Թանգարանների միջազգային օրն է
Մայիսի 18-ը թանգարանների միջազգային օրն է, որն այս տարի անցկացվում է «Թանգարանները հանուն հավասարության. բազմազանություն և ներառականություն» խորագրի ներքո, որը մատնանշում է թանգարանների և տարբեր լսարանների երկխոսության ամրապնդումը, ինչպես նաև ցուցադրությունների հասանելիության ապահովումը: Այս տարի օրվան նվիրված բոլոր միջոցառումները կլինեն առցանց՝ պայմանավորված համավարակով։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, մայիսի 18-ին ՀՀ և Արցախի թանգարանները կիրականացնեն բազմաբովանդակ ծրագրեր առցանց հարթակում։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը ժամը 20։00-ին կազմակերպելու է «Առցանց էքսկուրսիա Հայաստանի ազգային պատկերասրահում»  միջոցառումը։
Մատենադարանը կազմակերպում է «Հասանելիություն համավարակի օրերին». առցանց շրջայց Մաշտոցյան Մատենադարանում, մեկնարկեը 15:00-ից Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի ֆեյսբուքյան էջում։
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը ժամը 12։00-ին կազմակերպում է Ա.Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայի ստեղծման պատմությունը, երեք հայ հանճարների՝ Հ. Թումանյանի, Ա. Սպենդիարյանի, Մ. Սարյանի պատմական հանդիպումը առցանց միջոցառումը։
Ժամը 13:30-ին, Ռուսական արվեստի թանգարանի (պրոֆ. Ա. Աբրահամյանի հավաքածու) ֆեյսբուքյան էջում կիրականացվի թանգարանի նոր կայքի շնորհանդեսը: Ռուսական արվեստի թանգարանը հնարավորություն կունենա իր հավաքածուն և գործունեությունը, այսուհետ, ներկայացնել նոր, ավելի մեծ վիրտուալ հարթակում՝ rusartmuseum.am:
Բոլորին միջոցառումներին կարելի է ծանոթնալ այստեղ։
Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով միջազգային հանրությունը 1978 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին, կարևորելու դրանց դերը որպես հասարակության կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոններ:

Международный день музеев: в Армении и Арцахе пройдет ряд онлайн-мероприятий
Ежегодно 18 мая музейные работники всего мира отмечают свой профессиональный праздник — Международный день музеев (International Museum Day). В этом году Международный день музеев в Армении пройдет под названием «Музеи во имя равенства: многообразие и интеграция», который символизирует укрепление диалога между музеями и различными аудиториями, а также обеспечение доступности экспозиций. Все мероприятия в этом году пройдут в онлайн-режиме в связи с пандемией коронавируса.
Как сообщают из Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, 18 мая музеи Армении и Арцаха проведут содержательные программы на онлайн-площадках.
Национальная картинная галерея Армении с 20։00 организует мероприятие «Онлайн-экскурсия в Национальной картинной галерее Армении».
Матенадаран организует мероприятие «Доступность в дни пандемии»: онлайн-экскурсия в Матенадаране имени св. Месропа Маштоца, начало с 15:00 на странице Института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца в соцсети Facebook.
Дом-музей Мартироса Сарьяна в 12:00 также организует онлайн-мероприятие, посвященное истории создания оперы А. Спендиарова «Алмаст».
В 13:30 на странице Музея русского искусства в соцсети Facebook состоится презентация нового сайта музея – rusartmuseum.am.
С полным списком мероприятий можно ознакомиться по ссылке.
Международный день музеев появился в календаре в 1977 году, когда на очередном заседании Международного совета музеев (International Council of Museums, ICOM) было принято предложение российской организации об учреждении этого культурного праздника. С 1978 года Международный день музеев стал отмечаться более чем в 150 странах.