«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանը հակված չէ կադրային ջարդ իրականացնել
«Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի երդմնակալման արարողությունը տեղի կունենա մայիսի 21-ին, սակայն թե ինչ ձևաչափով և որտեղ, դեռևս որոշված չէ։ Իսկ մինչ այդ կառավարությունում շունչները պահած սպասում են, թե ով կմնա, ով կգնա։
Արցախյան մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Բակո Սահակյանի հետ  ճանապարհ անցած Հարությունյանը հակված չէ կադրային ջարդ իրականացնել։ Եթե նրան չուղղորդեն պաշտոնական Երևանից, ապա գործող կառավարության կազմի կորիզը հաստատ կպահպանվի։
Այնուամենայնիվ, այս պահին հաստատ է, որ պաշտոնը կպահպանի պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանը, քանզի այդ պաշտոնում նշանակվում են ՀՀ իշխանությունների ընտրությամբ։
Ամենայն հավանականությամբ, կվերանշանակվի պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, որն Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած կառավարությունում ժամանակին ֆինանսների նախարար է աշխատել։ Նորընտիր նախագահը հակված է պահել նաև ուժայինների ղեկավարներին։
Սակայն փոփոխություններից խուսափել հնարավոր չի լինելու, քանի որ Հարությունյանը քաղաքական կոնսուլտացիաներ է վարում քաղաքական ուժերի հետ և ազգային համաձայնության կառավարություն ձևավորելու նպատակներ ունի։ Երեկ Սամվել Բաբայանի գրասենյակը լուր տարածեց, որ «քաղաքական կոնսուլտացիաներ» են սկսվել Արայիկ Հարությունյանի և Բաբայանի միջև»:

«Грапарак»: Араик Арутюнян не намерен проводить кадровый погром
Газета «Грапарак» пишет, что церемония инаугурации новоназначенного президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоится 21 мая, однако еще не решено в каком формате и где. До этого в правительстве, затаив дыхание, ждут – кто останется, кто уйдет.
«Как передают наши арцахские источники, прошедший путь с Бако Саакяном Арутюнян не собирается проводить кадровый погром. Если его не направят из официального Еревана, то основной состав действующего правительства сохранится. Тем не менее, сейчас можно точно сказать, что должность сохранит министр обороны Джалал Арутюнян, поскольку на этот пост назначаются с согласия властей Армении.
По всей видимости, будет переназначен также государственный министр Григорий Мартиросян, который в свое время работал в возглавляемом Араиком Арутюняном правительстве министром финансов. Новоизбранный президент хочет сохранить также должности руководителей силовых структур.
Однако избежать перестановок не удастся, поскольку Арутюнян проводит с политическими силами политические консультации и намерен сформировать правительство национального согласия. Вчера офис Самвела Бабаяна распространил сообщение о том, что начались политические консультации между  Араиком Арутюняном и Бабаяном», - пишет газета.