«Հրապարակ». Մարտի 1-ի դատավարությունը կվերածվի անվերջ մի գործընթացի
«Մոտ 3 ամիս դատական պրոցեսը ձգձգելուց հետո մայիսի 8-ին վերսկսված դատավարությունում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը ստիպված էր քննարկել չորս վարչապետների ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին։
Եվ չնայած Քոչարյանի հիվանդությանն ու կորոնավիրուսի հետ կապված վտանգներին, չնայած 4 վարչապետների անձնական երաշխավորությանն ու փաստաբանական խմբի ջանքերին, դատավորը մերժեց միջնորդությունը, և ՀՀ երկրորդ նախագահը կշարունակի մնալ կալանավայրում, իսկ Մարտի 1-ի դատավարությունը կվերածվի անվերջ մի գործընթացի, որի վերջնարդյունքում ո՛չ Մարտի 1-ի գործում հստակություն կմտցվի, ո՛չ արդարության և արդարադատության հանրային պահանջները կբավարարվեն»:

«Грапарак»: Суд по делу 1 марта превратится в бесконечный процесс
Газета «Грапарак» пишет, что после того, как судебный процесс затягивался около трех месяцев, судья Анна Данибекян на возобновившемся 8 мая судебном заседании вынуждена была рассмотреть представленное четырьмя бывшими премьер-министрами предложение об изменении меры пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну под личное поручительство.
«И, несмотря на болезнь Роберта Кочаряна и риски из-за коронавируса, несмотря на личное поручительство четырех премьеров и усилия адвокатской команды, судья отклонила ходатайство и второй президент Армении продолжит оставаться под арестом, а суд по делу 1 марта превратится в бесконечный процесс, в конце которого как не будет внесена ясность в дело 1 марта, так и не будут удовлетворены требования справедливости и правосудия», - отмечает издание.