Ո՞ր երկրներն առաջինը կբացվեն  զբոսաշրջիկների համար
Չարժե սպասել, թե մինչև ամռան կեսը զանգվածային տուրիստական ուղղությունները կբացվեն:  Դա տեղի կունենա աստիճանաբար՝ կախված կորոնավիրուսի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու աստիճանից: Այս մասին «Прайм»-ին հայտնել է քաղաքագետ Դմիտրի Աբզալովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Իհարկե, այն երկրները, որոնք ամենից շատ կախված են ամառային ծովափնյա զբոսաշրջությունից` Հունաստան, Իտալիա, Թուրքիա, կփորձեն դա անել հնարավորինս արագ: Բայց ներգնա տուրիզմը երկկողմանի խաղ է: Նույնիսկ եթե դուք բացեք սահմանները, այդ ժամանակ ձեր տուրիստական հոսքը զրոյական կլինի: Հետևաբար, մասնակի սահմանային բացումներ հնարավոր են, բայց քիչ թե շատ կայուն տուրիստական հոսք չի ձևավորվի մինչև ամառվա վերջ, և դա սովորականից շատ ավելի քիչ կլինի»,- ասել է փորձագետը:
Ընդհանուր առմամբ, ներգնա տուրիզմի հետ կապված իրավիճակը կորոշի Եվրոպան`այստեղ, որտեղ ապրում են տուրիստական արդյունաբերության ծառայությունների հիմնական սպառողները: Այն չի բացվի, քանի դեռ համաճարակի տարածումը բոլոր երկրներում չի մտել հանգիստ փուլ: Թեև գործընթացը կարող է արագացնել պատվաստանյութի ստեղծումը, որը կապահովվի անվտանգություն և կպաշտպանի ճանապարհորդներին:
Աբզալովի խոսքով՝ Եվրոպայում ամառային զբոսաշրջային սեզոնը կարող են համարել կորած, քանի որ  հիմնական ամրագրումները տեղի են ունենում գարնանը, բայց այն հիմա չկա:

Ждать открытия массовых туристических направлений до середины лета не стоит – это будет происходить постепенно, в зависимости от успехов в борьбе с коронавирусом, сказал агентству "Прайм" политолог Дмитрий Абзалов.
"Разумеется, страны, больше других зависящие от летнего пляжного туризма – Греция, Италия, Турция – будут пытаться сделать это как можно раньше. Но въездной туризм – игра двусторонняя: если даже вы откроете границы, а ваши потенциальные клиенты нет, то ваш турпоток окажется нулевым. Поэтому частичные открытия возможны, но более или менее устойчивый турпоток сформируется не раньше конца лета, и он будет значительно меньше обычного", - сказал эксперт.
В целом ситуацию с въездным туризмом в Старом Свете будет определять Европа – именно там проживают основные потребители услуг туриндустрии. Она откроется не раньше, чем пандемия во всех странах войдет в спокойную фазу. Ускорить процесс может создание вакцины, способной обезопасить, в том числе, путешественников.
По мнению Абзалова, летний туристический сезон в Европе в любом случае уже потерян – основные бронирования происходят весной, а сейчас этого нет.