Հայաստանում վարակակիր բուժաշխատողների թիվն անցնում է մի քանի հարյուրը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը երեկ դիմեց քաղաքային պոլիկլինիկաների, գյուղական ամբուլատորիաների և առողջության կենտրոնների բուժաշխատողներին՝ տեղեկացնելով, որ մի քանի օրից կորոնավիրուսային հիվանդության թեստի դրական արդյունքով հարյուրավոր քաղաքացիներ վերադառնալու են իրենց տներ։
Նախարարը խոսեց բուժաշխատողների համար  օնլայն դասընթացի ու զանգերի կենտրոնի ստեղծման մասին, բայց ոչ մի խոսք չասած նրանց պատշաճ պաշտպանիչ միջոցներով, դիմակներով ապահովելու մասին։ Մինչդեռ վարակից պաշտպանվելու, դրա տարածքումը կանխելու համար այն շատ կարևոր հարց է։ Պատճաշ կերպով չպատրաստվելու պարագայում  չի բացառվում, որ մոտ ապագայում հենց պոլիկլինիկաներն ու ամբուլատորիաները դառնանա վարակի օջախներ։
Սրա մասին է ահազանգում նաև բուժաշխատողների շրջանում վարակի մեծ տարածումն այն պարագայում, երբ նրանք ունեցել են համապատասխան համազգեստներ, ակնոցներ, ձեռնոցներ։
Panorama.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ  մայիսի 3-ի դրությամբ Կորոնավիրուսային հիվանդություն հաստավել է թվով 320 բուժաշխատողի մոտ։ Հիշեցնենք, որ մայիսի 3-ին հանրապետությունում կար  կորոնավիրուսի 2386 հաստատված դեպք։
Հարցին, թե որ ԲԿ-ներում են աշխատում վարակակիր բժիշկները, բուժքույրերը, նախարարությունից չեն հստակեցրել, միայն նշել են, որ նրանք  հանդիսանում են ինչպես Երևան քաղաքի, այնպես մարզային մի շարք  ԲԿ-ների աշխատակիցներ։
«Նրանց մի մասն արդեն առողջացել և դուրս է գրվել, իսկ մնացածի վիճակը գնահատվում է բավարար»,-ասված է նախարարության պատասխանում։
Հիշեցնենք, որ ԱՆ հիվանդությունների կանխարգելման ու վերահսկման կենտրոնի 14 աշխատակիցների մոտ հաստատվել էր կորոնավիրուսը։ Հետաքրքրվել էինք՝ ինչպե՞ս է փոխանցվել հիվանդությունը, արդյո՞ք բավարար պաշտպանված չեն նրանք։
«Հաշվի առնելով Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման մեխանիզմը՝ ցավոք, որևէ մեկն ապահովագրված չէ հիվանդությունից, և «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, ովքեր իրենց ծառայությունն իրականացրել և շարունակում են իրականացնել առաջնագծում, անմասն չեն մնացել հիվանդությունից։ Սակայն հարկ է նշել, որ աշխատանքն իրականացնելիս վերջիններս ապահովված են եղել անհրաժեշտ բոլոր պաշտպանության միջոցներով։ Հավելեմ նաև, որ Կենտրոնի աշխատակիցների մեծ մասն արդեն առողջացել է և վերադարձել աշխատանքի»,-նշել են նախարարությունից։
Անպատասխան է թողնվել հարցը, թե լրացուցիչ ի՞նչ միջոցառումներ են ձեռնարկվել կենտրոնի աշխատակիցների մոտ հիվանդության հաստատումից հետո՝ նրանց աշխատանքն առավել անվտանգ դարձնելու համար։
Այս գերատեսչությունից նաև նշել են, որ մարտ ամսին բուժաշխատողները ստացել են պարգևատրում՝ չհստակեցնելով, ինչքան։
Հիշեցնենք, որ հարցումն ուղարկվել է ապրիլի 21-ին։ Պատասխանը ստացվել է այսօր առավոտյան՝ մեկ ամիս անց։ Բոլոր հարցերին տվել են մոտավոր ու ոչ սպառիչ պատասխաններ, ավելին մի քանի հարց խմբավորել են ու պատասխանել մի քանի տողով։

Hundreds of healthcare workers infected with coronavirus in Armenia, Ministry of Health says
The number of frontline healthcare workers fighting against the novel coronavirus in Armenia will multiply in a few days.
Minister of Health Arsen Torosyan on Tuesday addressed medical workers of urban polyclinics, rural outpatient clinics and medical centers, informing that hundreds of citizens will return home in a few days with positive coronavirus test results.
The minister spoke about online trainings for health workers and the establishment of a call center, but did not say a word about providing them with proper personal protective equipment. Whereas, it is a crucial issue to be protected against the infection and to prevent its spread. In the near future polyclinics and outpatient clinics are likely to become sources of infection if they are not protected properly.
He also warned of the widespread COVID-19 cases among medical workers in case when they were provided with appropriate uniforms, goggles and gloves.
In response to a written inquiry by Panorama.am, the Ministry of Health reported that as of 3 May 320 healthcare workers had contracted coronavirus. On May 3, there were 2,386 confirmed cases of coronavirus in the country.
The ministry did not specify at which medical facilities the infected doctors and nurses work, only saying that they are employees of both Yerevan and a number of regional medical centers.
"Some of them have already recovered and have been discharged from hospital, while the others are in a satisfactory condition," the ministry's response reads.
As many as 14 employees of the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health had tested positive for COVID-19. We wondered how the disease was transmitted and whether they were not adequately protected.
"Given the mechanism of the spread of coronavirus, unfortunately, no one is guarded against the disease, and the employees of the National Center for Disease Control and Prevention who continue to serve on the frontline have not remained unaffected, too,” the ministry said.
“However, we would like to note that while on duty they were provided with all the necessary protective equipment. Moreover, most of the employees of the center have already recovered and returned to work.”
The ministry did not answer the question about what additional measures have been taken to make the work of the center’s employees safer after the latter contracted the virus.
The health authorities also said that in March medical workers received a bonus, without specifying its amount.
To note, he inquiry was submitted on April 2, while the response was received this morning, nearly a month later. All the questions were given approximate and incomplete answers. Moreover, several questions were grouped and answered in a few words.