Դավիթ Բաբայան. 1992 թվականի այս օրը ազատագրվեց Բերձորը
Արցախի Պահպանողական կուսակցության հիմնադիր Դավիթ Բաբայանը հիշեցնում է՝ մայիսի 18-ը կարևորագույն օր է հայոց պատմության մեջ. 1992 թվականի այս օրը ազատագրվեց Բերձորը, և Արցախը թոթափեց տասնամյակներ շարունակվող շրջափակումն ու ցամաքային կապ հաստատեց Մայր Հայաստանի հետ:
«Սա այն շրջադարձային հաղթանակներից է, որի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել մեր պետականաշինության և հետագա հաջողությունների կերտման տեսանկյունից:
Արցախի պահպանողական կուսակցության եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ մեր ժողովրդին, Մայր Հայաստանի, Արցախյան Հայաստանի ևՍփյուռքի մեր քույրերին ու եղբայրներին այս նշանակալի իրադարձության կապակցությամբ:
Այսօր Քաշաթաղի շրջանի և Բերձոր շրջկենտրոնի շենացումն ու զարգացումն ունի համահայկական կարևորություն, ինչը մեր հաղթանակների ամրապնդման և հայոց պետականության կենսունակության ապահովման առանցքային գրավականներից է:

Давид Бабаян: В этот день в 1992 году был освобожден Бердзор
Учредитель и председатель Консервативной партии Арцаха Давид Бабаян на своей странице в социальной сети Facebook напоминает:
18 мая - один из важнейших дней в армянской истории. Именно в этот день в 1992 году был освобожден Бердзор, и Арцах, прорвав продолжающуюся десятилетиями блокаду, установил сухопутную связь с Матерью Арменией.
Эта одна из самых значимых побед, внесшая коренной перелом в нашей национально-освободительной борьбе, значение которой трудно переоценить с точки зрения государственного строительства и дальнейших успехов.
От имени Консервативной партии Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю весь армянский народ, всех наших сестер и братьев в Матери-Армении, Арцахской Армении и Диаспоре с этим знаменательным событием.
Развитие и процветание Кашатагского района и города Бердзор имеет очень важное значение для всего армянского народа. Это одна из ключевых гарантий укрепления наших побед и обеспечение жизнеспособности армянской государственности.