Վրաստանը և Սլովակիան կզարգացնեն անվտանգ զբոսաշրջության ոլորտը
Վրաստանը կմիանա անվտանգ զբոսաշրջության ծրագրին, որի իրականացումը Սլովակիայի կառավարությունը ներկայումս քննարկում է Ավստրիայի և Չեխիայի հետ, փոխանցում է regnum.ru-ն՝ հղում տալով Վրաստանի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությանը։
Նշվում է, որ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հեռախոսազրույց է ունեցել Սլովակիայի նախագահ Զուզան Չապուտովի հետ։ Կողմերը քննարկել են կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը։
Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտնել է, որ Վրաստանը շահագրգռված է զարգացնել անվտանգ զբոսաշրջության ոլորտը՝ հաշվի առնելով բոլոր միջազգային առաջարկությունները։
Վրաստանի նախագահը շեշտել է, որ ներկա իրավիճակը հնարավորություն է տալիս երկրին ավելի ամուր կապեր ստեղծել Եվրամիության հետ և ավելի մեծ ծավալով ինտեգրվել ԵՄ-ում։
Նշվում է, որ Սլովակիայի նախագահը ողջունել է Վրաստանի նախաձեռնողականությունն ու պատրաստակամությունը՝ Եվրաինտեգրման հարցում։

Президенты Грузии и Словакии обсудили перспективы сотрудничества в области безопасного туризма
Президент Грузии Саломе Зурабишвили обсудила по телефону со своей словацкой коллегой Зузаной Чапутовой перспективы сотрудничества в области безопасного туризма и ситуацию с коронавирусом в двух республиках, сообщается на сайте главы государства, сообщает Sputnik-Грузия.
Саломе Зурабишвили выразила соболезнования президенту и семьям жертв эпидемии в Словакии.
Во время беседы президент Грузии рассказала о тех мероприятиях, которые осуществили власти страны в борьбе с пандемией, а также о стратегических планах по открытию туризма и экономики.
Зурабишвили отметила, что Грузия заинтересована в развитии безопасного туризма со Словакией, с соблюдением всех международных рекомендаций.
Со своей стороны Зузана Чапутова отметила, что Словакия ведет переговоры с правительствами Австрии и Чехии по поводу открытия безопасного туризма. В свою очередь, Зурабишвили отметила, что Грузия заинтересована в участии в этой программе.