Նոր կորոնավիրուսը կարող է երբեք չհեռանալ, և ամբողջ աշխարհի բնակչությունը ստիպված կլինի սովորել ապրել դրա հետ։ Նախօրեին այս մասին նախազգուշացրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը:
Նախօրեի ճեպազրույցի ժամանակ ելույթ ունենալով՝ ԱՀԿ արտակարգ իրավիճակների տնօրեն դոկտոր Մայք Ռայանը նախազգուշացում է հնչեցրել վիրուսի վերացման կանխատեսումների հետ կապված։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
Նա հավելել է, որ նույնիսկ եթե պատվաստանյութ հայտնաբերվի, վիրուսը կառավարելը կպահանջի «զանգվածային ջանք»:
Աշխարհում գրեթե 300 000 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից, և գրանցվել է ավելի քան 4,3 միլիոն վարակի դեպք:
Միևնույն ժամանակ, ՄԱԿ-ը նախազգուշացնում է, որ համաճարակը նպաստում է համատարած հյուծվածությանն ու հոգեկան առողջության խնդիրներին, մասնավորապես, այն երկրներում, որտեղ մտավոր առողջության ոլորտում ներդրումների պակաս կա:
ՄԱԿ-ը կառավարություններին հորդորում է հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրները դարձնել կորոնավիրուսին իրենց ընդհանուր պատասխանի մի մասը:

В ВОЗ допустили, что коронавирус никогда не исчезнет
Коронавирус COVID-19, возможно, не сойдет со временем на нет, а станет еще одним заболеванием, с которым человечество имеет дело каждый день, заявил в среду руководитель программы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по чрезвычайным ситуациям Майк Райан. Информацию передает «Интерфакс».
«Этот вирус может стать еще одним повсеместным вирусом в наших сообществах, и этот вирус может не уйти. ВИЧ не ушел», – приводит его слова телеканал CNN.
«Я не сравниваю эти два заболевания, но я думаю, важно быть реалистами. Я не думаю, что кто-то может предсказать, исчезнет ли эта болезнь и когда», – отметил он.
По его словам, появление вакцины может дать надежду, однако этот вариант требует целого ряда условий, включая широкую доступность препарата и его эффективность.
В свою очередь глава подразделения чрезвычайных заболеваний ВОЗ Мария Ван Керкхове заявила, что, несмотря на все сложности, «траектория этой вспышки (COVID-19 - ИФ) находится в наших руках». При этом она отметила, что ряду стран удалось взять под контроль распространение заболевания.