Երևանում շարունակվում է Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի նոր շենքի շինարարական աշխատանքները։ Թատրոնի տնօրեն Արման Նավասարդյանը թատրոնի ֆեյսբուքյան էջում հրապարկված տեսանյութում հենց շինհրապարակից պատմում է, թե ուր են հասել աշխատանքները. արդեն պատրաստ է բեմատուփը, միջանցքները, հարդարման սենյակները սալիկապատված են։ Արդեն թատրոնի արտաքին երեսպատումն է արվում։
«Աշխատանքները ողջ թափով առաջ են գնում։ Արագ ու որակյալ են աշխատում»,- ասում է Ա.Նավասարդյանը։
Նրա կարծիքով, գեղեցիկ, ճաշակով թատրոն է լինելու։
«21-րդ դարում եթե կառուցում ես թատրոն, չի կարող ժամանակակից չլինել և ձևով, և, ինչու ոչ, նաև բովանդակությամբ։ Սպասենք նորություններին»,- ասում է թատրոնի տնօրենը։
Հիշեցեննք, որ Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի շենքի հիմնարկեքի արարողությունը կայացել է 2019 թ. մարտի 23-ին։Շենքի ճարտարապետն է Իսահակ Ներսիսյանը, կառուցապատողն ու ներդրողն է «Ջի Էմ Դեվելոփեր» ՍՊԸ-ն։
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնը հիմնադրվել է 1991 թվականին ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանի նախաձեռնությամբ: Այն գործում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի առաջին հարկում, մինչ օրս սեփական շենք չունի:

«Если вы строите театр в 21 веке»: работы по строительству нового здания театра «Амазгаин» продолжаются
В Ереване продолжаются работы по строительству нового здания театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна. В ролике, опубликованном на странице театра в соцсети Facebook, директор театра Арман Навасардян со строительной площадки рассказывает, в какой стадии находятся работы: уже готовы сцена, завершена отделка плиткой коридоров, гримерок. Уже приступили к внешней отделке здания.
«Работа идет полным ходом. Работают быстро и качественно», – говорит А. Навасардян.
По его мнению, это будет красивый, оформленный со вкусом театр.
«Если вы строите театр в 21 веке, он не может не быть современным – и по форме, и, почему бы и нет, по содержанию. Будем жать новостей», – говорит директор театра.
Напомним, что церемония закладки фундамента здания театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна состоялась 23 марта 2019 года. Архитектором здания является Исаак Нерсисян.
Театр «Амазгаин» имени Соса Саркисяна был основан в 1991 году по инициативе народного артиста СССР Соса Саркисяна. Он расположен на первом этаже Ереванского государственного института театра и кино, у театра до сих пор нет собственного здания.