Գ.Գրիգորյան. Վարակակիրների ռեկորդային աճի համար առնվազն երեք անձ պետք է պատասխանատվության ենթարկվի
«Հայաստանում կորոնավիրուսի վարկակիրների՝ ռեկորդային թիվը պետական մարմինների ապիկարության, աշխատել չկարողանալու, տոտալ ամենաթողության հետևանք է», -Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց առողջապահության կազմակերպիչ, գործող բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը։
Նա պնդում է՝ իշխանությունը չկարողացավ նույնիսկ օգտագործել 60 օր տևած արտակարգ դրությունը, ապահովել պատշաճ վերահսկողություն, մինչդեռ այդ ընթացքում երկիրն ու բնակչությունը մեծ վնասներ կրեցին։
«Մենք ունեցանք տնտեսության, բնակչության կենսամակարդակի աննախադեպ անկում, արդյունքում արձանագրվեց դեպքերի նույնիսկ ռեկորդային թվով աճ։ Այսինքն, մենք ոչ կարողացանք կանխել վարակի տարածումը, ոչ լոկալիզացնել վարակը»,- ասաց բժիշկը։
Հիշեցնենք, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում վարակակիրների թիվն ավելացել է 134-ով՝ հասնելով 2066-ի։ Աճը նախարար Արսեն Թորոսյանը վատ իմաստով ռեկորդային որակեց։
Գ. Գրիգորյանի խոսքով, հայտարարված ու կիրառված սահմանափակումներն անարդյունավետ դուրս եկան, արդյունքում՝ բնակչության առողջությանը մեծ վնաս հասցվեց։
«Իսկ այս հետևանքների համար պաշտոնյաները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, սկսած առողջապահության նախարարից, ով անլրջացնում էր կորոնավիրուսի դեմ պայքարը՝ այն կոչելով դինոզավրի գրիպ, կատակներ էր անում, որ ինքը Կորեայից նոր է եկել ու չի պատրաստվում թեստ հանձնել, վերջացրած վարչապետով, ով հայտարարում էր, «կորոնավիրուսն ո՞ւմ շունն ա»։ Կորոնավիրուսն էն շունն էր, որ Հայաստանում խլեց 30-ից ավելի մարդկանց կյանք։ Այդ կյանքը նրանց խղճի վրա են, ապիկար կառավարման հետևանք են»,-ասաց նա՝ նկատելով, որ ապիկար կառավարման հետևանքներն այսօր զգալի են գրեթե բոլոր ոլորտներում։
Այս առումով նա հիշեցրեց Գավառում տեղի ունեցած դեպքերն ու դրանց հաջորդած վենդետան։
Նշենք, որ Կառավարության այսօրվա նիստում պարետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց, որ ամենայն հավանականությամբ մայիսի 4-ից էական ոլորտները սկսելու են աշխատել։
Գրիգորյանի կանխատեսումներով, սա բերելու է վարակակիրների թվի էլ ավելի մեծ աճի։
«Ընդամենն այս պահին կարող ենք արձանագրել, որ երկու ամիս կորցրեցինք, ու մեր երկրի տնտեսությունը կրեց շատ դեպքերում անվերականգնելի վնասներ։ Միանշանակ, այդ հետևանքների համար պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն թե վարչապետը, թե պարետը, թե առողջապահության նախարարը»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 30-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 2066 դեպք, որոնցից 929-ն` առողջացած, 32-ը` մահվան ելքով:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 1103 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 21125 թեստավորում:
Վերջին մեկ օրում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 134 նոր դեպք, 29 առողջացած, 2 մահ։ Մահացածները եղել են 69 և 47 տարեկան, վերջինս ունեցել է ուղեկցող խրոնիկական հիվանդություններ:

Г. Григорян: Рекордный рост числа инфицированных коронавирусом в Армении является следствием некомпетентности госорганов
«Рекордный рост числа инфицированных в Армении является следствием некомпетентности государственных органов, неспособности работать, тотальной вседозволенности», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am действующий врач Геворк Григорян.
Он утверждает, власти не сумели даже использовать режим чрезвычайного положения, который длится 60 дней, обеспечить надлежащий контроль, между тем, за этот период страна и население понесли большие потери.
«Зафиксирован беспрецедентный спад в экономике, уровня жизни населения, в результате зафиксирован рекордный рост числа случаев. Иными словами, мы не смогли ни предотвратить распространение вируса, ни локализовать», – отметил врач.
Напомним, согласно опубликованным данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, по положению на 11:00 четверга, 30 апреля, число случаев заражения коронавирусом в РА достигло 2066. По сравнению с предыдущим днем, число случаев заражения увеличилось на 134.
По словам Г. Григоряна, введенные и примененные ограничения оказались неэффективными, в результате – нанесен большой вред здоровью населения.
«За эти последствия должностные лица должны быть привлечены к ответственности, начиная с министра здравоохранения, который несерьезно относился к борьбе с коронавирусом, назвав его гриппом динозавра, шутил, что только прибыл из Кореи и не собирается сдавать тест, заканчивая премьер-министром, который заявлял, мол, “коронавирус – чей пёс вообще?”. Который отнял жизни свыше 30 человек в Армении. Эти жизни на их совести, это следствие безграмотного управления», – отметил он, подчеркнув, что последствия неграмотного управления сегодня ощутимы почти во всех сферах.
В связи с этим он напомнил случившийся в Гаваре инцидент и последовавшую за этим вендетту.
Отметим, что на сегодняшнем заседании правительства РА вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян заявил, что, по всей вероятности, с 4 мая ограничения будут сняты для ряда существенных сфер.
По прогнозам Г. Григоряна, это приведет к росту числа инфицированных.
«На данный момент могу лишь констатировать, что мы потеряли два месяца, и экономика нашей страны во многих случаях понесла невосполнимый ущерб. Однозначно, за эти последствия к ответственности должны быть привлечены и премьер-министр, и комендант, и министр здравоохранения», – отметил он.
Отметим, что в Армении проведено 21125 тестов на коронавирус. Всего, по последним данным, подтверждено 2066 случаев инфицирования COVID-19. Фактически на лечении находится 1103 пациента. Выздоровели 929 человек, 32 пациента скончались.