barack Obama. Fortunately, he also used the term Armenian Genocide which Pres. Trump did not do.
2) Amazingly, never once in his lengthy statement Mr. Biden mentions the name of the country that perpetrated the Genocide. He mentions neither the Ottoman Empire nor Turkey. This is a very serious issue that goes far beyond mere negligence. It must be an intentional avoidance for political purposes which raises the concern that if Biden is this sensitive about Turkey now as a candidate, how sensitive would he be if elected President?
Of course, many Armenian-Americans will not forget that as Pres. Obama’s Vice President, Biden did not try to convince the President to keep his multiple promises on the Armenian Genocide, unless he did it quietly behind closed doors. In his defense, Vice Presidents do not decide policy; Presidents do. I agree with all those who do not trust promises made during presidential campaigns which are forgotten soon after assuming the presidency, since the Armenian-American community was deceived many times during previous presidential campaigns by candidates from both parties. At least in the case of Pres. Trump he did not make any campaign promises on the Armenian Genocide, but he did not recognize it either.
In conclusion, Pres. Trump and his predecessors since Pres. Reagan have no valid reason to be concerned about Turkey’s negative reaction to US recognition of the Armenian Genocide. As we saw last fall, after the House and Senate adopted resolutions on the Armenian Genocide, there was hardly any reaction from the Turkish government, except for a brief and mild expression of its unhappiness which was soon forgotten. Therefore, the obsessive fear of a harsh reaction from Turkey is pure fantasy and not a valid concern!
Those who think I am criticizing Pres. Trump for partisan political reasons, I would like to remind everyone that I have written many articles harshly critical of Pres. Bill Clinton and Pres. Barack Obama, both Democrats.
Update on April 24 virtual march
As a follow-up to my last week’s note urging everyone to join the April24.HyeID.org’s virtual march, I am pleased to report that over 340,000 Armenians and others from around the world clicked on the link demanding justice for Turkey’s Genocide of 1.5 million Armenians in 1915. This initiative was organized by the HyeID non-profit organization that will announce shortly its initiative of setting up a network that will enable Armenians worldwide to elect local Armenian representatives from throughout the Diaspora who will form the Diaspora Armenian Parliament.