«Փաստ». Փաշինյանը հարցերի շարքում հատուկ է թողել «անցանկալի» հարցերը
«Արդեն «հին, բարի» ավանդույթ է դարձել, երբ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալիս ծավալուն ասուլիսներով, որոնց ժամանակ մի քանի ժամ շարունակ ներկայացնում է «100 փաստի» հերթական «սերիան» և պատասխանում է լրագրողների հարցերին։ ՀՀ-ում ստեղծված համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված՝ արդեն երկրորդ անգամ այդ ասուլիսը տեղի է ունենում օնլայն. լրատվականներն իրենց հարցերն ուղարկում են առցանց, իսկ Փաշինյանը հերթով պատասխանում է դրանց։
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ անդրադարձ եղավ նաև այնպիսի հարցերի, որոնք իշխանության համար այդքան էլ հաճելի չէին։ Մեր տեղեկություններով, սակայն, դա իշխանության կողմից հատուկ ընտրված տակտիկա է եղել։
«Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, Փաշինյանը հարցերի շարքում հատուկ է թողել այդ «անցանկալի» հարցերը, որպեսզի կարծիք ձևավորվի, թե իշխանությունն ինչքան պարզ ու թափանցիկ է գործում, և թե ընտրվել են վարչապետին ուղղված բոլոր հարցերը՝ առանց բացառության։
Նույն աղբյուրի հավաստմամբ, վարչապետն աշխատակազմի հետ ունեցած քննարկման ժամանակ ասել է, թե հարցերին կպատասխանի ըստ նպատակահարմարության, այսինքն՝ կարևորը տվյալ պահին հարցի բարձրաձայն հնչելն է, այլ ոչ թե տրված պատասխանը։ Այդուամենայնիվ, կառավարության աղբյուրը թերթին փոխանցել է, որ մոտ երկու տասնյակ հարցեր միացվել են իրար, իսկ 7-8 հարց ընդհանրապես չի հնչել։
Մեր տեղեկություններով, այսպես կոչված, «տեխնիկական պատճառներով» չհնչած հարցերի հիմնական մասը վերաբերել է Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը և դրան առնչվող խնդիրներին՝ դատավորի վարքագիծ, քաղաքական հետապնդումներ և այլն, ինչպես նաև Ապրիլ յան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքների հետ կապված մի քանի հարցադրումների»:

«Паст»: Пашинян специально оставил в списке «нежелательные» вопросы
Газета «Паст» пишет, что большие пресс-конференции Никола Пашиняна, во время которых он несколько часов подряд представляет очередную «серию 100 фактов» и отвечает на вопросы журналистов, уже стали «старой, доброй» традицией.
Из-за создавшейся в Армении эпидемиологической ситуации уже во второй раз пресс-конференция проходит в онлайн режиме, представители СМИ отправляют свои вопросы онлайн, а Пашинян по очереди отвечает на них.
Во время состоявшейся в субботу пресс-конференции были затронуты также нелицеприятные для властей вопросы. По нашим сведениям, однако, это была специально выбранная властями тактика.
Как передают источники издания, Пашинян специально оставил в списке эти «нежелательные» вопросы, чтобы сформировать мнение, насколько открыто и прозрачно  действует власть и выбраны все адресованные премьер-министру вопросы, без исключения.
По утверждению того же источника,  на состоявшемся с аппаратом обсуждении премьер-министр сказал, что ответит на вопросы по целесообразности, то есть, важно в данный момент озвучить вопрос, а не ответить на него. Тем не менее, источник в правительстве сообщил, что около двух десятков вопросов были объединены, а 7-8 вопросов вообще не прозвучали.
По нашим сведениям, по так называемым «техническим причинам», большинство не прозвучавших вопросов касались судебного процесса Роберта Кочаряна и связанными с этим проблемами – поведением судьи, политическими преследованиями и т.д., а также было несколько вопросов о деятельности комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны.