«Ժողովուրդ».Հունվար-մարտ ամիսներին ինքնաթիռով Հայաստանից ավելի շատ ուղևոր է մեկնել, քան ժամանել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Այս տարվա հունվար-մարտ ամիսների արդյունքներով՝ ինքնաթիռով Հայաստանից ավելի շատ ուղևոր է մեկնել, քան ժամանել: «Ժողովուրդ» թերթը ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի վիճակագրական տվյալներից տեղեկացավ, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանով այս տարվա հունվար-մարտ ամիսներին մեկնել է 269 հազար 72, իսկ ժամանել` 257 հազար 639 ուղևոր: Ասել է թե` այս օդանավակայանով մեկնել և չի վերադարձել 11 հազար 433 հոգի: Մասնագետների խոսքերով` ժամանողների թվի նվազումը պայմանավորված է աշխարհը փոթորկած կորոնավիրուսով: Շատերը մեկնել են երկրից և սահմանների փակ լինելու պատճառով չեն կարողանում վերադառնալ հայրենիք:
«Շիրակ» օդանավակայանով պատկերը նույնն է. այս օդանավակայանով մեկնել է 14 հազար 209, իսկ ժամանել` 13 հազար 324 ուղևոր: Այսինքն` երեք ամիսների ընթացքում այս օդանավակայանով 885 ուղևոր մեկնել է և չի վերադարձել: Հավելենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից մայիսի 15-ին կվերսկսվեն դեպի Հայաստան կանոնավոր չվերթները: Այս մասին երեկ խորհրդարանում հայտնել էր փոխվարչապետ, արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի պարետ Տիգրան Ավինյանը: Հավելենք, որ մարտի 13-ից Ռուսաստանից ՀՀ կառավարության ջանքերով Հայաստան է վերադարձել 2000-ից ավելի քաղաքացի»:

«Жоховурд»: В январе-марте количество вылетевших из Армении пассажиров превышает число прибывших
Газет «Жоховурд» пишет, что по итогам января-марта этого года, Армению воздушным путем покинуло больше людей, чем прибыло. Согласно статистическим данным Комитета гражданской авиации Армении, из аэропорта «Звартноц» в январе-марте этого года отбыло 269 072, а прибыло – 257 639 пассажиров. То есть, через этот аэропорт отбыли и не вернулись 11 433 человек. По мнению специалистов, сокращение числа прибывающих обусловлено глобальной пандемией коронавируса. Многие уехали из страны и не могут вернуться из-за закрытых границ.
Такая же картина в аэропорту «Ширак»: из этого аэропорта отбыли 14 209, а прибыли – 13 324 пассажира. То есть, за три месяца через этот аэропорт вылетело и не вернулось 885 пассажиров.
Добавим, что регулярные рейсы в Армению из Российской Федерации возобновятся 15 мая. Об этом заявил вчера в парламенте вице-премьер, комендант Тигран Авинян. Отметим также, что благодаря усилиям правительства Армении, с 13 марта из России в Армению вернулись более 2000 граждан.