«Ժողովուրդ». Սահմանադրական դատարանի հարցն իշխանությունները ցանկանում են լուծել երկու փուլով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի իշխանությունների ներսում շարունակվում են քննարկումները՝ Սահմանադրական դատարանի հարցը խորհրդարանում լուծելու ուղղությամբ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մայիսի 16-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ նկատել էր, որ կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված առնվազն մեկ տարի հանրաքվե չի կարող անցկացվել, մյուս կողմից էլ՝ սահմանադրական ճգնաժամի լուծմանն այդքան սպասել չի կարելի: Եվ այժմ կառավարությունը քննարկում է ճգնաժամը որևէ ձևով խորհրդարանում լուծելու տարբերակը, և այդ նպատակով արդեն ՀՀ արդարադատության նախարարը դիմել է Վենետիկի հանձնաժողով:
Եվ ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթին առաջիկայում սպասվող գործընթացներից մանրամասներ են հայտնի դարձել: Մենք տեղեկացանք, որ Սահմանադրական դատարանի հարցն իշխանությունները պետք է լուծեն երկու փուլով: Ինչպես հայտնի է, այժմ Սահմանադրության 15-րդ գլուխը սահմանում է, թե ինչպես է ընդունվում, փոփոխվում կամ հանրաքվեի դրվում սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, սակայն որևէ մեխանիզմ չկա, որով կարող են հետ կանչել արդեն իսկ նշանակված հանրաքվեն: Չնայած դրան, կար դրույթ, որով էլ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված հնարավոր եղավ հետաձգել հանրաքվեն: Եվ ահա, այժմ առաջին հերթին նախագիծ կբերվի խորհրդարան, որտեղ օրենքում փոփոխություն անելու տարբերակով կավելացվի դրույթ, որով Ազգային ժողովը այսուհետ լիազորություն կունենա հանրաքվեի դրված նախագիծը հետ կանչել: Արդեն դրանից հետո, այն փոփոխությունը, որը պետք է իրականացվեր հանրաքվեի միջոցով, կարվի արդեն խորհրդարանում՝ քվեարկության միջոցով:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը մեկնաբանության համար դիմեց ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Լուսինե Մարտիրոսյանին, սակայն նա նշեց. «Այս պահին ժամկետ նշել չեմ կարող: Հրապարակման ենթակա նորություն լինելու պարագայում, անպայման կտեղեկացնեմ»:
Նշենք, որ ի սկզբանե, մինչև հանրաքվեի դնելու որոշումը, այս տարբերակը ևս քննարկվել է, սակայն ի վերջո որոշում է կայացվել, որ հարցը պետք է լուծվի ժողովրդի քվեարկության միջոցով, այլ ոչ թե պատգամավորների: Եվ ահա, այժմ, կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված, որոշում են կայացրել վերադառնալ հին տարբերակին, այլ ոչ թե սպասել, թե երբ հնարավոր կլինի հանրաքվե անցկացնել»:

«Жоховурд»: Власти хотят решить вопрос Конституционного суда в два этапа
Газета «Жоховурд» пишет, что внутри власти продолжаются обсуждения вокруг разрешения вопроса Конституционного суда в Национальном Собрании. Премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции 16 мая тоже отметил, что из-за коронавирусной ситуации референдум не может быть проведен как минимум в течение года, с другой стороны, невозможно так долго ждать разрешения ситуации вокруг Конституционного суда. Сейчас в правительстве обсуждается вариант решения конституционного кризиса каким-либо путем в парламенте и с этой целью министр юстиции уже обратился в Венецианскую комиссию.
Изданию удалось выяснить некоторые подробности предстоящих процессов.
«Мы узнали, что власти собираются решить вопрос Конституционного суда в два этапа. Как известно, сейчас в  главе 15 Конституции устанавливает, как принимается, изменяется или выносится на референдум проект конституционных изменений, однако нет какого-либо механизма, который позволяет отменить уже назначенный референдум. Несмотря на это есть положение, благодаря которому референдум удалось отложить из-за режима чрезвычайного положения. И сейчас в первую очередь в парламент будет представлен проект, где благодаря внесенной поправке в закон будет добавлено положение, согласно которому Национальному Собранию впредь будет предоставлено полномочие отозвать вынесенный на референдум проект. Уже после этого изменение, которое хотели внести с помощью референдума, будет проведено в парламенте, путем голосования.
Отметим, что до решения о вынесении на референдум, этот вариант обсуждался, однако, в конце концов, решили, что этот вопрос должен быть решен путем всенародного голосования, а не депутатами. Однако сейчас из-за ситуации с эпидемией коронавируса, решено вернуться к прежнему варианту, а не ждать, когда можно будет провести референдум», - отмечает газета.