ԱՄՆ գլխավոր համաճարակաբանը Սենատում խոսել է Նուբար Աֆեյանի ընկերության պատվաստանյութի մասին
Երեքշաբթի օրը ԱՄՆ Սենատի առողջապահության, կրթության, աշխատանքի և կենսաթոշակների հանձնաժողովում տեղի ունեցան լսումներ, որին հեռավար ռեժիմով մասնակցեց ԱՄՆ-ի գլխավոր համաճարակաբան, դոկտոր Էնթոնի Ֆաուչին: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Բացի նրանից, լսումներին նույն կերպ մասնակցում էին նաև այլ պաշտոնատար անձինք՝ Հիվանդությունների կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Ռոբերտ Ռեթֆիլդը, Սննդի ու դեղորայքի վերահսկողության վարչության ղեկավար Ստեֆան Հանը և առողջապահության փոխնախարար Բրեթ Ջիուարը: Կորոնավիրուսի համավարակին նվիրված լսումները հեռավար կարգով Թենեսիի իր տնից առցանց նախագահում էր այնտեղ ինքնամեկուսացած հանրապետական սենատոր Լամար Ալեքսանդրը:
«Թեստավորումամբ է պայմանավորված նորմալ կրթական և աշխատանքային կյանքին վերադառնալու հավանականությունը: Տպավորիչ է՝ որքան թեստավորում է իրականացրել մեր երկիրն այս ընթացքում, սակայն դա բավարար չէ»,- հայտարարեց իր բացման խոսքում հանրապետական սենատոր Ալեքսանդրը:
Իր հերթին դոկտոր Ֆաուչին հիշեցրեց, որ անհրաժեշտ է համարժեք ախտորոշում`կորոնավիրուսի հետ կապված խնդիրները լուծելու համար: Այս կապակցությամբ նա հիշեցրեց, որ Առողջապահության ազգային ինստիտուտը, որը ներառում է իր ղեկավարած գերատեսչությունը, վերջերս ընդլայնել է ախտորոշման ծրագրերը:
Ըստ նրա, կորոնավիրուսային պատվաստանյութի մշակման գործում մեծ աշխատանք է տարվում գիտնականների կողմից: Այս ուղղությամբ հետազոտությունները արագ տեմպերով առաջ են ընթանում:
«Առկա են պատվաստանյութի առնվազն 8 տեսակներ, որոնք փորձարկվում են կլինիկական պայմաններում: Առողջապահության ազգային ինտիտուտն այս հարցում համագործակցում է շատ դեղագործական ընկերությունների հետ: Ես կներկայացնեմ մեկը, որը միակը չէ, բայց դրա հետազոտման աշխատանքներին մենք շատ ակտիվ ներգրավված ենք: Դա Moderna Therapeutrics ընկերության հետ տարվող աշխատանքն է RNA պատվաստանյութի ուղղությամբ: Եթե հիշում եք հունվարին այս հանձնաժողովում ես ասացի, որ այս աշխատանքները կտևեն մոտ մեկ տարուց մինչև 18 ամիս, եթե հաջողության հասնենք պատվաստանյութի հարցում»,- հայտարարեց Ֆաուչին:
Անդրադառնալով երեխաներին դպրոցներ վերադարձնելու խնդրին՝ Ֆաուչին շեշտեց կորոնավիրուսի թեստավորման մատչելիության ապահովման անհրաժեշտությունը: Երկրի գլխավոր համաճարակաբանը նշում է, որ ժամանակից շուտ վերաբացումը կարող է հանգեցնել հիվանդության կրկնությանը: Նա ընդգծեց, որ մինչ դպրոցների վերսկսումը պատվաստանյութը դժվար թե պատրաստ լինի:
Հիշեցնենք, որ Սպիտակ տունը շարունակում է պնդել, որ նահանգները վերաբացվեն երկու շաբաթների ընթացքում դեպքերի թվի կայուն անկման և շատ թեստավորումներ անցկացնելու պարագայում: Այնուամենայնիվ, այս ուղեցույցները խորհրդատվական բնույթի են, և շատ նահանգներ, որոնք անցյալ շաբաթ սկսեցին մեղմացնել սահմանափակումները, չեն հետևում այդ չափանիշներին:
«Իմ կարծիքը չի փոխվել այս հացրում: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ իմ մտահոգությունն այն է, որ եթե որոշ քաղաքներ, նահանգներ, տարածքներ բացվեն ժամանակից շուտ ու առանց համապատասխան կարողության արդյունավետ հակազդելու հարցում, ապա կարող ենք ականատես լինել վարակի նոր բռնկմանը, որը կրկին կվերածվի համավարակի, ուստի շատ հստակ եմ իմ ուղերձում՝ հնարավորին չափով հետևեք մշակած ուղեցույցերի պահանջներին, որոնք խորքային են և լավ մշակված», - ասում է Ֆաուչին։
