«Ժողովուրդ». Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պատրաստ կլինի առաջիկա ամիսներին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը գտնվում է իր վերջնական փուլում, այն հանրությանը կներկայացվի առաջիկա ամիսների ընթացքում։ Այս մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթի գրավոր հարցմանն ի պատասխան, հայտնել են Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։ Մասնավորապես, հարցման միջոցով փորձել էինք պարզել, թե ինչ փուլում է ռազմավարության մշակումը և ինչ հիմնական փոփոխություններ կլինեն։ Եվ ահա, անվտանգության խորհրդի գրասենյակից հայտնում են, որ նշված ժամկետները կապ ունեն նաև նոր տիպի կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով Հայաստանում գործող արտակարգ դրության հետ։ Ինչպես հայտնի է, 2019 թվականի հուլիսի 16-ի որոշմամբ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նոր ռազմավարությունը պետք է ներկայացներ մեկ տարվա ընթացքում։
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից նաև հայտնում են. «Այս ռազմավարության առանձնահատկություններից է այն, որ վերջինս հիմնված է ազգային անվտանգության պլանավորման և ապահովման համազգային մոտեցման վրա։ Այն ենթադրում է, որ անվտանգության ապահովման մեջ դերակատարում ունի ողջ պետական կառավարման համակարգը, ինչպես նաև հասարակությունը, և ոչ միայն անվտանգության համար ուղղակիորեն պատասխանատու կառույցները։ Այսպես, ռազմավարությունն ընդգրկում է անվտանգության ապահովման ինչպես արտաքին քաղաքական և ռազմական, այնպես էլ այլ՝ սոցիալական, տնտեսական, էներգետիկ, առողջապահական, գիտական, տեղեկատվական և կիբեռ բաղադրիչներ»։
Գրասենյակից նաև ներկայացրել են, թե ինչ հանդիպումների հիման վրա է մշակվել ռազմավարությունը։ «Հիմնական աշխատանքները տարվել են միջգերատեսչական ձևաչափով՝ ֆորմալ առումով ներառված է եղել թվով 23 գերատեսչություն/կառույց։ Խորհրդակցություններ են եղել Արցախի պաշտոնական շրջանակների, իսկ առանձին գլուխների վերաբերյալ նաև Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ։ Ռազմավարության մշակման տարբեր փուլերում խորհրդակցություններ են անցկացվել նաև փորձագիտական հանրության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։», – ասված է Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի պատասխանում»:

«Жоховурд»: Стратегия национальной безопасности будет готова в ближайшие месяцы
Газета «Жоховурд» пишет, что разработка стратегии национальной безопасности находится на последнем этапе и будет представлена общественности в ближайшие месяцы. В ответ на запрос издания в офисе Совета безопасности сообщили, что сроки связаны также с действующим в Армении режимом чрезвычайного положения из-за распространения в Армении коронавируса нового типа.
Как известно, решением от 16 июля 2019 года, секретарь Совета безопасности Армен Григорян должен был представить новую стратегию в течение одного года.
«Особенностью этой стратегии является также то, что последняя основана на планировании национальной безопасности и обеспечении общенационального подхода. Это предполагает, что в обеспечении безопасности играет роль вся система государственного управления, а также общество и не только ответственные напрямую за стратегию структуры. Таким образом, стратегия включает как внешние и военные элементы обеспечения безопасности, так и социальные, экономические, здравоохранительные, научные, информационные и кибер компоненты», - говорится в ответе Совета безопасности.
В офисе Совбеза сообщили также, на основе каких встреч была разработана стратегия.
«Основные работы проводились в межведомственном формате, в формальном плане были включены 23 ведомства/структуры. Проведены совещания с официальными кругами Арцаха, а касательно отдельных глав также с представителями Диаспоры. На различных этапах разработки стратегии проводились совещания также с представителями экспертных кругов и гражданского общества», - отмечается в ответе Совбеза.