Խորհրդարանը հատուկ նիստ է գումարել, օրակարգում արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգելու մասին հարցն է։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ այսօր ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում ընդունել է որոշում, ըստ որի՝ երկրում արտակարգ դրության ռեժիմը շարունակելու է գործել մինչև հունիսի 13-ը, ժամը 17.00-ն։
«Որոշման վերաբերյալ հանրության շրջանում արդեն որոշակի դիսկուրս ձևավորվել է, և անհրաժեշտ եմ համարում առաջիկա քայլերին անդրադառնալը։ Մինչ օրս երկրում անցկացվել է 36 հազար 16 թեստ, որոնց արդյունքում հաստատվել է հիվանդության 3860 դեպք, ունենք 1572 առողջացած քաղաքացի, փաստացի բուժում են ստանում 2218 քաղաքացիներ։ Ցավով պետք է նշեմ, որ ունեցել ենք 49 մահվան դեպք»,- ներկայացրեց Տ. Ավինյանն, ապա հավելեց, որ մարտի մեկից մինչև ապրիլ ամիսը հարաբերականորեն հարթ դինամիկա է եղել, իսկ մայիսի սկզբից դեպքերը սկսել են ավելի ինտենսիվ աճել։
Ըստ Տ. Ավինյանի, վարակի ինտենսիվության գործակիցը մայիսի 5-ի դրությամբ կազմել է 1.48։ Նրա խոսքով, վարակի տարածման ինտենսիվությունը հնարավոր կլինի մարել, եթե գործակիցը մեկից փոքր լինի։
«Արտակարգ ռեժիմը հայտարարելուց հետո գործակցի նվազագույն արժեքը գրանցվել է մարտի վերջին, երբ առաջին անգամ կիրառվեց տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակում։ Այնուհետև ապրիլ ամսվա ընթացքում գործակցի արժեքը չփովեց, չնայած, սահմանափակումները պարբերաբար ավելի էին խստացվում։ Պատճառներից հիմնականը վիրուսի՝ մարդկանց շարժով պայմանավորված տարածումն էր»,- ներկայացրեց փոխվարչապետը։
Ըստ Տ. Ավինյանի, առաջիկայում ևս քայլեր են արվելու՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելուն ուղղված.
«Այժմ ճշգրտվում են առաջիկա երկու շաբաթվա մարտավարական քայելրը՝ այդ թվում ազատ տեղաշարժի իրավունքի և տնտեսական գործունեությունների նկատմամբ կիրառվող ժամանակավոր սահմանափակումների խստացման կամ թուլացման մասով։ Մայիսի 1-ից սահմանափակումները թուլացրել ենք։ Նախատեսում ենք, որ մայիսի 18-ից ամբողջովին կգործարկվի հանրային տրանսպորտը, կվերաբացվեն առևտրի իրականացման վայրերն ու հանրային սննդի կետերը։ Կաշխատեն մարզասրահները։ Կբացվեն նաև նախակրթարանները։ Սակայն շեշտեմ, որ բոլոր սահմանափակումների թուլացումներն ուղեկցվելու են համակեցության հստակ կանոնների սահմանմամբ, որոնց չկիրառումը կհանգեցնի տուգանքների»։

Национальное Собрание Армении созвало специальное заседание, в повестке дня – вопрос продления срока чрезвычайного положения.
Вице-премьер, комендант Тигран Авинян указал, что сегодня на заседании правительство РА приняло решение, согласно которому режим чрезвычайного положения в стране продолжит действовать до 17.00 13 июня.
«В обществе уже сформировался определенный дискурс касательно решения, и я считаю необходимым коснуться предстоящих шагов. На сегодняшний день в стране проведено 36 016 тестов, в результате подтверждено 3860 случаев заболевания коронавирусом, у нас 1572 выздоровевших, 2218 граждан фактически получают лечение. С болью должен отметить, что у нас было зарегистрировано 49 случаев смерти», – отметил Авинян, добавив, что в период с 1 марта по 1 апреля наблюдалась относительно плавная динамика, а с начала мая случаи начали расти более интенсивно.
По словам Т. Авиняна, коэффициент интенсивности на 5 мая составил 1,48. Как он указал, интенсивность распространения вируса можно будет погасить, если коэффициент будет меньше единицы.
«После объявления чрезвычайного положения минимальное значение коэффициента было зарегистрировано в конце марта, когда впервые было введено ограничение на передвижения и ограничение экономической активности. Затем в апреле значение коэффициента не изменилось, хотя ограничения периодически ужесточались. Основной причиной было распространение вируса из-за передвижения людей», – пояснил вице-премьер.
По словам Т. Авиняна, в ближайшее время также будут предприняты шаги для предотвращения распространения коронавируса.
«В настоящее время уточняются тактические шаги на следующие две недели, в том числе по части ужесточения или ослабления временных ограничений на свободное передвижение и экономическую деятельность.
Мы ослабили ограничения с 1 мая. Предусматриваем, что с 18 мая будет полностью запущен общественный транспорт, будут открыты пункты торговли и общественного питания.
Возобновят работу спортзалы. Дошкольные учреждения также будут открыты. Однако я хотел бы подчеркнуть, что ослабление всех ограничений будет сопровождаться установлением четких правил сосуществования, несоблюдение которых приведет к штрафам», – рассказал Авинян.