Սա 79 ամյա գլխավոր համաճարակաբան Ֆաուչիի առաջին ելույթն է Կոնգրեսում այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կորոնավիրուսային համաճարակը հայտարարեց ազգային արտակարգ իրավիճակ մարտի 13-ին: Հիշեցնենք, որ նախագահ Թրամփը դեմ էր Ֆաուչիի լսումների մասնակցությանը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում, որը վերահսկում են դեմոկրատները, սակայն նա դեմ չէր Ֆաուչիի ելույթին հանրապետականների վերահսկողության ներքո գտնվող Սենատում:

Главный эпидемиолог США в Сенате рассказал о разрабатываемой компанией Нубара Афеяна вакцине против коронавируса
11:00 13/05/2020
Главный эпидемиолог США доктор Энтони Фаучи во вторник принял участие в слушаниях в сенатском Комитете по вопросам здравоохранения, образования, труда и пенсионного обеспечения, пишет армянская служба радио «Голос Америки».
Помимо Фаучи, на слушаниях в дистанционном режиме выступили еще трое официальных лиц: глава Центров по контролю и предотвращению заболеваний доктор Роберт Редфилд, глава Управления по контролю за качеством продуктов питания и лекарственных препаратов доктор Стивен Хан и замминистра здравоохранения адмирал Бретт П. Джиуар.
В своем вступительном слове Фаучи напомнил о необходимости адекватной диагностики при решении проблем, связанных с коронавирусом.
В этой связи он указал, что Национальные институты здоровья, в состав которых входит и возглавляемый им институт, в последнее время наращивают программы по диагностике.
Как подчеркнул Фаучи, в центре проводимых учеными исследований находится разработка вакцины от коронавируса. В этой связи он отметил высокий темп проводимых исследовательских работ.
«Имеются, как минимум, 8 разновидностей вакцины, которые проходят клинические испытания. Национальный институт здравоохранения в этом вопросе сотрудничает со многими фармацевтическими компаниями. Я представлю одну из них, хотя она не единственная, но мы очень активно вовлечены в проводимых ею исследовательских работах. Речь о работе с компанией Moderna Therapeutrics над созданием вакцины mRNA-1273», – заявил он.
Вместе с тем, главный эпидемиолог страны предупредил, что, хотя федеральное правительство предпринимает усилия, чтобы помочь разработке вакцины против коронавируса, ее создание, тем не менее, займет некоторое время.
Он также пояснил, что к осени, когда должны возобновиться занятия в учебных заведениях, вакцина еще не будет разработана.
«Мы идем верным путем, но эпидемия пока не под контролем», – констатировал ученый.
Мы рискуем, поскольку осенью возможна новая волна заболевания, сказал он.
Фаучи отверг мнение, согласно которому дети обладают иммунитетом к коронавирусу.
Он подчеркнул, что перескакивание через необходимые фазы решения проблемы может привести к опасности возобновления заболевания.
Открытие экономики заново может вызвать опасность, которую невозможно будет контролировать, предупредил Фаучи.
Фаучи выступал в Конгрессе впервые с того момента, как 13 марта президент Дональд Трамп объявил пандемию коронавируса чрезвычайно ситуацией национального масштаба.