Արցախում ավարտին են մոտենում COVID-19-ի հայտնաբերման լաբորատորիայի շինաշխատանքները
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ ավարտին են մոտենում «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում պետական միջոցներով իրականացվող 800 քմ ընդհանուր մակերեսով ՊՇՌ (Պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա) լաբորատորիայի շինարարական և կահավորման աշխատանքները: Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական կենտրոնից։
Նորաբաց լաբորատորիայում հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում կատարել տարբեր մանրէների և վիրուսների, այդ թվում՝ COVID-19 վարակի հայտնաբերման մի շարք հետազոտություններ:
Նախատեսվում է լաբորատորիան համալրել համապատասխան գույքով և սարքավորումներով, և կարճ ժամկետում հանձնել շահագործման:

В Арцахе близится к завершению строительство лаборатории по диагностированию COVID-19
В Республике Арцах (НКР) завершаются строительные и отделочные работы лаборатории общей площадью 800 кв / м при ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” для диагностирования COVID-19 методом полимеразной цепной реакции (ПЦР). Работы проводятся на государственные средства.
Как сообщают из министерства здравоохранения Республики Арцах, в лаборатории можно будет в короткие сроки провести ряд исследований по выявлению различных бактерий и вирусов, в том числе и COVID-19.
Планируется оборудовать лабораторию всем соответствующим оборудованием и инвентарем и в короткие сроки сдать ее в эксплуатацию.