Ոստիկանությունը ԿԲ դիմացից ուժով հեռացրեց բողոքի ակցիայի մասնակիցներին
Կենտրոնական Բանկի դիմաց ոստիկանությունն ուժով հեռացրեց «Ոչ վարկային կազմակերպություններին» կարգախոսով բողոքի ակցիա իրականացնող մի քանի տասնյակ քաղաքացիների։
Մասնակիցներից մեկին տարան վզից բռնած, մեկին՝ ձեռքերը ծալած, մյուսներին շուրջկալի մեջ արած, հրելով մոտեցրեցին ոստիկանական մեքենային, մի քանիսին գետնին գցեցին։ Ակցիայի մասնակիցները փակել էին ոստիկանության մեքենայի դիմացը՝ թույլ չտալով ոստիկանության բաժանմունք տեղափոխել քաղաքացիներին։
Սկվեց մեծ հրմշտոց, քաշքշուկ, հնչում էին օգնության կանչեր, բղավոցներ, սպառնալիքներ, մեքենաների ազդանշաներ։ Մի քանիսին ոստիկանության մեծ ու փոքր մեքենաներ մտցրեցին ու տարան։
Ինչ-որ մեկը վատացել էր, ջուր էին փնտրում նրան հասցնելու համար։
Հիշեցնենք, որ ակցիայի մասնակիցներն այսօր էլ պահանջում էին բանկի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման։
Նրանք դժգոհում էին վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերի բարձր տոկոսադրույքներից, բողոքում, որ ԿԲ-ից ոչ ոք իրենց հետ հանդիպելու չի իջնում։
Ավելի վաղ, կարգը հսկող ոստիկաններին ակցիայի մասնակիցները հորդորեցին փակել ԿԲ դռները, որպեսզի աշխատակիցները մնան ներսում։ Մյուս կողմից էլ նրանք պահանջում էին իրենց ընդունել։
Ոստիկաններից մեկն ասաց, ԿԲ-ում պատրաստ են ընդունել երկու քաղաքացու, առանց լրագրողների։ Սա բարկացրեց ակցիայի մասնակից երիտասարդին, որին մյուսները Մանվել էին դիմում։

Полиция силой оттеснила протестующих от здания Центрального банка Армении
Полиция силой оттеснила нескольких десятков граждан, проводящих напротив здания Центрального банка Армении акцию протеста под лозунгом «Нет кредитным организациям».
Одного из участников акции увели за шею, второго – со скрученными руками, других, подталкивая, приблизили к машине Полиции, нескольких отбросили на землю. Участники акции перекрыли путь полицейской машине, не позволяя подвергнуть приводу граждан.
Началась толкотня, звучали призывы о помощи, крики, угрозы, сигналы машин. Нескольких граждан полиция затолкала в машины и увезла. Кому-то стало плохо, искали воду для оказания помощи.
Напомним, что участники акции сегодня требовали встречи с представителями ЦБ.
Они жаловались на высокие процентные ставки по кредитам, предоставляемым кредитными организациями, выражали недовольство в связи с тем, что никто из Центрального банка не спускается для встречи с ними.
Ранее протестующие призывали полицию закрыть двери Центробанка, чтобы сотрудники оставались внутри. С другой стороны, они требовали, чтобы их приняли.
Один из полицейских сообщил, что в ЦБ готовы принять двух граждан, без журналистов. Это разозлило молодого человека, который принимал участие в акции протеста.