Հարութ Սասունյան. Կորոնավիրուսը հնարավորություն տվեց Հայ դատը հետապնդել առցանց
Կորոնավիրուսային համավարակը խաթարեց ամբողջ աշխարհի հայության ավանդական ծրագրերը՝ ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը ապրիլի 24-ին։ Այնուամենայնիվ, հայերը շատ արագ հայտնաբերեցին Ցեղասպանության ոգեկոչման նոր եղանակներ՝ փոխելով փողոցային բողոքներն ու մեծ հավաքներն առցանց երթերով և համացանցային ծրագրերով։ Ապագայում, երբ այս համավարակն ավարտվի, հայերը կարող են ի լրումն Ապրիլի 24-ի հանրային միջոցառումների օգտագործել որոշ համացանցային և տեսանյութային նոր մեթոդներ։
Այս տարի Ապրիլի 24-ին հայերը տարբեր երկրներում առցանց ծրագրեր իրականացրեցին՝ ավանդական փողոցային բողոքի ցույցերի և հիշատակի փակ միջոցառումների փոխարեն: Այսօր ես կանդրադառնամ այդ ծրագրերից մեկին՝ HyeID առցանց քայլարշավին:
HyeID-ն Կալիֆորնիայի Գլենդել քաղաքում գործող շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որն ստեղծվել է երեք տարի առաջ՝ պլանավորելու ապագա Սփյուռքի հայկական խորհրդարանը։ Այս տարի, HyeID խումբը կազմակերպեց առցանց ոգեկոչման արարողություն Ապրիլի 24-ի շաբաթվա ընթացքում`սկսած ապրիլի 22-ից: Մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 341 հազար հայեր և որոշ օտարներ ամբողջ աշխարհից հաստատեցին հետևյալ ուղերձը April24.Hyeid.org կայքէջում․ «Մենք ստիպված ենք մնալ տանը այս Ապրիլի 24-ին, բայց մենք միանում ենք առցանց քայլարշավին։ Մենք Արդարություն ենք պահանջում 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից իրականացված 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանության համար»։
Հրապարակումից հետո մի քանի ժամվա ընթացքում կայքէջը ենթարկվեց շարունակական և զանգվածային հարձակման Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից, որոնք փորձում էին կոտրել կայքը։ Բարեբախտաբար, HyeID- ի խորհրդի անդամ, ինժեներ-ծրագրավորող Արամ Տեր-Մարտիրոսյանը և նրա թիմն արագ արձագանքեցին՝ արգելափակելով հաքերային փորձերը: Նման կազմակերպված հաքերային հարձակումը կարող էր իրականացվել միայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունների կողմից: Սա կոչվում է «Ծառայությունների ժխտման հարձակումներ» (DoS հարձակումներ), որը Վիքիպեդիան բնութագրում է որպես «կիբերհարձակում, որում հանցագործը փորձում է սարքավորումը կամ ցանցային ռեսուրսը դարձնել անհասանելի իր նախատեսված օգտվողների համար՝ համացանցին միացված հոսթինգի ժամանակավորապես կամ անորոշ ժամանակով խափանման միջոցով։ Ծառայության ժխտմանը, որպես կանոն, հասնում են թիրախավորված սարքավորումը կամ ռեսուրսը ավելորդ հարցումներով հեղեղելով՝ փորձելով համակարգերը ծանրաբեռնելու միջոցով կանխել որոշ կամ բոլոր օրինական պահանջների կատարումը»: Երկու օր ու գիշեր աշխատելով՝ Տեր-Մարտիրոսյանի աշխատակազմը կարողացավ արգելափակել Ապրիլի 24-ի կայքի վրա հարձակումների հեղեղը:
