Հայ-ֆրանսիական ԱԱՊ-ն անհանգստություն է հայտնել Ucom-ի և Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ ապօրինությունների վերաբերյալ
20:11 06/05/2020
Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատը, որը գործում է 92 երկրում և 2011թ-ից ներկայացված է նաև Հայաստանում, այսօր իր անհանգստությունն է հայտնել իր գործընկերներից Ucom հեռահաղորդակցության օպերատորի և նրա տնօրենների խորհրդի նախագահի շուրջ կատարվող զարգացումների վերաբերյալ։
Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Ֆրանսիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը Հայաստանում իր առաքելության շրջանակներում, որն է առևտրային, գործարարական և ներդրումային մթնոլորտի բարելավումն ու զարգացումը, ուշադրությամբ է հետևում «Յուքոմ» և «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։
Հավատացած ենք, որ այս անցումային և բարդ շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում գործարարական և ներդրումային միջավայրը պիտի լինի պաշտպանված անկայունությունից, բիզնես-վստահության անկումից և անվստահության մթնոլորտից:
Այս կոնտեքստում առավել անհանգստացնող էր ՀՀ վարչապետի նորանշանակ խոսնակի ֆեյսբուքյան հայտարարությունը «Յուքոմ» ընկերության բաժնեմասերի օտարմանը կառավարության միջամտելու մտադրության և նույն ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ:
ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանվում է ինչպես տնտեսական գործունեության ազատությունն ու տնտեսական մրցակցության երաշխավորումը, այնպես էլ պետության տնտեսական կարգը, որը հիմնված է մասնավոր սեփականության, տնտեսական գործունեության ազատության, ազատ տնտեսական մրցակցության վրա և պետական քաղաքականության միջոցով ուղղված է ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությանը և սոցիալական արդարությանը:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում պետական իշխանությունը իրականացվում է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման սկզբունքի հիման վրա:
Խորքային համոզմունք ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կառավարման երեք մարմինները պիտի գործեն անկախ, ցանկանում ենք հավատալ, որ խոսնակի հայտարարություններում առկա դատաիրավական և գործադիր մարմինների անառողջ փոխազդեցության հնարավորության ակնարկները զուտ խոսնակի անփորձության հետևանքն են:
Իրավական պետության մեջ գործադիր իշխանությունը զերծ է մնում բաժնետերերի միջև ընթացող վեճերին միջամտելուց, դրանց վրա ազդելուց կամ ճնշումներ գործադրելուց, և մինչև դատական ակտի կայացումը խուսափում է խնդրահարույց և կասկածելի հայտարարություններից և/կամ գործողություններից, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ անաչառ դատական որոշման վրա և բացասական ազդել Հայաստանի Հանրապետությունում բիզնես մթնոլորտի, դրա նկատմամբ վստահության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումային ոլորտի գրավչության վրա:
Շարունակում ենք հետևել զարգացումներին և լիահավատ ենք, որ բոլոր կողմերը զերծ կմնան ոչ իրավաչափ և հակասահմանադրական մոտեցումից և գործողություններից:
Հարգանքով և Հայաստանի Հանրապետություն, որպես իրավական կայացած պետության տեսլականով` ՖՀԱԱՊ»։

Французская торгово-промышленная палата выразила обеспокоенность в связи с беззаконием в отношении Ucom и Гургена Хачатряна
Армяно-французская торгово-промышленная палата, которая действует в 92 странах и с 2011 года представлена также в Армении, сегодня выразила свою обеспокоенность в связи с событиями вокруг одного из своих партнеров – телекоммуникационной компании Ucom и председателя совета директоров компании.
«Торгово-промышленная палата “Франция-Армения” в рамках своей миссии в Армении, которая заключается в улучшении и развитии торговой, предпринимательской и инвестиционной среды, внимательно наблюдает за событиями, разворачивающимися вокруг компании Ucom и группы компаний “Галакси”.
Заверяем, что в этот сложный переходный период предпринимательская и инвестиционная среда в Республике Армения должна быть ограждена от атмосферы нестабильности, падения доверия к бизнесу и подозрительности.
В этом контексте крайнюю обеспокоенность вызывает заявление новоназначенного пресс-секретаря премьер-министра РА в соцсети “Facebook” по поводу намерений правительства вмешаться в отчуждение акций компании Ucom и в связи с событиями, разворачивающимися вокруг председателя совета директоров той же компании Гургена Хачатряна.
В Конституции РА закреплены как свобода экономической деятельности и гарантии защиты экономической конкуренции, так и экономический строй государства, который опирается на частную собственность, на свободу экономической деятельности, и который посредством государственной политики направлен на всеобщее экономическое благосостояние и социальную справедливость.
В то же время, в Республике Армения государственная власть осуществляется на основе разделения законодательной, исполнительной и судебной властей, опираясь на принцип сдержек и противовесов.
Будучи глубоко убежденными в том, что в Республике Армения три ветви власти должны действовать независимо, мы бы хотели верить, что упоминание о возможном нездоровом взаимовлиянии судебно-правовых и исполнительных органов в заявлениях пресс-секретаря являются исключительно следствием неопытности пресс-секретаря.
В правовом государстве исполнительная власть воздерживается от вмешательства в споры между акционерами, от оказания влияния или давления на них, и до принятия судебного акта она воздерживается от проблематичных и подозрительных заявлений и/или действий, которые могут воздействовать на беспристрастность решения суда и пагубно отразиться на деловой среде в Республике Армения и на доверии к ней, а также на инвестиционной привлекательности Республики Армения.
Продолжаем следить за развитиями и уверены, что все стороны воздержатся от неправомерных и антиконституционных подходов и действий.