ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Մայիսի 20-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Ասլովի հետ։Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
<Հայաստանի և Տաջիկստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել ազգային մակարդակներում նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված մարտահրավերների հասցեագրման շուրջ: Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Տաջիկստանի իշխանություններին՝ համավարակով պայմանավորված իրադրությունում հայ համայնքին տեղում ցուցաբերած աջակցության համար և ընդգծել վերջիններիս կամրջող դերակատարությունը երկու երկրների միջև երկխոսության ամրապնդման հարցում:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Տաջիկստանի՝ ավանդական բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված համագործակցության առնչությամբ և վերահաստատել փոխադարձ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկել երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ։ Այդ համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացման, ԱԳՆ-ների միջև խորհրդատվությունների անցկացման և խորհրդարանական հարթակում փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը։
Որպես փոխգործակցության առաջնային ուղղություններ՝ ԱԳ նախարարներն առանձնացրել են առևտրատնտեսական, էներգետիկայի, բժշկության, գիտության, նորարարության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև մշակութային-հումանիտար ոլորտները:
Հայաստանի և Տաջիկստանի ԱԳՆ ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձան համագործակցությանը տարածաշրջանային և միջազգային ձևաչափերում՝ այդ թվում ՄԱԿ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ շրջանակներում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ»,- նշված է հաղոդրագրությունում։

Главы МИД Армении и Таджикистана обсудили вопросы регионального и международного сотрудничества
20 мая министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с Министром иностранных дел Таджикистана Сироджиддином Асловым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, министры иностранных дел Армении и Таджикистана обменялись мнениями о мерах, предпринимаемых на национальном уровне для решения проблем, возникших в результате распространения нового типа коронавируса. Глава МИД Армении выразил благодарность властям Таджикистана за поддержку, оказанную армянской общине в условиях пандемии, подчеркнув ее роль в качестве связующего звена в укреплении диалога между двумя странами.
Собеседники выразили удовлетворение сотрудничеством между Арменией и Таджикистаном, основанным на традиционной дружбе и взаимном уважении, подтвердив обоюдную готовность предпринять шаги для еще большего расширения и углубления двусторонней повестки дня. В этом контексте стороны подчеркнули необходимость активизации диалога на различных уровнях, проведения консультаций между министерствами иностранных дел и укрепления взаимодействия в парламентской плоскости.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества Министры иностранных дел выделили торгово-экономическую сферу, энергетику, медицину, науку, инновации и информационные технологии, а также культурную и гуманитарную сферы.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Таджикистана подробно обсудили сотрудничество в региональном и международном формате, в том числе в рамках ООН, ОДКБ и СНГ.