Վիկտոր Սողոմոնյան. Մայիսի 13-ին տեղի ունեցավ իրավաբանական ինքնասպանություն
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց ընտրված կալանքը չփոխելու դատարանի՝ մայիսի 13-ի որոշումը Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի համար սպասելի էր։
«Այս գործի երեք կոնտեքստներից մեկն է, արհամարհելով բոլոր օրենքները, մարդկային տրամաբանությունը, բարոյականությունը, ազգային արժեքները, պահել երկրորդ նախագահին անազատության մեջ։ Մենք ի դեմս դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշման, ուղղակի կնիք դրեցինք այն փաստի վրա, գործը քննվում է հենց այս կոնտեքստում։ Սա է այդ գործի էությունը»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության Անժելա Թովմասյանի՝ «Հայելու առաջ» հեղինակային հաղորդման ժամանակ ասաց Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Ըստ նրա, դատական այս ամբողջ գործի մյուս երկու կոնտեքստերն են՝ իբր կա սահմանադրական կարգի տապալում, ավելին՝ մարտի 1-ի զոհերի փաստը, որի մեղավորը երկրորդ նախագահն է։ Երկրորդը՝ կա այնուամենայնիվ ինչ-որ հանցանք և օրենքներով, օրինալ Սիլվա Համբարձումյանի հետ կապված գործը, հնարավոր է Ռոբերտ Քոչարյանին պահել կալանքի տակ։ Նա նշեց, որ այս երկու կոնտեքստներն էլ կոտրվել են։
Վիկտոր Սողոմոնյանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելուց ի վեր չի մնացել մի պետական ու ոչ պետական կառույց, որոնց ներկայացուցիչները Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու կոչով հանդես չգան, նրանք առաջարկում են ազատ թողնել Ռոբերտ Քոչարյանին, բայց շարունակել գործի քննությունը։ Այդ մարդկանց թվում են գործող ԱԺ ներկայացուցիչները, Արցախի նախկին նախագահները, Հայաստանի ու Արցախի նախկին վարչապետները, Վեհափառ Հայրապետը, արվեստագետներ և մշակույթի գործիչներ 60 հազար մարդու ստորագրություն կա։
«Պարզվում է, որ այս ամենը ոչ նշանակություն չունի, օրենքները ոչ մի նշանակություն չունեն։ Մարդն այս պահին հիվանդություն է տանում, որը բուժել չի լինում կալանքի պայմաններում։ Ես նորից եմ պնդում, որ այդ հիվանդություննհ արժանացել է կալանքի ժամանակ, կա հիվանդության պատմութուն, որը վկայում է այս մասին»,-ասաց Սողոմոնյանը՝ ընդգծելով, որ մայիսի 13-ի դատարանի որոշմամբ հատվել են բոլոր սահմանները։
Նրա խոսքով, դատարանի որոշումից պարզ դարձավ, որ իրավաբանաը չէր կարող նման որոշում կայացնել։
«Մայիսի 13-ին տեղի ունեցավ իրավաբանական ինքնասպանություն, նման որոշում կարող է կայացնել շատ փոքրոգի, ավտորիտար բաներով տոգորված, գուցե դրանց մասին երազող քաղաքական գործիչ։ Մենք պետք է հասկանանք, որ գործ ունենք ավտոկրատ պայմաններում գործող դատարանի հետ, որը այլ որոշումներ, քան քաղաքական չի կայացնում»,-ասաց նա։

Глава офиса Роберта Кочаряна: 13 мая произошло юридическое самоубийство
Решение суда от 13 мая об оставлении без изменения меры пресечения второму президенту Республики Армения Роберту Кочаряну было ожидаемым для руководителя офиса экс-главы государства Виктора Согомоняна.
«Это один из трех контекстов данного дела: игнорируя все законы, человеческую логику, мораль, национальные ценности, удерживать второго президента в заключении. Решением судьи Анны Данибекян просто была поставлена печать на том факте, что дело рассматривается именно в этом контексте. В этом суть этого дела», – сказал Виктор Согомонян в эфире авторской программы Анжелы Товмасян «Перед зеркалом» на телеканале ArmNews.
По его словам, двумя другими контекстами всего этого судебного дела являются следующие:
– якобы свержение конституционного строя, а также касающийся жертв поствыборных событий 1 марта 2008 года факт, в чем будто бы виновен второй президент,
– якобы какое-то преступление, например, дело, связанное с Сильвой Амбарцумян, по которым Роберта Кочаряна удерживают в заключении.
Согомонян отметил, что оба этих контекста были разрушены.
Виктор Согомонян отметил, что после ареста Роберта Кочаряна не осталось ни одной государственной или негосударственной структуры, представители которой не выступили бы с призывом об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну, они предлагают освободить Роберта Кочаряна, но продолжить расследование дела. Среди этих людей представители действующего Национального Собрания, бывшие президенты Арцаха, бывшие премьер-министры Армении и Арцаха, Его Святейшество Католикос Гарегин Второй, деятели искусства и культуры. Собраны подписи 60 тыс. человек.
«Но оказывается, все это не имеет значения, законы не имеют какого бы то ни было значения. Человек в настоящее время страдает от болезни, которую не получается лечить в условиях ареста. Я повторяю, что это заболевание возникло во время ареста, есть история болезни, которая свидетельствует об этом», – сказал Согомонян, подчеркнув, что решением суда от 13 мая были перейдены все границы.
По его словам, после решения суда стало ясно, что юрист не мог принять такое решение.
«13 мая произошло юридическое самоубийство, такое решение может принять очень малодушный, преисполненный авторитаризма или, быть может, мечтающий об этом политический деятель. Мы должны понимать, что имеем дело с судом, действующим в автократических условиях, который не принимает никаких решений, кроме политических», – сказал он.