ՀՀ նախկին նախագահ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը 14 բողոք է ներկայացրել ՄԻԵԴ. փաստաբան
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությունը 14 բողոք է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Քոչարյանի փաստաբանները պահանջում են նրան ազատ արձակել կալանքից: Ավելի վաղ նախկին նախագահի պաշտպանությունը դատական հայց էր ներկայացրել վարչական և քաղաքացիական դատարաններ՝ կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում նրան նախնական կալանքի կենտրոնում պահելու հետ կապված, որում պատասխանող կողմ է հանդես գալիս արդարադատության նախարարությունը։
Փաստաբանները հայտարարում են, որ Քոչարյանը կորոնավիրուսային վարակի տարածման պայմաններում գտնվում է ռիսկային խմբում․ նա 60 տարեկանից մեծ է, ունի առողջական խնդիրներ, բայց շարունակում է մնալ բանտում՝ չնայած քրեակատարողական հիմնարկներում COVID-19- ի դեպքերի հաստատված լինելուն:
«Ներկա պահին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը 14 բողոք է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, դրանցից 10-ը գրանցվել է, իսկ մյուսների հետ կապված տեղեկություններ չկան», - ասել է Ալումյանը:
Նշվում է, որ 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք առաջադրեց Քոչարյանին՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին բողոքի ցույցերը ցրելու վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում: Քոչարյանը մեղադրանքները համարում է շինծու քաղաքական հետապնդում: Գործով անցնում են նաև ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը:

Айк Алумян: Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна подала в ЕСПЧ 14 жалоб
Защита экс-президента Армении Роберта Кочаряна подала в Европейский суд по правам человека 14 жалоб, сообщил РИА Новости адвокат бывшего главы государства Айк Алумян.
Как напоминает агентство, адвокаты Кочаряна, обвиняемого в свержении конституционного строя, добиваются его освобождения из-под стражи. Ранее защита бывшего президента подала иск в административный и гражданский суды в связи с содержанием его в СИЗО в условиях пандемии коронавируса, ответчиком выступает уголовно-исполнительное управление минюста. Адвокаты заявили, что Кочарян в условиях распространения коронавирусной инфекции находится в группе риска - он старше 60 лет, имеет проблемы со здоровьем, но продолжал оставаться в СИЗО, хотя случаи COVID-19 в уголовно-исполнительных учреждениях подтверждены.
«На данный момент команда адвокатов Роберта Кочаряна подала 14 жалоб в Европейский суд по правам человека, 10 из них зарегистрированы, а по остальным пока нет сведений», – сказал Алумян.
Специальная следственная служба 26 июля 2018 года предъявила Кочаряну обвинение в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года. Кочарян считает обвинения сфабрикованным политическим преследованием. По делу также проходят бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-глава минобороны Сейран Оганян и экс-руководитель администрации президента Армен Геворгян, напоминает РИА Новости.