«Կորոնավիրուսով կրկնակի վարակման դեպքեր գրանցվել են նաև Հայաստանում»,- ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով, հիմա ակադեմիական մեծ բանավեճ կա, և քննարկվում է հարցը՝ արդյո՞ք վարակի կրկնակի դեպքեր լինում են պացիենտի ամբողջապես առողջանալուց հետո, թե՞ պարզապես վիրուսի ապաակտիվացում, ապա նորից ակտիվացում է տեղի ունենում։
«Մեզ մոտ գրանցված կրկնակի վարակման երեք դեպքերում էլ պացիենտները որևէ գանգատ չունեն, որևէ սիմպտոմ, կամ անհանգստացնող բան չունեն, բայց նրանց մոտ դուրսգրումից հետո՝ երկու շաբաթ անց, նորից վիրուս է հայտնաբերվել։ Մենք հիմա իրենց նորից իզոլացրել ենք, որպեսզի այլ անձանց հավանական վարակումը կանխարգելենք։ Եվ այդ գիտական ինֆորմացիայի հասանելի դառնալուն զուգընթաց մենք կորոշենք՝ ինչ անել»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, կրկնակի վարակման դեպքեր գրանցվել են հիմնականում Չինաստանում և Հարավային Կորեայում, և հենց վերջինիս գիտնականներն են եկել եզրահանգման, որ դա ոչ թե կրկնակի վարակում է, այլ վիրուսի մասնիկների պահպանում՝ բերանի խոռոչի և կոկորդի հյուսվածքներում։
«Դա պահպանվում է օրգանիզմում 2-3 ամիս, և ՊՇՌ-ով հայտնաբերվում է, իսկ դա ոչ թե աշխատում է վիրուսի մասնիկի վրա, այլ դրա մեջ եղած գենետիկ մատերիալի վրա, որը կարող է լինել նաև ապաակտիվ վիճակում, այսինքն՝ առանց պատյանի։ Իսկ առանց պատյանի վիրուսը չի բազմանում։ Բայց դեռևս 100 տոկոս պատասխան չունենալով, մենք պետք է նույնիսկ վարակված և լավացած լինելու դեպքում պահպանենք անվտանգության կանոնները, որովհետև չգիտենք՝ վաղը ինչ կարող է հայտնաբերվել»,- ներկայացրեց Ա. Թորոսյանը։

Арсен Торосян: В Армении зафиксированы случаи повторного заражения коронавирусом
«Случаи повторного заражения коронавирусом зафиксированы также в Армении», – заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян на сегодняшнем заседании Постоянной комиссии Национального Собрания по здравоохранению и социальным вопросам.
По словам министра, сейчас идут масштабные академические дебаты на эту тему, обсуждается, действительно ли повторные случаи заражения бывают после полного выздоровления пациента, или произошла деактивация вируса в организме, а затем его повторная активизация.
«В трех зафиксированных в Армении случаях повторного заражения отсутствовали какие-либо симптомы, или пациентов ничего не беспокоило, но после их выписки – спустя две недели – наличие коронавируса подтвердилось. Сейчас мы их снова изолированы, чтобы предотвратить вероятное заражение других лиц», – пояснил А. Торосян.
По его словам, случаи повторного заражения были зафиксированы в основном в Китаей и Южной Корее, и именно ученые Южной Кореи пришли к выводу, что это не повторное заражение, а сохранение частиц вируса в тканях полости рта и горла.
«Они сохраняются в организме в течение 2-3 месяцев, и определяются посредством ПЦР-теста, который работает на выявление генетического материала вируса, который может пребывать в неактивном состоянии, то есть – без оболочки. А вирус без оболочки не размножается. Однако, не имея 100%-го ответа, мы должны соблюдать правила безопасности даже после выздоровления, поскольку неизвестно, что может выясниться завтра», – отметил министр.