ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի կոշտ քննադատությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հասցեին
Ադրբեջանն օգտագործում է կորոնավիրուսի վարակը որպես պատրվակ երկրում քաղաքական ճնշումներ իրականացնելու և խոսքի ազատությունը սահմանափակելու նպատակով, երկուշաբթի հայտարարել են Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հարցերով Հելսինկյան հանձնաժողովի համանախագահներ կոնգրեսական Ալսի Հասթինգսը և սենատոր Ռոջեր Ուիքերը:Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Այս համավարակի ընթացքում առողջապահությանն ուղղված միջոցները որևէ կերպ չեն արդարացնում քաղաքական բռնաճնշումները: Մենք անհանգստացած ենք զեկույցներով, որոնք վկայում են, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ավելի է սահմանափակում սեփական քաղաքացիների ազատ արտահայտման, ազատ մամուլից օգտվելու և տեղեկատվության իրավունքը՝ իրականացնելով ձերբակալություններ, տուգանքներ, բռնություններ և, հնարավոր է, խոշտանգումներ:
Երկրի իշխանությունները պետք է դադարեցնեն, այս գլոբալ ճգնաժամի պատրվակով սահմանափակել Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ կուսակցության անդամների և այլ գործիչների և թղթակիցների ազատ խոսքի իրավունքը»:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի հանձնաժողովի հայտարարության մեջ նշված է՝ վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի իշխանություններն ազատազրկել, հարցաքննել և տուգանել են, իսկ մեկ դեպքում հնարավոր է խոշտանգումների ենթարկել ընդդիմադիր գործիչների և լրագրողների:

Конгресс США жестко раскритиковал действия властей Азербайджана
Азербайджан использует пандемию коронавируса в качестве предлога для осуществления политического давления и ограничения свободы слова в стране, заявили в понедельник сопредседатели Хельсинкской комиссии Конгресса СШАдемократ от Флориды Элси Хэйстингс (Alcee Hastings) и  сенатор-республиканец от Миссисипи Роджер Уикер (Roger Wicker). Об этом пишет Голос Америки.
«Предпринятые в период пандемии нацеленные на здравоохранение меры никоим образом не оправдывают политические репрессии. Мы обеспокоены докладами, свидетельствующими о том, что правительство Азербайджана все больше ограничивает права собственных граждан на свободу выражения, пользование свободной прессой и право на информацию, осуществляя задержания, применяя штрафы и насилие и, возможно, пытки.
Власти должны прекратить использовать глобальный кризис, чтобы ограничивать свободу выражения членов партии Народного фронта, а также  других активистов и репортеров», – говорится в заявлении.
В заявлении Хельсинкской комиссии Конгресса США отмечается также, что в течение последних недель власти Азербайджана лишали свободы, допрашивали и штрафовали, а в одном случае возможно даже подвергли пыткам оппозиционных деятелей и журналистов.