Գերմանիան հայտնել է՝ ով է Երկրորդ աշխարհամարտի բռնկման հիմնական մեղավորը
Գերմանիայի արտգործնախարար Հեյկո Մաասը և գերմանացի պատմաբան, պրոֆեսոր Անդրեաս Վիրշինգը կարծում են, որ Երկրորդ աշխարհամարտի բռնկման համար միայն Գերմանիան է պատասխանատու, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Նրանց խոսքով, ովքեր փորձում են այլ ազգերին ներկայացնել որպես մեղավորներ, վերաշարադրում են պատմությունը:
«Գերմանացիները վճարեցին նրա համար, որ 1933 թվականի հունվարի 30-ին թույլ էին տվել Ադոլֆ Հիտլերին նշանակվել Ռեյխի կանցլերի պաշտոնում։ Նրանք չկարողացան ինքնուրույն ազատվել ազգային սոցիալիզմից», - ասվում է հոդվածում:
Մաասը և Վիրշինգը խնդրել են զգույշ վերաբերվել պատմությանը։
«Միայն Գերմանիան է պատասխանատու Հոլոքոստի ոճրագործությունների համար: Բոլորը, ովքեր այս հարցում կասկածում են և հանցագործների դերում ներկայացնում են այլ ազգերի, անարդար են զոհերի նկատմամբ», - նշել են հեղինակները:

В Германии назвали единственного виновника в развязывании Второй мировой войны
Глава МИД ФРГ Хайко Маас и немецкий историк, профессор Андреас Виршинг, заявили, что только Германия несет ответственность за развязывание Второй мировой войны. Об этом говорится в их статье в издании Der Spiegel, сообщает «Газета.Ru».
По их словам, те, кто пытаются представить другие народы в качестве преступников, переписывают историю.
«Немцы заплатили цену за то, что позволили осуществиться 30 января 1933 года (назначение Адольфа Гитлера рейхсканцлером) и не смогли освободиться от национал-социализма собственными силами», – указано в статье.
Маас и Виршинг также призвали осторожно относится к истории.
«И только одна Германия несет ответственность за преступления Холокоста. Тот, кто питает сомнения в этом и представляет другие народы в роли преступников, тот поступает несправедливо по отношению к жертвам», – отметили авторы.