Ռոբերտ Քոչարյան. ՔԿՀ շենքային նման պայմաններում ոչ հեռավորություն պահելն է  հնարավոր, ոչ էլ օդափոխություն կա
16:06 08/05/2020
Ռոբերտ Քոչարյան. ՔԿՀ շենքային նման պայմաններում ոչ հեռավորություն պահելն է հնարավոր, ոչ էլ օդափոխություն կա
«Քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների 80 տոկոսն աշխատում են մեկ օր, ապա երեք օր ազատ են»,-դատարանում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ի պատասխան դատավոր Աննա Դանիբեկյանի այն հարցիին, թե ինչպիսի պայմաններում է գտվնում նա ՔԿՀ-ում։
Ռ. Քոչարյանը նկատեց, ազատ օրերեին ՔԿՀ աշխատակիցներին որևէ մեկը չի կարող վերահսկել, թե աշխատանքային օրվանից դուրս նրանք ինչով են զբաղվել։ Նա նկատեց, որ աշխատակիցների 90 տոկոսը երիտասարդ են, ինչը նշանակում է, որ վարակվելու դեպքում նրանց 50 տոկոսի մոտ առանց ախտանիշների է ընթանալու հիվանդությունը։
«Մարդը կարող է լինել վարակակիր, այդ մասին չիմանալ, գալ աշխատանքի։  90 տոկոսը երիտասարդ են՝ 22-35 տարեկան են։ Հիմա ես խցում մենակ եմ, իմ ցանկությամբ եմ մենակ։ Բայց շփում անձնակազմի հետ, իհարկե կա։ Հնարավոր չէ շենքային այդ պայմաններում հեռավորություն պահպանել, ուղղակի հնարավոր չէ»,-ասաց նա, ավելացնելով, որ նույնիսկ օդափոխություն չկա։
Քոչարյանը նկատեց, բացի այդ, ուտելիքն օրը երեք անգամ առաքվում է դրսից, չկա վերահսկողություն, ովքեր են այն պատրաստում, ի՞նչ պայմաններում են առաքվում։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ ավելացրեց, որ որոշ ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է ԲԿ-ում։
«ՔԿՀ-ի աշխատակիցներ կան մշտապես հիվանդասենյակում, որոնք պարբերաբար փոխվում են։ Ես կարծես հանրակացարանում լինեմ։ Իմ շփման մակերեսը շաբաթվա մեջ կազմում է 70 մարդ»,-խնդիրը նկարագրեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հայկ Ալումյանն ասաց, որ իրենք այս խնդրով դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին։
Արամ Վարդևանյանն էլ նկատեց, ՔԿՀ աշխատակիցները սենյակից դուրս չեն գալիս նաև այն դեպքում, երբ բուժող բժիշկն է։

Robert Kocharyan insists the detention facility fails to meet the social distancing requirements
Some 80 per cent of the employees at the detention center work one full day then have three days off, former President Robert Kocharyan said at a court hearing on Friday when asked by Judge Anna Danibekyan to describe the conditions of the penitentiary facility.
Kocharyan remarked that the time of penitentiary employees out of their working hours is not supervised by anyone which exposes them to a risk of contracting an infection. Since most of them are young there is a greater chance that their disease can be asymptomatic, added Kocharyan.
“A person can be infected but have no idea about it and continue coming to work. 90 per cent of them are young people aged 22-35. I am now along in the detention facility yet there is still interaction with the facility staff. It is impossible to exercise social distancing in these building conditions not to mention the lack of air conditioning,” Kocharyan said.
The former president went on informing that his meal is delivered from outside and there is no control how and in what conditions it is prepared.
Kocharyan’s lawyer Hayk Alumyan, in turn, noted he had turned to the Ombudsman over the concerns raised by the president.