Ղրղզստանի իշխանությունները նամակ են հղել ՝ ուղղված Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակին։ Այս մասին գրում է Tass-ը։
Ղրղզստանը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանին՝ երկրին մատակարարվող բնական գազի գների իջեցման խնդրանքով: Այս մասին ուրբաթ օրը Բիշքեկում կայացած ասուլիսում հայտարարել է Ղրղզստանի էներգետիկայի, արդյունաբերության և ընդերքի օգտագործման պետական կոմիտեի նախագահ Էմիլ Օսմոնբետովը:
«Պետական կոմիտեն նամակ է ուղարկել 2020 թվականի ապրիլի 23-ին՝ ուղղված Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակին», - ասել է Օսմոնբետովը:
Ըստ նրա, Ղրղզստանում ստեղծված ծանր տնտեսական իրավիճակը` կորոնավիրուսային վարակի պանդեմիայի պատճառով և մի շարք այլ գործոններով, կարող է բնակչությանը ստիպել հրաժարվել բնական գազից օգտվելուց, քանի որ ղրղզական սոմի փոխարժեքի նվազման պատճառով գազի գինը ինքնաբերաբար կաճի:
«Մենք ռուսաստանյան կողմին խնդրում ենք դիտարկել դրա վաճառքի գինը իջեցնելու հնարավորությունը 1000 խորանարդ մետրի դիմաց 150 դոլարից ցածր», - ասել է Օսմոնբտովը:

Киргизия обратилась к России с просьбой снизить цены на газ
Киргизия официально обратилась к России с просьбой снизить цены на поставляемый на территорию республики природный газ. Об этом сообщил в пятницу во время пресс-конференции в Бишкеке председатель киргизского Государственного комитета энергетики, промышленности и недропользования Эмиль Осмонбетов. Информацию передает ТАСС.
«Госкомитет направил 23 апреля 2020 года соответствующее письмо, адресованное министру энергетики России Александру Новаку», – сказал он.
По его словам, складывающаяся в Киргизии из-за пандемии коронавирусной инфекции и ряда других факторов сложная экономическая ситуация может вынудить население отказаться от использования природного газа, поскольку из-за снижения на валютном рынке страны курса киргизского сома автоматически происходит повышение цены на газ.
«Мы просим российскую сторону рассмотреть возможность снижения отпускной цены на него меньше $150 за 1 тыс. кубометров», – отметил Осмонбетов. В настоящее время республика покупает газ по $170 за 1 тыс. кубометров.