Նուբար Աֆեյանի ընկերության պատվաստանյութի առաջին փորձարկումները դրական արդյունք են տվել
Նուբար Աֆեյանի հիմնադրած Moderna Inc ընկերությունը նախօրեին հայտարարել է, որ կլինիկական փորձարկումների վաղ շրջանում իր փորձնական COVID-19 պատվաստանյութը մշակել է հակամարմիններ, որոնք կարող են չեզոքացնել նոր կորոնավիրուսը հիվանդների մոտ։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Առողջապահության ազգային ինստիտուտի կողմից անցկացված ուսումնասիրության նախնական արդյունքները ցույց են տվել, որ հակամարմինների մակարդակը հավասար էր COVID-19- ից առողջացած մարդկանց արյան նմուշների հետ:
Ուսումնասիրության մասնակիցներին տրվել է պատվաստանյութի երեք տարբեր չափաբաժին: Ինչպես նշում է Moderna-ն, բացահայտվել է, որ հիվանդի իմունիտետի բարձրացումը կախված է եղել ներարկված պատվաստանյութի չափաբաժնից:
Պարզվել է նաև, որ mRNA-1273 պատվաստանյութը, ընդհանուր առմամբ, անվտանգ է մարդկանց օրգանիզմի համար:
Հիշեցնենք, որ Moderna- ն ակտիվորեն ներգրավված է նոր կորոնավիրուսների դեմ պատվաստանյութ մշակելու ջանքերում: Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ առողջապահության նախարարությունը թույլատրեց ընկերությանը անցնել աշխատանքի հաջորդ փուլին պատվաստանյութի պատրաստման հարցում: Հետազոտությունների նոր փուլը նախատեսվում է սկսել հուլիսին:
Պատվաստանյութերի հետազոտության խոստումնալից արդյունքների մասին զեկույցներից հետո ԱՄՆ ֆինանսական շուկաներն աճ են արձանագրել ավելի քան 2 տոկոսով:

Компания Нубара Афеяна сообщила об успехе в работе над вакциной против COVID-19
Основанная Нубаром Афеяном компания Moderna Inc заявила в понедельник, что ее экспериментальная вакцина против COVID-19 выработала антитела, способные нейтрализовать новый коронавирус в организме пациентов на ранней стадии клинических испытаний. Об этом пишет армянская служба радио «Голос Америки».
Предварительные результаты исследования, проведенного Национальными институтами здоровья, показали, что уровни содержания антител были при этом сходны с теми, что присутствовали в образцах крови людей, выздоровевших от COVID-19.
Отмечается также, что участникам исследования давались три различные дозы вакцины. Как отмечает Moderna, обнаружена зависимость роста иммунитета организма от объема дозы.
Установлено также, что вакцина mRNA-1273 в целом безопасна и легко переносится организмом.
Напомним, что компания Moderna лидирует в глобальных усилиях по разработке вакцины от нового коронавируса. На прошлой неделе Минздрав США дал ей «зеленый свет» в создании препарата. Новая стадия исследований должна начаться в июле.
После сообщений о многообещающих результатах исследований вакцины американские финансовые рынки продемонстрировали рост.