Այսօր խուզարկություններ են կատարվել Ucom ընկերության նոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանի բնակարանում, մեքենայում։ Լրագրողների հետ զրույցում փաստաբան Արամ Օրբելյանը հայտարարել է, որ առգրավվել են մի շարք փաստաթղթեր, ինչպես նաև նրա աշխատանքային համակարգիչը։
«Մենք մատնանշել ենք մի շարք խնդիրներ հենց խուզարկության ընթացքում»,- ասաց փաստաբանը, նկատելով, որ խուզարկություն է արվել մեկ ուրիշ պետահամարանիշ ունեցող մեքենայում, էլեկտրոնային թղթապանակների փոխարեն առգրավվել են համակարգիչը։
Նա ցավ հայտնեց, որ այս ամենը տեղի է ունենում ընկերության շուրջ ծավալվող իրադարձությունների, քննարկումների ֆոնի վրա, վկայակոչելով իր ունեցած տեղեկությունները, նա ասաց, որ սա կապված է ընկերության բաժնետերերի, մենեջմենթի վեճի հետ։
Օրբելյանն ասաց, նախաքննական գաղտնիության, ինչպես նաև դետալներին չտիրապետելու պատճառով առավել մանրամասներ չի կարող ասել, թե ինչի հետ է կապված քրեական գործը։
«Առաջին հայացքից մենք տեսնում ենք խնդիրներ, որոնք կապված են սեփականության վերաբաշխման, ձեռնարկությունների կյանքին ու կորպորատիվ վեճերին պետության միջամտության հետ։ Եթե չլիներ վարչապետի մամուլի խոսնակի հայտարարությունը, կարելի էր այլ կերպ մտածել»,- ընդգծեց փաստաբանը։

Адвокат Арам Орбелян: Конфискован компьютер Ара Хачатряна
Сегодня были проведены обыски в доме и машине нового директора компании Ucom Ара Хачатряна. В беседе с журналистами адвокат Арам Орбелян заявил, что были конфискованы ряд документов, а также его рабочий компьютер.
«Мы указали на ряд проблем во время проводимого ими обыска», – сказал адвокат, отметив, что обыск проводился в автомобиле с другим государственным номером, и вместо электронных папок был конфискован компьютер.
Он выразил сожаление, что все это происходит на фоне событий и обсуждений вокруг компании, ссылаясь на имеющуюся у него информацию, адвокат указал, что это связано со спором акционеров компании, менеджментом.
Орбелян указал, что из-за тайны предварительного следствия, а также из-за того, что он не располагает деталями, не может сказать более подробно, с чем связано уголовное дело.
«На первый взгляд мы видим проблемы, связанные с вмешательством государства в перераспределение собственности, жизнь предприятий и корпоративные споры. Если бы не заявление пресс-секретаря премьер-министра, можно было бы думать иначе», – подчеркнул адвокат.