Հայ-ֆրանսիական ԱԱՊ-ն անհանգստություն է հայտնել Ucom-ի և Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ ապօրինությունների վերաբերյալ
20:11 06/05/2020
Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատը, որը գործում է 92 երկրում և 2011թ-ից ներկայացված է նաև Հայաստանում, այսօր իր անհանգստությունն է հայտնել իր գործընկերներից Ucom հեռահաղորդակցության օպերատորի և նրա տնօրենների խորհրդի նախագահի շուրջ կատարվող զարգացումների վերաբերյալ։
Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Ֆրանսիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը Հայաստանում իր առաքելության շրջանակներում, որն է առևտրային, գործարարական և ներդրումային մթնոլորտի բարելավումն ու զարգացումը, ուշադրությամբ է հետևում «Յուքոմ» և «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։
Հավատացած ենք, որ այս անցումային և բարդ շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում գործարարական և ներդրումային միջավայրը պիտի լինի պաշտպանված անկայունությունից, բիզնես-վստահության անկումից և անվստահության մթնոլորտից:
Այս կոնտեքստում առավել անհանգստացնող էր ՀՀ վարչապետի նորանշանակ խոսնակի ֆեյսբուքյան հայտարարությունը «Յուքոմ» ընկերության բաժնեմասերի օտարմանը կառավարության միջամտելու մտադրության և նույն ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ:
ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանվում է ինչպես տնտեսական գործունեության ազատությունն ու տնտեսական մրցակցության երաշխավորումը, այնպես էլ պետության տնտեսական կարգը, որը հիմնված է մասնավոր սեփականության, տնտեսական գործունեության ազատության, ազատ տնտեսական մրցակցության վրա և պետական քաղաքականության միջոցով ուղղված է ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությանը և սոցիալական արդարությանը:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում պետական իշխանությունը իրականացվում է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման սկզբունքի հիման վրա:
Խորքային համոզմունք ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կառավարման երեք մարմինները պիտի գործեն անկախ, ցանկանում ենք հավատալ, որ խոսնակի հայտարարություններում առկա դատաիրավական և գործադիր մարմինների անառողջ փոխազդեցության հնարավորության ակնարկները զուտ խոսնակի անփորձության հետևանքն են:
Իրավական պետության մեջ գործադիր իշխանությունը զերծ է մնում բաժնետերերի միջև ընթացող վեճերին միջամտելուց, դրանց վրա ազդելուց կամ ճնշումներ գործադրելուց, և մինչև դատական ակտի կայացումը խուսափում է խնդրահարույց և կասկածելի հայտարարություններից և/կամ գործողություններից, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ անաչառ դատական որոշման վրա և բացասական ազդել Հայաստանի Հանրապետությունում բիզնես մթնոլորտի, դրա նկատմամբ վստահության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումային ոլորտի գրավչության վրա:
Շարունակում ենք հետևել զարգացումներին և լիահավատ ենք, որ բոլոր կողմերը զերծ կմնան ոչ իրավաչափ և հակասահմանադրական մոտեցումից և գործողություններից:
Հարգանքով և Հայաստանի Հանրապետություն, որպես իրավական կայացած պետության տեսլականով` ՖՀԱԱՊ»։

The France-Armenia Chamber of Commerce concerned over illegal activities against Gurgen Khachatryan
The French Chamber of Commerce and Industry, which has been operating in 92 countries, including Armenia since 2011, has today expressed concern over the situation surrounding one of its partner companies Ucom and its Chairman of Board of Directors, making a public statement which reads:
“The France-Armenia Chamber of Commerce and Industry has been following closely the developments around Ucom and Galaxy Group of Companies, within the scope of its mission in Armenia—which is the improvement and development of the commercial, business and investment climate.
We are convinced that the business and investment environment in this difficult transition period in Armenia must be protected from instability, from a decrease in business confidence and from an atmosphere of mistrust.
In this context, it was particularly disturbing to see the Prime Minister's newly appointed spokesperson's Facebook statement about the government's intention to interfere in the sale of Ucom's shares and the events around Gurgen Khachatryan, the chairman of the company's board of directors.
The RA Constitution proclaims freedom of economic activity and guarantees economic competition. It also defines the economic order of the State, which is based on private ownership, freedom of economic activity and free economic competition, with the goal of achieving general economic well-being and social justice through state policies.
At the same time, the main governing principle in the Republic of Armenia is that of separation and balance of the legislative, executive and judicial powers.
Being deeply convinced that the three branches of power in Armenia must be independent, we would like to believe that the spokesperson's remarks about the possibility of an unhealthy interdependence of the judicial and executive powers are simply a result of her inexperience,” the statement said.
It is noted that in a rule of law state, the executive refrains from interfering in disputes among shareholders, from influencing such disputes or putting pressure on shareholders. Also, before a court verdict is reached, it refrains from making controversial and dubious statements and/or actions that may affect the impartiality of the court’s decision and have a negative effect on the Republic of Armenia's business environment and the country's attractiveness for investments.
“We continue to follow the developments, and we are hopeful that the parties will refrain from unlawful and unconstitutional approaches and actions,” the statement concluded.