Արտակ Թովմասյան․ «Միասին Մենք Կարող ենք» համերգի ընթացքում բարերարներից ստացած միջոցների մասին տվյալները հրապարակվելու են
12:57 01/05/2020
«ԹՈՎՄԱՍՅԱՆ» Բարեգործական Հիմնադրամն աշխարհում առաջին անգամ կազմակերպել է համահայկական աննախադեպ ինտերակտիվ առցանց բարեգործական համերգային ծրագիր՝ VR տեխնոլոգիաների միջոցով և ճանաչված հայ արտիստների մասնակցությամբ։ Համերգն  ուղիղ կհեռարձակվի միաժամանակ Երևանից և Լոս Անջելեսից՝ մայիսի 2-ին Երևանի ժամանակով ժամը 20:20-ին, և Լոս-Անջելեսի ժամանակով՝ առավոտյան 9:20։
Այսօր տեղի ունեցավ աննախադեպ համերգի վերաբերյալ մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցում էին  «ԹՈՎՄԱՍՅԱՆ» Բարեգործական Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արտակ Թովմասյանը, ռեժիսոր Հրաչ Քեշիշյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Հասմիկ Ղահրամանյանը, բժշկական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Հենրիկ Բակունցը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի փոխնախագահ Աշոտ Ղազարյանը, երգիչներ Ալլա Լևոնյանն ու Սարո Թովմասյանը։
Իր բացման խոսքում Արտակ Թովմասյանն ասաց, որ բարեգործական համերգն առայժմ աննախադեպ է, որից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի COVID-19-ի դեմ պայքարին՝ համապաստախան շնչառական սարքավորումներ և դեղորայք ձեռք բերելու համար։
«Դրա համար մենք ստեղծել ենք հասարակական անկախ հանձնաժողով, որի անդամներից շատերն այստեղ են։ Գումարները պետք է հսկվեն ընդհանուր խմբի կողմից։ Խմբի բժիշկ անդամները կորոշեն, թե բժշկական սարքավորումներից ու դեղորայքից որն է առաջնային՝ ձեռք բերելու համար»,-ասաց Արտակ Թովմասյանը։
Արտակ Թովմասյանը նշեց, որ  կազմակերպված միջոցառմանը համաձայնություն են տվել մասնակցելու մեր մշակութային աշխարհի ներկայացուցիչների մեծամասնությունը, սակայն երևի ոչ բոլորին են հասցրել տեղեկացնել, բայց մի մասն էլ, իմանալով նախաձեռնության մասին, շարունակում են միանալ մինչև այսօր՝ տարբեր երկրներից։
«Համերգը լինելու է Երևանում Դվին Մյուզիք Հոլից, որտեղ լինելու են մեր արվեստագետները՝ սոցիալական հեռավորության մոտեցումով՝ 2-2,5մ հեռավորության վրա։ Ամերիկայից մեր արտիստները միանալու են նույնպես ստուդիայից և որոշները՝ տանից։ Լաս Վեգասից, Մոսկվայից, Սիդնեյից, Բրյուսելից, Տորոնտոյից և մնացած վայրերից  երգիչները երգելու են իրենց տնից, որը նաև ուղերձ է՝ «Մնա տանը»։ Համերգի ընթացքում բոլոր բարերարներից կողմից ուղղված միջոցները դրվելու են ֆոնդի կայքում, ինչպես նաև YouTube-ով հեռարձակման ժամանակ գրվելու են նրանց անունները։ Կարևոր չէ գումարի չափը, կարևոր է նրանց ցանկությունն ու մասնակցությունը մեր կազմակերպած բարեգործական համերգին»,-ասաց Արտակ Թովմասյանը։
Նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված Արտակ Թովմասյանն ասաց, որ մինչև այժմ էլ աշխատանքները շարունակվում են, բոլորն ակտիվ մասնակցում են ու կազմակերպված անում են ամեն ինչ, որ համերգը լինի ամենաբարձր մակարդակով։ Թովմասյանի խոսքերով, աստղերի մեծամասնությունն իր առաջարկին համաձայնել է՝ առանց բարձրացնելու հոնորարների մասին հարց, ընդհակառակը, պատրաստ են իրենց արվեստը նվիրել հանգանակության համար այս ժամանակահատվածում, որը պետք է լինելու մեր ժողովրդին։

Артак Товмасян: Данные о полученных от благотворителей средствах в ходе концерта «Вместе Мы Можем» будут обнародованы
16:54 01/05/2020
Благотворительный фонд «ТОВМАСЯН» впервые в мире организовал беспрецедентную благотворительную всеармянскую интерактивную концертную программу в онлайн-режиме с использованием VR-технологий и с участием популярных армянских артистов.
Концерт будет транслироваться в прямом эфире одновременно из Еревана (из концертного зала «Dvin Music Hall») и Лос-Анджелеса 2 мая – с 20:20 по ереванскому времени и с 09:20 по Лос-Анджелесу.
Сегодня состоялась пресс-конференция о беспрецедентном концерте, в которой участвовали председатель совета попечителей благотворительного фонда «ТОВМАСЯН» Артак Товмасян, режиссер Грач Кешишян, член совета ЦБ РА Асмик Каграманян, доктор-профессор медицинских наук Генрик Бакунц, вице-президент Американского университета Армении Ашот Казарян, артисты Алла Левонян и Саро Товмасян.
В приветственном слове Артак Товмасян отметил, что организуемый благотворительный концерт пока является беспрецедентным, все вырученные средства будут направлены на борьбу с COVID-19 – приобретение соответствующего оборудования и лекарств.
«Для этого нами была создана независимая общественная комиссия, многие из членов которой здесь. Все собранные средства должны контролироваться общей группой, а врачи из нашей группы будут решать, что из лекарств и оборудования должно быть закуплено в первую очередь», – рассказал Артак Товмасян.
Артак Товмасян отметил, что согласие принять участие в организованном мероприятии дали большинство представителей нашего культурного мира, но, наверное, не всех удалось уведомить, часть, узнав об инициативе, продолжают присоединяться к ней до сих пор – из разных стран.
«Концерт будет транслироваться из Еревана – артисты будут выступать в концертном зале «Dvin Music Hall», соблюдая социальную дистанцию (#SocialDistancing) в 2-2,5 м. А армянские артисты, присоединившиеся из других городов, будут выступать из студий или из дома. Артисты из Лас-Вегаса, Москвы, Сиднея, Брюсселя, Торонто и других городов будут выступать из дома в онлайн-режиме, что станет также посланием оставаться дома (#StayHome).
Данные о собранных во время концерта от всех благотворителей средствах будут размещены на сайте фонда, их имена будут указываться также во время трансляции на YouTube. Размер суммы не важен, важно их желание и участие в организованном нами благотворительном концерте», – сказал Артак Товмасян.
Что касается подготовительной работы, Артак Товмасян сказал, что работы продолжаются до сих пор, все активно участвуют и организованно делают все, чтобы концерт прошел на высшем уровне. По словам Товмасяна, большинство артистов с его предложением согласились, не поднимая вопроса о гонораре, напротив, они готовы подарить свое искусство для сбора средств, которые в этот период понадобятся нашему народу.