Հայաստանում վարակակիր բուժաշխատողների թիվն անցնում է մի քանի հարյուրը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը երեկ դիմեց քաղաքային պոլիկլինիկաների, գյուղական ամբուլատորիաների և առողջության կենտրոնների բուժաշխատողներին՝ տեղեկացնելով, որ մի քանի օրից կորոնավիրուսային հիվանդության թեստի դրական արդյունքով հարյուրավոր քաղաքացիներ վերադառնալու են իրենց տներ։
Նախարարը խոսեց բուժաշխատողների համար  օնլայն դասընթացի ու զանգերի կենտրոնի ստեղծման մասին, բայց ոչ մի խոսք չասած նրանց պատշաճ պաշտպանիչ միջոցներով, դիմակներով ապահովելու մասին։ Մինչդեռ վարակից պաշտպանվելու, դրա տարածքումը կանխելու համար այն շատ կարևոր հարց է։ Պատճաշ կերպով չպատրաստվելու պարագայում  չի բացառվում, որ մոտ ապագայում հենց պոլիկլինիկաներն ու ամբուլատորիաները դառնանա վարակի օջախներ։
Սրա մասին է ահազանգում նաև բուժաշխատողների շրջանում վարակի մեծ տարածումն այն պարագայում, երբ նրանք ունեցել են համապատասխան համազգեստներ, ակնոցներ, ձեռնոցներ։
Panorama.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ  մայիսի 3-ի դրությամբ Կորոնավիրուսային հիվանդություն հաստավել է թվով 320 բուժաշխատողի մոտ։ Հիշեցնենք, որ մայիսի 3-ին հանրապետությունում կար  կորոնավիրուսի 2386 հաստատված դեպք։
Հարցին, թե որ ԲԿ-ներում են աշխատում վարակակիր բժիշկները, բուժքույրերը, նախարարությունից չեն հստակեցրել, միայն նշել են, որ նրանք  հանդիսանում են ինչպես Երևան քաղաքի, այնպես մարզային մի շարք  ԲԿ-ների աշխատակիցներ։
«Նրանց մի մասն արդեն առողջացել և դուրս է գրվել, իսկ մնացածի վիճակը գնահատվում է բավարար»,-ասված է նախարարության պատասխանում։
Հիշեցնենք, որ ԱՆ հիվանդությունների կանխարգելման ու վերահսկման կենտրոնի 14 աշխատակիցների մոտ հաստատվել էր կորոնավիրուսը։ Հետաքրքրվել էինք՝ ինչպե՞ս է փոխանցվել հիվանդությունը, արդյո՞ք բավարար պաշտպանված չեն նրանք։
«Հաշվի առնելով Կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման մեխանիզմը՝ ցավոք, որևէ մեկն ապահովագրված չէ հիվանդությունից, և «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները, ովքեր իրենց ծառայությունն իրականացրել և շարունակում են իրականացնել առաջնագծում, անմասն չեն մնացել հիվանդությունից։ Սակայն հարկ է նշել, որ աշխատանքն իրականացնելիս վերջիններս ապահովված են եղել անհրաժեշտ բոլոր պաշտպանության միջոցներով։ Հավելեմ նաև, որ Կենտրոնի աշխատակիցների մեծ մասն արդեն առողջացել է և վերադարձել աշխատանքի»,-նշել են նախարարությունից։
Անպատասխան է թողնվել հարցը, թե լրացուցիչ ի՞նչ միջոցառումներ են ձեռնարկվել կենտրոնի աշխատակիցների մոտ հիվանդության հաստատումից հետո՝ նրանց աշխատանքն առավել անվտանգ դարձնելու համար։
Այս գերատեսչությունից նաև նշել են, որ մարտ ամսին բուժաշխատողները ստացել են պարգևատրում՝ չհստակեցնելով, ինչքան։
Հիշեցնենք, որ հարցումն ուղարկվել է ապրիլի 21-ին։ Պատասխանը ստացվել է այսօր առավոտյան՝ մեկ ամիս անց։ Բոլոր հարցերին տվել են մոտավոր ու ոչ սպառիչ պատասխաններ, ավելին մի քանի հարց խմբավորել են ու պատասխանել մի քանի տողով։

Число инфицированных медицинских работников в Армении превышает несколько сотен
Министр здравоохранения Арсен Торосян обратился накануне к медработникам городских поликлиник, сельских амбулаторий и центров здоровья, сообщив, что через несколько дней сотни граждан с положительным результатом теста на коронавирусную болезнь вернутся в свои дома
Министр рассказал об онлайн-курсе для медицинских работников и создании колл-центра, но не сказал ни слова об их обеспечении соответствующими средствами защиты, масками. Между тем, это очень важный вопрос для защиты от вируса и предотвращения его распространения. В случае, если подготовка не будет организована надлежащим образом, не исключено, что в ближайшем будущем именно поликлиники и амбулатории станут очагами заражения.
Об этом предупреждает и широкое распространение вируса среди медицинских работников – и это тогда, когда они носили соответствующую форму, защитные очки и перчатки.
В ответ на письменный запрос Panorama.am из министерства здравоохранения Армении сообщили, что, по состоянию на 3 мая, коронавирус подтвердился у 320 медицинских работников. Напомним, что 3 мая в республике было 2386 подтвержденных случаев коронавируса.
При этом в министерстве не уточнили, в каких медицинских центрах работают инфицированные врачи и медсестры, лишь отметили, что они являются работниками ряда медицинских центров как города Ереван, так и областей РА.
«Некоторые из них уже выздоровели и были выписаны, а состояние остальных оценивается как удовлетворительное», – говорится в ответе министерства.
Напомним, что коронавирус был подтвержден у 14 сотрудниками Центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения. Panorama.am поинтересовался, как передалось заболевание, были ли они должным образом защищены.
«Учитывая механизм распространения коронавируса, к сожалению, никто не застрахован от этого заболевания. Болезнь не обошла стороной и сотрудников ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний», которые несли и продолжают нести свою службу на передовой. Однако следует отметить, что при выполнении работ последние были обеспечены всеми необходимыми средствами защиты. Добавим, что большинство сотрудников Центра уже выздоровели и вернулись к работе», – указали в министерстве.
Без ответа при этом оставлен вопрос о том, какие дополнительные меры были приняты после подтверждения вируса у сотрудников центра, чтобы сделать их работу более безопасной.
Из ведомства отметили также, что в марте медперсонал получил премии, не уточнив, в каком размере.
Напомним, что запрос был отправлен 21 апреля. Ответ был получен сегодня утром, через месяц. На все вопросы были даны приблизительные и неисчерпывающие ответы, более того, несколько вопросов были сгруппированы, ответы же на них представлены несколькими строками.