Եվս մեկ անհաջող խանգարող արարք դրսևորեց «Գուգլը», որն արգելափակեց Արամ Տեր-Մարտիրոսյանի և իր աշխատակազմի ստեղծած HyeID հավելվածը Google Play-ում։ Թուրք և ադրբեջանցի հաքերները, անհաջողության մատնվելով իրենց խափանիչ ջանքերում, հավանաբար բողոքել էին «Գուգլին»՝ Ապրիլի 24-ի ծրագրով աշխատող հավելվածը հանելու համար։ «Գուգլի» վատ արարքը զգալիորեն սահմանափակեց առցանց քայլարշավի մասնակիցների քանակը:
«Գուգլը» հետևյալ վիրավորական հաղորդագրությունն ուղարկեց Արամին․ «Մենք թույլ չենք տալիս այնպիսի ծրագրեր, որոնցում բացակայում է խելամիտ զգայունությունը բնական աղետի, վայրագության, բախման, մահվան կամ այլ ողբերգական իրադարձության նկատմամբ կամ դրանց շահարկումը»։ «Գուգլը» արգելափակեց նաև Արամի ConnectTo Communications, Inc. ընկերության «Գուգլի» հաշիվը՝ խափանելով և վնաս հասցնելով նրա բիզնեսին։ Արամը միանգամից բողոք ներկայացրեց «Գուգլին»՝ հայտնելով, որ Կալիֆորնիայի նահանգը, որտեղ գտնվում է «Գուգլի» գլխավոր գրասենյակը, և Միացյալ Նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ «Գուգլը» չի արձագանքել Արամի բողոքին։ Ես առաջարկում եմ, որ HyeID-ը կամ Արամը դատական հայց ներկայացնեն «Գուգլին»՝ չեղյալ համարելու իր սխալ որոշումը հավելվածի վերաբերյալ:
HyeID խումբն իր Ապրիլի 24-ի հղումը տեղադրեց նաև Ֆեյսբուքում՝ ստանալով մեծ թվով արձագանքներ։ Այս առցանց քայլարշավը 198 երկրներից և տարածքներից հավաքեց 341 հազար մասնակիցների, այդ թվում՝ 310 հազար հայերի և 41 հազար այլազգիների։ Մեծ նվաճում էր, որ Apple Store-ը Ապրիլի 24-ի ծրագիրը դասակարգվեց որպես ամենամեծ 10 ներբեռնված հավելված iPhone-ների և iPad-երի համար ամբողջ աշխարհում:
Բացի ամբողջ աշխարհում 41 հազար օտարների շրջանում Հայոց ցեղասպանության հանրայնացումից՝ այս ջանքերի հաջորդ արդյունքը եղավ այն, որ առաջին անգամ հայտնաբերեցինք, որ հայեր կան աշխարհի 198 երկրներում և տարածքներում։
HyeID խումբը հիացած էր, որ այդպիսի մեծ թվով հայեր և օտարներ մասնակցեցին Ապրիլի 24-ի առցանց քայլարշավին։ Թեև այս ցուցանիշը շատ ցածր է աշխարհում մոտավորապես 10 միլիոն հայերի թվաքանակի համեմատությամբ, սակայն HyeID խումբը զարմացավ, երբ պարզեց, որ հայերը ցրված են ամբողջ աշխարհի շուրջ 200 երկրներում։ Ահա որոշ երկրների և տարածքների մասնակիցների թվաքանակը.
Ռուսաստան՝ 121 415 հայ, 10 677 օտար․
Հայաստան՝ 54 065 հայ, 3 760 օտար․
ԱՄՆ՝ 50 390 հայ, 4 071 օտար․
Ֆրանսիա՝ 13 476 հայ, 1 797 օտար․
Վրաստան՝ 9 917 հայ, 1 049 օտար․
Լիբանան՝ 6 016 հայ, 828 օտար․
Կանադա՝ 5 598 հայ, 373 օտար․
Բելգիա՝ 4 565 հայ, 313 օտար․
Իրան՝ 4 440 հայ, 441 օտար.
