Արցախում ավարտին են մոտենում COVID-19-ի հայտնաբերման լաբորատորիայի շինաշխատանքները
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ ավարտին են մոտենում «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում պետական միջոցներով իրականացվող 800 քմ ընդհանուր մակերեսով ՊՇՌ (Պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա) լաբորատորիայի շինարարական և կահավորման աշխատանքները: Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական կենտրոնից։
Նորաբաց լաբորատորիայում հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում կատարել տարբեր մանրէների և վիրուսների, այդ թվում՝ COVID-19 վարակի հայտնաբերման մի շարք հետազոտություններ:
Նախատեսվում է լաբորատորիան համալրել համապատասխան գույքով և սարքավորումներով, և կարճ ժամկետում հանձնել շահագործման:

Construction of COVID-19 lab nearing its end in Artsakh
According to the information provided by the Artsakh Ministry of Health, the construction and furnishing of a polymerase chain reaction laboratory in Artsakh are nearing completion.
The laboratory with a total of 800 square meters is being built with state funds, the Artsakh Information Center reports.
In the newly opened laboratory, it will be possible to carry out a number of tests for various bacteria and viruses, including for the COVID-19 infection, in a short period of time.
It is planned to replenish the laboratory with the appropriate property and equipment and to put it into operation in a short time.