Թոքաբորբ ունեցող անձանց թիվն աճում է. Թորոսյան
«Վերջին տվյալներով՝ արհեստական շնչառական սարքեր են միացված 8 պացիենտների»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, այս պահին պացիենտներից 80-ի վիճակը ծանր է, 30 հիվանդի վիճակ գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Ըստ նախարարի, թոքաբորբ ունեցող անձանց թիվը ևս աճում է, և դա բնական է, քանի որ հիվանդների բացարձակ թիվն աճում է, հետևաբար ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերի թիվն էլ է աճում։
«Տեսնելով աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները, երբ այլ երկրներում պահվող նմուշները ստուգվում են՝ հասկանալու, թե իրականում երբ է իրենց մոտ գրանցվել վարակի առաջին դեպքը, ես ինքս էլ հանձնարարել եմ, որ մեր մոտ եղած նմուշները՝ դեկտեմբեր, հունվար և փետրվար ամիսների, հետազոտեն։ Եթե հայտնաբերվեց, ապա ես էլ կհայտարարեմ, որ մեզ մոտ վարակի մուտքն ավելի վաղ է եղել, բայց դրա հավանականությունը շատ փոքր է, քանի որ մենք առնվազն փետրվարի սկզբից սկսել ենք հետազոտել կասկածելի դեպքերը»,- հայտնեց Ա. Թորոսյանը։
Հարցին, թե մարդկանց ազատ տեղաշարժի, ինչպես նաև տնտեսության մի շարք ոլորտների նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների վերացումը ի՞նչ հետևանք կարող է ունենալ, Ա. Թորոսյանը պատասխանեց՝ դա հնարավոր է բերի թվերի աճի, բայց հնարավոր չէ մշտապես փակված վիճակում ապրել.
«Մենք պետք է սովորենք ապրել, իսկ այդ սովորելու գործընթացը որքան արագ և անցավ կանցնի, կախված է բոլորիցս։ Քանի որ եթե ցավոտ սովորենք, այսինքն՝ եթե լինեն շատ մահեր, դա դժբախտություն կլինի բոլորիս համար, բայց այլընտրանք չունենք, մենք պետք է սովորենք ապրել նոր կանոններով՝ դիմակ կրել, պահպանել սոցիալական հեռավորությունը, ձեռքերն ախտահանել»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է իմունիտետ ձևավորվի մարդկանց մոտ, Ա. Թորոսյանն ասաց՝ չգիտեմ, դա հնարավոր է ասել 3 տարուց, երբ առաջին վարակակրի մոտ իմունիտետը որոշվի։

Health minister: Number of coronavirus patients with pneumonia growing in Armenia
A total of 8 coronavirus patients are put on ventilators in Armenia, Minister of Health Arsen Torosyan told reporters at the National Assembly on Wednesday, presenting fresh figures.
80 patients with COVID-19 are in grave condition, while 30 others are in critical condition at the moment, the minister said.
According to the minister, the number of patients with pneumonia is growing based on the rise in the confirmed coronavirus cases.
“Following the developments in the world, when the samples kept in other countries are checked to find out when the first case of the infection has been recorded in their countries, I have ordered an examination of the samples we had in December, January and February. If it is found, I will also announce that the disease hit the country earlier, but it’s little likely, as we have been examining the suspicious cases since at least the beginning of February,” Torosyan said.
Asked what consequences the relaxations of coronavirus measures can have in the country, the health minister said that it may trigger an increase in the infections, however it is not possible to keep the economy permanently closed.
"We have to learn to live [with coronavirus], while how quickly and swiftly the learning process will pass depends on all of us. Because if we learn in a painful way, that is, if there are numerous deaths, it will be a misfortune for all of us, but we have no other option, we have to learn to live by the new rules: to wear masks, maintain social distance and disinfect our hands,” he stressed.
Asked whether people develop immunity after recovering from coronavirus, the minister said it will become clear in three years.