Կենսաբանը նշել է, թե ինչպես է իմունիտետ ձեռք բերվում COVID-19-ի նկատմամբ
Կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, կենսաբանության ամերիկյան դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան ասում է, որ COVID-19-ով վարակված հիվանդների միայն 7-8%-ն է ուժեղ և կայուն իմունիտետ ձևավորում, ինչպես նաև վարակված մարդկանց ևս 7-8 տոկոսը, որոնց օրգանիզմում մեծ քանակությամբ հակամարմիններ են առաջացել, ունեն լավ իմունիտետ։ Այս մասին գրում է Gazeta-ն։
Մասնագետը նշել է, որ առավել հաճախ ամենակայուն իմունիտետը ձեռք են բերում «ավելի մեծ տարիքի» հիվանդները, որոնց մոտ հիվանդությունը ծանր ընթացք է ունեցել:
Բարանովան բացատրել է, որ նրանք, ովքեր մեղմ ձևով են հիվանդացել կորոնավիրուսով, ազատվում են վարակից ինտերֆերոնների օգնությամբ, որոնք արագորեն արտադրվում են մարդու մարմնում՝ ի պատասխան վիրուսի:
«Այս դեպքում ինտերֆերոններն իրենք են հաղթահարել, և հակամարմինները չեն առաջացել օրգանիզմում, այդ պատճառով էլ այդ հիվանդները իմունիտետ չունեն COVID-19- ի նկատմամբ»,- ասել  է կենսաբանը:

Названа категория людей с мощным иммунитетом к COVID-19
Сильный и продолжительный иммунитет формируется только у семи-восьми процентов переболевших COVID-19, нередко самый устойчивый иммунитет получают пациенты, у которых течение болезни было тяжелым, сообщила РИА Новости доктор биологических наук, профессор Школы системной биологии GMU в США Анча Баранова.
"У нас есть люди, которые переболели, у них была температура и кашель, но у них нет антител к коронавирусу (таких пациентов около семи-восьми процентов). Это значит, что они избавились от инфекции с помощью интерферонов, которые оперативно вырабатываются в организме человека в ответ на вирус. В этом случае интерфероны сами справились и антитела не возникли, потому у этих переболевших нет иммунитета к COVID-19", — сказала Баранова.
По словам биолога, противовес этой группе пациентов составляют переболевшие коронавирусом люди с большим количеством антител и хорошим иммунитетом. Таких людей также семь-восемь процентов.
"У нас есть суперлюди, у которых такой мощный иммунный ответ, что их антитела можно использовать для лечения других заболевших конвалесцентной плазмой, что и делается", — добавила Баранова.