Թոքաբորբ ունեցող անձանց թիվն աճում է. Թորոսյան
«Վերջին տվյալներով՝ արհեստական շնչառական սարքեր են միացված 8 պացիենտների»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, այս պահին պացիենտներից 80-ի վիճակը ծանր է, 30 հիվանդի վիճակ գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Ըստ նախարարի, թոքաբորբ ունեցող անձանց թիվը ևս աճում է, և դա բնական է, քանի որ հիվանդների բացարձակ թիվն աճում է, հետևաբար ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերի թիվն էլ է աճում։
«Տեսնելով աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները, երբ այլ երկրներում պահվող նմուշները ստուգվում են՝ հասկանալու, թե իրականում երբ է իրենց մոտ գրանցվել վարակի առաջին դեպքը, ես ինքս էլ հանձնարարել եմ, որ մեր մոտ եղած նմուշները՝ դեկտեմբեր, հունվար և փետրվար ամիսների, հետազոտեն։ Եթե հայտնաբերվեց, ապա ես էլ կհայտարարեմ, որ մեզ մոտ վարակի մուտքն ավելի վաղ է եղել, բայց դրա հավանականությունը շատ փոքր է, քանի որ մենք առնվազն փետրվարի սկզբից սկսել ենք հետազոտել կասկածելի դեպքերը»,- հայտնեց Ա. Թորոսյանը։
Հարցին, թե մարդկանց ազատ տեղաշարժի, ինչպես նաև տնտեսության մի շարք ոլորտների նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների վերացումը ի՞նչ հետևանք կարող է ունենալ, Ա. Թորոսյանը պատասխանեց՝ դա հնարավոր է բերի թվերի աճի, բայց հնարավոր չէ մշտապես փակված վիճակում ապրել.
«Մենք պետք է սովորենք ապրել, իսկ այդ սովորելու գործընթացը որքան արագ և անցավ կանցնի, կախված է բոլորիցս։ Քանի որ եթե ցավոտ սովորենք, այսինքն՝ եթե լինեն շատ մահեր, դա դժբախտություն կլինի բոլորիս համար, բայց այլընտրանք չունենք, մենք պետք է սովորենք ապրել նոր կանոններով՝ դիմակ կրել, պահպանել սոցիալական հեռավորությունը, ձեռքերն ախտահանել»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է իմունիտետ ձևավորվի մարդկանց մոտ, Ա. Թորոսյանն ասաց՝ չգիտեմ, դա հնարավոր է ասել 3 տարուց, երբ առաջին վարակակրի մոտ իմունիտետը որոշվի։

«По последним данным, к аппаратам ИВЛ подключены 8 пациентов», – сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в беседе с журналистами в парламенте.
По его словам, на данный момент состояние 80 пациентов оценивается как тяжелое, состояние 30 пациентов оценивается как крайне серьезное. Как указал министр, число пациентов с пневмонией растет, что естественно: так как растет абсолютное число пациентов, то и число тяжелых и крайне тяжелых случаев также увеличивается.
«Глядя на происходящие в мире события, когда в других странах проверяются образцы, чтобы выяснить, когда у них был зарегистрирован первый случай заражения, я сам поручил изучить имеющиеся у нас образцы – за декабрь, январь, февраль. Если будет выявлено, то и я выступлю с заявлением о том, что к нам вирус проник раньше. Но вероятность этого очень мала, так как мы, по крайней мере, с начала февраля начали изучать подозрительные случаи», – сообщил А. Торосян.
На вопрос о том, к каким последствиям может привести снятие ограничений на свободное передвижение людей, а также ряд видов экономической деятельности, А. Торосян ответил, что это может привести к увеличению цифр, но невозможно постоянно жить в закрытом режиме:
«Мы должны учиться жить в этих условиях, а как быстро и безболезненно пройдет этот процесс, зависит от всех нас. Потому что, если мы будем учиться болезненно, то есть, если будет много смертей, это будет несчастьем для всех нас. Но у нас нет альтернативы, мы должны учиться жить по новым правилам: носить маски, соблюдать социальную дистанцию, дезинфицировать руки».
На вопрос, возможно ли, что у людей выработается иммунитет, А. Торосян сказал: «Не знаю, это можно сказать через 3 года, когда будет определен иммунитет у первого заразившегося».