Ռոբերտ Քոչարյան. ՔԿՀ շենքային նման պայմաններում ոչ հեռավորություն պահելն է  հնարավոր, ոչ էլ օդափոխություն կա
16:06 08/05/2020
Ռոբերտ Քոչարյան. ՔԿՀ շենքային նման պայմաններում ոչ հեռավորություն պահելն է հնարավոր, ոչ էլ օդափոխություն կա
«Քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների 80 տոկոսն աշխատում են մեկ օր, ապա երեք օր ազատ են»,-դատարանում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ի պատասխան դատավոր Աննա Դանիբեկյանի այն հարցիին, թե ինչպիսի պայմաններում է գտվնում նա ՔԿՀ-ում։
Ռ. Քոչարյանը նկատեց, ազատ օրերեին ՔԿՀ աշխատակիցներին որևէ մեկը չի կարող վերահսկել, թե աշխատանքային օրվանից դուրս նրանք ինչով են զբաղվել։ Նա նկատեց, որ աշխատակիցների 90 տոկոսը երիտասարդ են, ինչը նշանակում է, որ վարակվելու դեպքում նրանց 50 տոկոսի մոտ առանց ախտանիշների է ընթանալու հիվանդությունը։
«Մարդը կարող է լինել վարակակիր, այդ մասին չիմանալ, գալ աշխատանքի։  90 տոկոսը երիտասարդ են՝ 22-35 տարեկան են։ Հիմա ես խցում մենակ եմ, իմ ցանկությամբ եմ մենակ։ Բայց շփում անձնակազմի հետ, իհարկե կա։ Հնարավոր չէ շենքային այդ պայմաններում հեռավորություն պահպանել, ուղղակի հնարավոր չէ»,-ասաց նա, ավելացնելով, որ նույնիսկ օդափոխություն չկա։
Քոչարյանը նկատեց, բացի այդ, ուտելիքն օրը երեք անգամ առաքվում է դրսից, չկա վերահսկողություն, ովքեր են այն պատրաստում, ի՞նչ պայմաններում են առաքվում։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ ավելացրեց, որ որոշ ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է ԲԿ-ում։
«ՔԿՀ-ի աշխատակիցներ կան մշտապես հիվանդասենյակում, որոնք պարբերաբար փոխվում են։ Ես կարծես հանրակացարանում լինեմ։ Իմ շփման մակերեսը շաբաթվա մեջ կազմում է 70 մարդ»,-խնդիրը նկարագրեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հայկ Ալումյանն ասաց, որ իրենք այս խնդրով դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին։
Արամ Վարդևանյանն էլ նկատեց, ՔԿՀ աշխատակիցները սենյակից դուրս չեն գալիս նաև այն դեպքում, երբ բուժող բժիշկն է։

Второй президент Армении Роберт Кочарян: «Я будто нахожусь в общежитии»
Второй президент Армении Роберт Кочарян на заседании суда общей юрисдикции Еревана в пятницу ответил на вопрос председательствующей судьи Анны Данибекян о том, в каких условиях он содержится в уголовно-исполнительном учреждении во время пандемии коронавируса.
Р.Кочарян рассказал, что 80% сотрудников УИУ работают один день, затем три дня свободны. По его словам, никто не может проконтролировать, чем они занимаются вне работы.
«90% из них – это молодые люди. Это означает, что, по меньшей мере, 50% из них даже в случае заражения будут переносить болезнь бессимптомно.
Человек может быть носителем вируса, но не знать об этом, приходить на работу. 90% из них – молодые люди, их возраст – 22-35 лет. Сейчас я в камере один, по своему желанию, но, конечно, контактирую с персоналом. Невозможно в таких условиях в этом здании соблюдать дистанцию, просто невозможно», – сказал Роберт Кочарян, добавив, что нет даже вентиляции.
Кочарян также отметил, что пища доставляется из вне три раза в день, нет контроля над тем, кто ее готовит, в каких условиях она доставляется.
Адвокат Айк Алумян добавил, что Роберт Кочарян некоторое время находится в МЦ.
«В больничной палате всегда находятся сотрудники УИУ, которые регулярно меняются. Я будто нахожусь в общежитии. Круг моего общения – 70 человек в неделю», – описал проблему Роберт Кочарян.
В свою очередь его адвокат Айк Алумян добавил, что по данному вопросу обратился к омбудсмену Армении.
Арам Вардеванян при этом отметил, что сотрудники УИУ не выходят из палаты и тогда, когда там лечащий врач.