Հունաստանն առաջարկում է թույլատրել շրջայցեր իրականացնել COVID-19-ը հաղթահարած երկրների միջև
Հունաստանը առաջարկել է ստեղծել «անվտանգ միջանցք», որը թույլ կտա ճանապարհորդել կորոնավիրուսային համաճարակը հաջողությամբ հաղթահարած երկրների միջև, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ն։
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը վստահեցրել է, որ նման միջոցը հնարավորություն կտա արագ վերակենդանացնել զբոսաշրջության ոլորտը:
Միցոտակիսը կոչ է արել առաջարկը քննարկել այն յոթ երկրների կառավարությունների ղեկավարների հետ, որոնք հաղթել են վիրուսը: Այդ երկրներն են Ավստրիան, Դանիան, Նորվեգիան, Իսրայելը, Սինգապուրը, Չեխիան և Ավստրալիան:
Նշվում է, որ ապահով միջանցքներում պահպանվելու են հիգիենայի չափորոշիչները, որոնք թույլ կտան զբոսաշրջիկներին անվտանգ ճանապարհորդել՝ առանց վտանգելու իրենց և իրենց այցելած երկրների բնակիչներին։

В Греции предлагают создать «безопасный коридор» между странами, справившимися с COVID-19
Греция предложила создать «безопасный коридор», который позволит путешествовать между странами, успешно справившимися с пандемией коронавируса, сообщает РИА Новости со ссылкой на Greek City Times.
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис уверен, что такая мера даст возможность довольно быстро оживить туризм после снятия пограничных ограничений и открыться курортам уже летом.
Мицотакис выдвинул это предложение во время видеоконференции с главами правительств семи стран, которые победили вирусную инфекцию или почти с ней справились. Это Австрия, Дания, Норвегия, Израиль, Сингапур, Чехия и Австралия.
«Безопасные коридоры» – это гигиенические стандарты и протоколы, которые позволят туристам безопасно путешествовать, не подвергая риску себя и жителей посещаемых стран. Они могут касаться правил авиаперелетов, размещения в отелях, посещения достопримечательностей.