Նորքի տուն ինտերնատում կորոնավիրուսով վարակված տարեցներից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր
Նորքի տուն ինտերնատում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակված 17 տարեցից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Մարտիրոսյանը։
«Ընդհանուր առմամբ, Նորքի տուն ինտերնատում կորոնավիրուսով վարակվել է 45 հոգի՝ նրանցից 28-ը՝ աշխատակից են, 17-ը՝ հաստատությունում խնամվող տարեց։ Տարեցներից 14-ը հոսպիտալացվել է, ևս 3-ը, ովքեր գրեթե ասիմպտոմ են, մեկուսացվել են հաստատության ներսում։
Հոսպիտալացված տարեցներից 3-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Վարակված աշխատակիցները չունեն որևէ սիմպտոմ, այդ պատճառով նրանք մեկուսացվել են հյուրանոցներում»,- նշեց Մարտիրոսյանը և հավելեց, որ տուն ինտերնատում խնամվում է 230 տարեց։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակը նաև նշեց, որ կատարվել է 70 թեստավորում, որոնցից դրական է եղել 45-ի պատասխանը։ Դեպքը հաստատվել էր սույն թվականի մայիսի 16-ին։

Состояние трех заразившихся COVID-19 в доме-интернате Норка - крайне тяжелое
Состояние 3 из 17 пожилых людей, инфицированных новым типом коронавируса в доме-интернате Норка, оценивается как крайне тяжелое. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Сона Мартиросян.
«В целом, 45 человек заразились коронавирусом в доме-интернате Норка: 28 сотрудников и проживающих там 17 пожилых людей. 14 пожилых людей были госпитализированы, а 3 из них, у которых почти нет симптомов заболевания, были изолированы внутри учреждения. Состояние 3 из госпитализированных пожилых людей оценивается как крайне тяжелое. Инфицированные работники не имеют симптомов, поэтому их изолировали в гостиницах», - сказала Мартиросян, добавив, что в доме-интернате проживает 230 человек.