«Փաստ». Իշխանության «տանը» կռիվ է ընկել»
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, իշխանությունների նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն, որով փորձում էին փոփոխություն կատարել Սահմանադրության անցումային կետերում, որպեսզի ազատվեն ՍԴ նախագահից ու 6 դատավորներից, առ այսօր մնում է օդում կախված։ Չնայած կորոնավիրուսային համավարակը արտաքուստ թեման «սառեցրել» է, սակայն իշխանամերձ որոշ անհատներ փորձում են այն պահել «ջրի երեսին»: Ավելին՝ ոմանք արդեն նույնիսկ Գավառի դեպքերն են կապում ՍԴ կազմը չփոխելու հետ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ հանրաքվեի հարցը, բնականաբար, նաև իշխանությունների օրակարգում է մնում, և ըստ կուլիսներում պտտվող խոսակցությունների, մայիսի 14-ին ավարտվող արտակարգ դրությունից հետո թեման ամբողջ ծավալով դարձյալ կմղվի առաջին պլան։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ իշխանությունները և անձամբ վարչապետ Փաշինյանը բավականին վճռական են տրամադրված այս հարցում։ Մեր զրուցակցի խոսքերով, իշխանության ներսում քննարկումների հիմնական առանցքն այն է, թե՝ «տարբերակ չունենք, քանի որ համաճարակը շուտ չի վերանալու, անգամ կարող է 1-2 տարի տևել, չենք կարող «զադնի» դնել»: Սակայն այս առումով ամեն ինչ միանշանակ չէ:
Ըստ մեր տեղեկությունների՝ ստեղծվել է մի այնպիսի իրավիճակ, երբ իշխանությունում և մերձիշխանական սատելիտ «փորձագիտական» ու քաղաքական շրջանակում տարբեր կարծիքներ են շրջանառվում. ոմանք կողմնակից են, որ իրավիճակը լուծվի ըստ օրենքի՝ հանրաքվեն անցկացնելով ժամկետների մեջ, հակադիր կարծիք ունեցողները պնդում են, որ հարցը պետք է կարգավորել արագորեն՝ ԱԺ շրջանակում։ Այլ բառերով ասած՝ իշխանության «տանը» կռիվ է ընկել»:

«Паст»: Внутри власти начались разногласия
Как известно, инициированный властями референдум по конституционным изменениям, с помощью которого пытались внести изменения в переходные пункты Конституции, чтобы избавиться от председателя Конституционного суда и 6 судей, до сих пор «висит в воздухе», пишет газета «Паст».
И, несмотря на то, что пандемия коронавируса внешне «заморозила» тему, некоторые околовластные деятели, тем не менее, пытаются удержать ее «на плаву». Более того, некоторые связывают даже события в Гаваре с тем, что состав Конституционного суда не сменился.
По сведениям издания, вопрос референдума, конечно, остается также в повестке властей, и, согласно муссируемым в кулуарах власти разговорам, после завершения чрезвычайного положения 14 мая это тема снова будет выдвинута на первый план.
«Как передают наши источники, власти и лично премьер-министр Пашинян довольно решительно настроены в этом вопросе. По словам нашего собеседника, ключевой темой обсуждений внутри власти является то, что у них нет выбора, «поскольку эпидемия не отступит в ближайшее время и может даже продлиться 1-2 года, мы не можем дать задний ход». Однако в этом плане не все однозначно.
Согласно информации, сложилась ситуация, когда внутри власти и в околовластных «экспертных» и политических кругах – сателлитах придерживаются разных мнений: некоторые выступают за урегулирование ситуации в соответствии с законом – проведя  референдум в срок. Те, кто придерживается противоположного мнения, настаивают на том, чтобы этот вопрос был решен быстро в рамках Национального Собрания.