Գերմանիա՝ 3 748 հայ, 522 օտար․
Արգենտինա՝ 3 547 հայ, 966 օտար․
Նիդեռլանդներ՝ 2 962 հայ, 230 օտար․
Ուկրաինա՝ 2 885 հայ, 416 օտար․
Իսպանիա՝ 2 473 հայ, 291 օտար․
Հունաստան՝ 1 747 հայ, 187 օտար․
Միացյալ Թագավորություն՝ 1 664 հայ, 266 օտար․
Ավստրիա՝ 1 223 հայ, 51 օտար․
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ 1 174 հայ, 205 օտար․
Ավստրալիա՝ 1 012 հայ, 61 օտար․
Սիրիա՝ 1 010 հայ, 83 օտար․
Արցախ՝ 961 հայ, 177 օտար․
Կիպրոս՝ 872 հայ, 77 օտար․
Թուրքիա՝ 795 հայ, 410 օտար․
Լեհաստան՝ 651 հայ, 475 օտար․
Շվեյցարիա՝ 611 հայ, 156 օտար․
Եգիպտոս՝ 425 հայ, 85 օտար․
Ադրբեջան՝ 201 հայ, 99 օտար․
Նախիջևան՝ 100 հայ, 33 օտար ։
Հետաքրքիր է, որ մի բուռ հայ մասնակիցներ կան այնպիսի անսպասելի տեղերում, ինչպիսիք են Մոնղոլիան, Հյուսիսային Մարիանյան կղզիները, Ուեյք կղզին, Ինդոնեզիան, Ուոլիսը և Ֆուտունան, Ամերիկյան Սամոան, Ֆրանսիական Պոլինեզիան, Նոր Կալեդոնիան, Վանուատուն, Ֆիջին, Անտարկտիկան, Լիբիան, Ալժիրը, Մալին, Մադագասկարը, Մավրիկիոսը, Չադը, Տանզանիան, Կոնգոն, Նամիբիան, Զիմբաբվեն, Քենիան, Զամբիան, Մոզամբիկը, Տանզանիան, Հարավային Աֆրիկան, Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունը, Մալդիվները, Իսլանդիան և Գրենլանդիան:
Սեփական երկրում և քաղաքում առցանց քայլարշավի արդյունքները պարզելու համար, խնդրում եմ այցելել և դիտել www.HyeID.org-ի ինտերակտիվ զեկույցը։ Կարող եք նաև իմանալ ձեր շրջակայքի մասնակիցների թվաքանակը՝ ընտրելով հեռավորությունը ձեր շրջանից: Ինչպես ասում են՝ «Ամեն տեղ հայ կա»։

Analysis: Coronavirus provided opportunity to pursue the Armenian cause online
The coronavirus pandemic disrupted the traditional plans of Armenians around the world to commemorate the 105th anniversary of the Armenian Genocide on April 24. However, very quickly Armenians discovered new ways to commemorate the Genocide by changing the street protests and large gatherings to online marches and internet programs. In the future, when this pandemic is over, Armenians can use some of the new internet and video methods on April 24 in addition to the public events.
This year, Armenians in various countries carried out virtual programs on April 24 instead of the traditional street protests and indoor commemorative events. Today I will focus on one of these programs, the HyeID virtual march.
HyeID is a Glendale, California-based non-profit organization that was formed three years ago to plan the future Diaspora Armenian Parliament. This year, the HyeID group organized a virtual commemoration during the week of April 24, starting on April 22. Within a few days, over 341,000 Armenians and some non-Armenians from around the world endorsed the following message on the April24.Hyeid.org website: “We have to stay home this April 24, but we join the Online March. We demand justice for Turkey’s Genocide of 1.5 million Armenians in 1915.”
Within few hours of making this website public, it came under persistent and massive attack from Azerbaijan and Turkey trying to hack the site. Fortunately, the HyeID board member, Aram Ter-Martirosyan, a software engineer, and his team, reacted quickly by blocking the hacking efforts. Such an organized hacking attack could have only come from the governments of Azerbaijan and Turkey. This is called “Denial-of-service attacks” which Wikipedia describes as “a cyber-attack in which the perpetrator seeks to make a machine or network resource unavailable to its intended users by temporarily or indefinitely disrupting services of a host connected to the internet. Denial of service is typically accomplished by flooding the targeted machine or resource with superfluous requests in an attempt to overload systems and prevent some or all legitimate requests from being fulfilled.” By working around the clock for two nights, Ter-Martirosyan’s staff was able to block the flood of attacks on the April 24 link.
