Գյումրու ինֆեկցիոնից ախտանիշ չունեցող պացիենտները կտեղափոխվեն Ծաղկաձոր
Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցում մայիսի 4-ի դրությամբ կորոնավիրուսով 90 հիվանդ է բուժվում, նրանցից 84-ը Շիրակի մարզի բնակիչ է։ Այս մասին տեղեկանում ենք Շիրակի մարզպետարանի ֆեյսբուքյան էջից։
«Քանի որ սահմանափակումների մեղմացմանը զուգընթաց սպասվում է կորոնավիրուսով հիվանդության դեպքերի թվի աճ, առողջապահության նախարարության հանձնարարությամբ դրական արդյունքով, բայց հիվանդության անախտանիշ ընթացքով պացիենտները կտեղափոխվեն այդ նպատակով Ծաղկաձորում առանձնացված հյուրանոցներ։ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցից այսօր կտեղափոխվի 24 հիվանդ։
Նշենք, որ Երևան տեղափոխված հիվանդների թիվը 19-ն է, ընդհանուր առմամբ առողջացել և հիվանդանոցից դուրս է գրվել 21 պացիենտ։ Շիրակի մարզում այս պահին մեկուսացման և ինքնամեկուսացման ցուցում ունի 338 քաղաքացի»,- նշված է Շիրակի մարզպետարամի ֆեյսբուքյան էջում։

Coronavirus update: Patients with no symptoms will be transferred to Tsakhkadzor hotels
Some 90 coronavirus patients are treated at Gyumri Infectious Hospital as of May 4, 84 out of them are from Shirak province, the Governor’s office reported in a release.
“An increase of coronavirus infections is expected due to easing lockdown measures in the country. At the instruction of the ministry of health, patients who tested positive for the virus with no symptoms will be transferred to Tsakhkadzor hotels. 24 patients will be transported to special hotels in the resort city from Gyumri Infectious hospital today,” the release said.
According to the Governor’s office, thus far 19 patients have been transferred to Yerevan, while 21 patients have recovered and discharged from hospital. Around 338 people have been advised to self-isolate in the province.