Ջորջ Տաբակյան.Բիզնեսում, ինչպես պատերազմում. փոքր մարտեր հաղթելով՝ առաջ ես գնում
Հայաստանի տարբեր անկյուններում աշխատող 27 մեղվապահի միավորում է Honey.am-ը: Բրենդ, որը ստեղծեց Ջորջ Տաբակյանը, երբ Լիբանանից վերջնական Հայաստան վերադարձավ։
Honey.am-ը մթերում է հայկական մեղրն ու ներկայացնում տեղական ու միջազգային շուկաներում:
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկից հայտնում են, այժմ ընկերության հետ աշխատում են Արփի լճի, Բերքաբերի, Քարվաճառի, Շամշադինի, Ուրցասարի ու Հայթաղի տարածքում գործող մեղվապահները: Բոլորն էլ սահմանամերձ կամ ազատագրված տարածքներից են։
«Հայաստանում մոտ 20 տեսակի մեղր կա՝ արտադրված տարբեր ծաղիկների ու ծառերի նեկտարներից: Ես չեմ ուզում ասել, թե մեր մեղրը աշխարհում ամենալավն է, բայց որակով այն ամենաբարձր մեղրերից մեկն է: Ուղղակի պետք է այն ճիշտ ներկայացնել աշխարհին, որ դրսի հաճախորդը, օրինակ՝ եվրոպացին կամ ամերիկացին, այդ մեղրի արժեքը հասկանա, որ այն բնական է, ոչ մի բան խառնված չէ: Շուկայի ուսումնասիրության համար մենք մեր գործընկերների՝ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի ու NABU-ի հետ գնացել ենք Գերմանիա, եղել ցուցահանդեսներում, որպեսզի ավելի լավ հասկանանք միջազգային շուկայի պահանջները, թե ինչ պետք է անենք այնտեղ ներկայացված լինելու համար: Բիզնեսը կենդանի օրգան է, պետք է միշտ զարգանա ու առաջ գնա: Պատերազմի նման է՝ փոքր մարտեր հաղթելով առաջ ես գնում»,- նշում է Ջորջ Տաբակյանը:
Honey.am-ը 2015թ.-ից օրգանական է: Ընկերությունը մասնակցելով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» համատեղ ծրագրին՝ ստացել է օրգանական սնունդ արտադրողի սերտիֆիկատ։

Джордж Табакян: В бизнесе, как на войне - продвигаешься вперед малыми победами
Honey.am объединяет 27 пчеловодов, работающих в разных уголках Армении. Это бренд, созданный Джорджом Табакяном, когда он репатриировался из Ливана в Армению. Honey. am закупает армянский мед и представляет его на местных и международных рынках.
Сейчас с компанией работают пчеловоды, действующие на территории озера Арпи, Беркабера, Карвачара, Шамшадина, Урцасара и Айтага. Все они из приграничных или освобожденных территорий.
“В Армении около 20 видов меда, произведенных из нектаров разных цветов и деревьев. Я не хочу говорить, что наш мед самый лучший в мире, но по качеству он один из самых лучших. Просто нужно правильно представлять его миру, чтобы внешний клиент, например, европеец или американец, смог оценить его, что он, естественно, ничем не разбавлен. Для изучения рынка мы вместе с нашими партнерами АКБА-Кредит Агриколь банком и NABU побували в Германии, на выставках, чтобы лучше понять требования международного рынка, что мы должны сделать, чтобы быть там представленными. Бизнес - живой орган, он всегда должен развиваться и идти вперед. “В бизнесе, как на войне: продвигаешься вперед малыми победами”, - отметил Джордж Табакян.
Компания “Honey.am” с 2015 года – органическая. Компания, участвуя в совместной программе АКБА-Кредит Агриколь Банка и Союза охраны природы Германии (NABU) “Развитие органического сельского хозяйства”, получила сертификат производителя органических продуктов питания.