ԱՄՆ-ը վերջնագիրը է ներկայացրել ԱՀԿ-ին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակել ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեսուսին ուղղված նամակը, որում նա նախազգուշացրել է միջոցներ կիրառելու մասին, այն դեպքում, եթե կազմակերպությունն առաջիկա 30 օրվա ընթացքում իր վրա էական բարելավումների պարտավորություն չվերցնի:
«Միացյալ Նահանգների նախագահի իմ պարտականությունն է ձեզ տեղեկացնել, որ եթե Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը առաջիկա 30 օրվա ընթացքում չստանձնի զգալի բարելավումներ կատարելու պարտավորություններ, ես ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը ժամանակավորապես կասեցնելու իմ որոշումը կվերանայեմ և կկայացնեմ մշտապես սառեցման որոշում և կվերանայեմ մեր անդամակցությունն այս կազմակերպությանը»,- ինչպես փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը, այդ մասին ասվում է Թրամփի նամակում, որը նա հրապարակել է իր թվիթերյան էջում։
«Ես չեմ կարող թույլ տալ, որ Ամերիկայի հարկատուները շարունակեն ֆինանսավորել մի կազմակերպություն, որն այս վիճակում ակնհայտ չի ծառայում Ամերիկայի շահերին»,- ասել է Թրամփը:
Նախագահն իր նամակում մի շարք մեղադրանքներ է հնչեցրել այն մասին, որ ԱՀԿ-ն բաց է թողել կամ անտեսել է կորոնավիրուսի տարբեր նախազգուշական նշաններ և քննադատել է Չինաստանի վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը:
«Ապրիլի 14-ին ես որոշեցի ժամանակավորապես դադարեցնել ԱՄՆ-ի մասնակցությունը ԱՀԿ աշխատանքներին, քանի դեռ իմ աշխատակազմը հետաքննում է կազմակերպության անհաջող արձագանքը COVID-19 բռնկմանը», - հիշեցրել է Թրամփը:
Ըստ նրա, ԱՀԿ-ի վստահությունը վերականգնելու միակ ճանապարհն այն կլինի, որ ցուցադրի իր անկախությունը Չինաստանից:
Չինաստանի իշխանությունները կարծում են, որ մեղավորներ փնտրելու ժամանակը չէ, քանի դեռ համաճարակը չի պարտվում:՝

Президент США Дональд Трамп выдвинул ВОЗ ультиматум
Вашингтон окончательно прекратит финансирование Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и пересмотрит свое членство в ней, если в течение месяца ВОЗ не гарантирует проведение реформ, которых требует от нее требуют США, об этом сказано в письме президента США Дональда Трампа директору ВОЗ Тедросу Гебрейесусу.
Как передает МИР 24, по словам главы Белого дома, он не может позволить налогоплательщикам «продолжать финансировать организацию, которая так явно не служит интересам Америки».
«Если ВОЗ в течение 30 дней не гарантирует осуществление основных значительных улучшений, я сделаю временную заморозку финансирования ВОЗ Соединенными Штатами постоянной и пересмотрю наше членство в организации», – говорится в послании, опубликованном в Twitter Трампа.
Президент также потребовал от ВОЗ доказать свою независимость от Китая. В письме отмечается, что организация предпринимала неверные шаги в рамках борьбы с COVID-19, что привело к масштабному распространению инфекции.
Напомним, на минувшей неделе администрация президента США сообщила, что планирует частично возобновить финансирование ВОЗ. При этом Вашингтон подчеркнул готовность восстановить финансирование при условии равной с КНР суммы взносов.