Another unfortunate disruptive act was caused by google which blocked the HyeID app on google play that was created by Aram Ter-Martirosyan and his staff. The Turkish and Azeri hackers, having failed in their disruptive efforts, probably complained to google to remove the app that powered the April 24 program. Google’s negative action limited significantly the number of online march participants.
Google sent the following offensive message to Aram: “We don’t allow apps that lack reasonable sensitivity towards or capitalize on a natural disaster, atrocity, conflict, death, or other tragic event.” Google also blocked the google account of Aram’s company, ConnectTo Communications, Inc., disrupting and causing damage to his business. Aram immediately filed an appeal with google, advising that the State of California, where google is headquartered, and the United States had recognized the Armenian Genocide. Google has not responded to Aram’s appeal. I suggest that HyeID or Aram file a lawsuit against google to revoke its wrongful decision on the app.
The HyeID group also posted its April 24 link on facebook, generating a large number of responses. This virtual march generated over 341,000 participants from 198 countries and territories, which included 310,000 Armenians and 41,000 non-Armenians. A major achievement was that Apple Store ranked the April 24 app as the top 10 downloaded app in the world for iPhones and iPads.
Besides publicizing the Armenian Genocide to 41,000 non-Armenians around the world, a by-product of this effort was that for the first time we discovered that there are Armenians in 198 countries and territories.
The HyeID group was ecstatic that such a large number of Armenians and non-Armenians participated in the April 24 virtual march. Even though this figure is far below the approximately 10 million Armenians worldwide, the HyeID group was surprised to find out that Armenians were dispersed in close to 200 countries. Here is the number of participants in some of the countries/territories:
Russia: 121,415 Armenians; 10,677 non-Armenians.
Armenia: 54,065 Armenians; 3,760 non-Armenians.
United States: 50,390 Armenians; 4,071 non-Armenians.
France: 13,476 Armenians; 1,797 non-Armenians.
Georgia: 9,917 Armenians; 1,049 non-Armenians.
Lebanon: 6,016 Armenians; 828 non-Armenians.
Canada: 5,598 Armenians; 373 non-Armenians.
Belgium: 4,565 Armenians; 313 non-Armenians.
Iran: 4,440 Armenians; 441 non-Armenians.
Germany: 3,748 Armenians; 522 non-Armenians.
Argentina: 3,547 Armenians; 966 non-Armenians.
Netherlands: 2,962 Armenians; 230 non-Armenians.
Ukraine: 2,885 Armenians; 416 non-Armenians.
Spain: 2,473 Armenians; 291 non-Armenians.
Greece: 1,747 Armenians; 187 non-Armenians.
United Kingdom: 1,664 Armenians; 266 non-Armenians.
Austria: 1,223 Armenians; 51 non-Armenians.
United Arab Emirates: 1,174 Armenians; 205 non-Armenians.
Australia: 1,012 Armenians; 61 non-Armenians.
Syria: 1,010 Armenians; 83 non-Armenians.
Artsakh: 961 Armenians; 177 non-Armenians.
Cyprus: 872 Armenians; 77 non-Armenians.
Turkey: 795 Armenians; 410 non-Armenians.
Poland: 651 Armenians; 475 non-Armenians.
Switzerland: 611 Armenians; 156 non-Armenians.
Egypt: 425 Armenians; 85 non-Armenians.
Azerbaijan: 201 Armenians; 99 non-Armenians.
Nakhichevan: 100 Armenians; 33 non-Armenians.
Interestingly, there are a handful of Armenian participants in such unexpected places as: Mongolia, Northern Mariana Islands, Wake Island, Indonesia, Wallis and Futuna, American Samoa, French Polynesia, New Caledonia, Vanuatu, Fiji, Antarctica, Libya, Algeria, Mali, Madagascar, Mauritius, Chad, Tanzania, Congo, Namibia, Zimbabwe, Kenya, Zambia, Mozambique, Tanzania, South Africa, Central African Republic, Maldives, Iceland, and Greenland.
To find out the results of the online march in your own country and city, please go to the interactive report: www.HyeID.org. You can also learn the number of participants near you by selecting the distance from your area. As the saying goes, “amen degh Hay ga” [Armenians are everywhere].