Լենա Նանուշյան. Այսօր հնարավորություն ունենք օրական կատարել մոտ 1000 թեստավորում
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանն ասուլիսում հայտարարեց, որ փորձում են բոլոր հնարավոր ճանապարհներն օգտագործելով ավելացնել կորոնավիրուսի թեստավորման ենթակա խմբերը։
Նրա խոսքով, ընդգրկում են բոլոր ռիսկային խմբերը, որոնք հնարավոր է ունենան կորոնավիրուսային հիվանդություն՝ բուժաշխատողներ, թոքաբորբ ունեցող պացիենտները և այլն։
«Ի շնորհիվ նրա, որ ընդլայնվել է լաբորատոր ցանցը, այսօր հնարավորություն ունենք օրական կատարել մոտ 1000 թեստավորում բնակիչների շրջանում»,- ասաց առողջապահության փոխնախարարը։
Լ. Նանուշյանի խոսքով, շարունակում են մեկուսացման ուղղությամբ աշխատանքները, ինչը կարևոր է վարակի հետագա տարածումը կանխելու համար, իհարկե, իրակացնում են բուժման աշխատանքներ։
Փոխնախարարն ասաց, որ համագործակցում են այլ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների հետ բոլոր նորությունները, գիտելիքներն օգտագործելու նպատակով՝ ավելի շատ կյանքեր փրկելու համար։
Լենա Նանուշյանի ներկայացմամբ, այսօր ժամը 11։00-ի դրությամբ Հայաստանում կա կորոնավիրուսով վարակման հաստատված 2148 դեպք, 977 առողջացած, 33 մահ։ Այս պահին բուժում է ստանում 1136 պացիենտ։ Ընդհանուր կատարվել է 22 հազար 177 թեստավորում։

Armenia has capacity to run 1,000 coronavirus tests daily, says deputy health minister
Armenia’s Deputy Minister of Health Lena Nanushyan told a news conference on Friday that all efforts are being made to expand the groups subject to coronavirus testing.
According to her, they include all the at-risk groups that may have contracted coronavirus, such as health workers, patients with pneumonia, etc.
"Thanks to the expansion of the laboratory network, today we have a capacity to perform around 1,000 tests a day," the health official said.
According to Nanushyan, the works to isolate people with COVID-19 continue to prevent the further spread of the infection.
The deputy health minister said that they cooperate with other countries and international organizations in order to use the new knowledge to save more lives.
Presenting the fresh figures, she said the cases of COVID-19 in Armenia reached 2,148 on Friday morning, with 977 recoveries and 33 deaths.
In total, 1,136 coronavirus patients are currently receiving treatment. As many as 22,177 tests have been performed in the country since the disease outbreak, she said.