Բաքվի բռնապետը փորձում է ապահովագրել իր թիկունքը իրանական ուղղությամբ․ Վարդան Ոսկանյան
Դատելով Բաքվի բռնապետական վարչակարգի քարոզչամեքենայի սպասարկու որոշ ադրբեջանցի վերլուծաբանների արտահայտություններից՝ Բաքվի բռնապետը փորձում է խուսափել Աբուլֆազլ Էլչիբեյի սխալներից և ապահովագրել իր թիկունքը իրանական ուղղությամբ։ Այս մասին գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Այս առումով ադրբեջանական շահերի տեսանկյունից հատկապես կարևորվում է մի կողմից Ատրպատականում դիրքերի ամրապնդումը, իսկ մյուսից՝ ամբողջ Իրանում տարբեր ազդեցության շիայական խմբերի և անհատների հետ կապերի և համագործակցության հաստատումը։
Չնայած սրան՝ Հայաստանի ճշգրիտ և մեթոդաբար իրականացվելիք աշխատանքի արդյունքում կարելի է ամբողջովին տապալել երկու ուղղություններն էլ՝ հաշվի առնելով այն, որ Բաքվում Ատրպատականի հանդեպ խորքային իմաստով որևէ բան չի փոխվել և այն միևնույն է դիտարկվում է «Հարավային Ադրբեջան»՝ անկախ նրանից, դրա մասին կբարձրաձայնվի, թե ոչ, իսկ Ադրբեջանի իրանամետ շիաները ենթարկվում են անասելի ճնշումների և բռնությունների, Բաքվի բռնապետին համարելով շիայական արյուն հեղած «ժամանակի Յազիդ»»,- գրել է Վարդան Ոսկանյանը։

Judging by the statements of some Azerbaijani analysts serving the propaganda machine of the dictatorship of Azerbaijan, the dictator of Baku is trying to avoid the mistakes of Abulfaz Elchibey, a former Azerbaijani president, and insure his back in Iran, Armenian expert on Iran Vardan Voskanyan said in a Facebook post.
"In this regard, from the point of view of Azerbaijani interests, on the one hand, the strengthening of positions in Atropatene, and on the other hand, the establishment of ties and cooperation between Shiite groups of different influences and individuals throughout Iran are of key importance,
“Notwithstanding this, as a result of Armenia's precise and methodical work, efforts in both directions can be completely hampered given the fact that nothing has, in essence, changed in Baku regarding Atropatene, which is considered "southern Azerbaijan", regardless of whether or not it is voiced. In addition, Azerbaijan's pro-Iranian Shia Muslims are subjected to unspeakable pressure and abuses, calling the dictator of Baku the "Yazid of our times" who shed Shiite blood,” Voskanyan wrote.