Հասարակական-քաղաքական գործիչ Արման Սաղաթելյանը՝ 168 TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում խոսելով արտակարգ դրության պայմաններում իշխանության կողմից իրականացվող քայլերի և իրար հակասող որոշումների մասին, շեշտել է՝ մարդիկ, ովքեր այսօր կոչված են երկրի համար կարևորագույն որոշումներ կայացնելու, երբեք նման բան չեն արել, նրանց հիմնական մասը չգիտի՝ ինչ է պետական համակարգը։
Ըստ նրա, այդ մարդիկ որևէ նշանակալից հասարակական պետական ձեռքբերում չեն ունեցել, բանակում չեն ծառայել, ուստի ակնկալել, որ իրենք ճգնաժամային պայմաններում կկարողանան հավասարակշռված և ադեկվատ որոշումներ կայացնել, պետք չէ։
«Օրինակ, երբ Իրանում համավարակի տարածումը լայն թափ էր առել, բազմաթիվ փորձագետներ պնդում էին՝ անհապաղ պետք է միջոցներ ձեռնարկել, Իրանի հետ տեղաշարժը սահմանափակել, բայց դրան ի պատասխան՝ իշխանություններն արեցին դեմագոգիկ հայտարարություններ, թե ինչպե՞ս կարելի է, մեր հարևանն է, և այլն, սակայն ասելու հաջորդ իսկ օրը կայացրեցին այդ որոշումը։ Կամ ընդունած առաջին փաստաթղթում բավականին մեծ սահմանափակումներ էին նախատեսված լրատվամիջոցների համար, և դա՝ այն դեպքում, երբ անգամ 2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողությունների ժամանակ, երբ դաշտում ակնհայտ և փաստացի կային կառույցներ, որոնք ուղղակիորեն թարգմանում էին Ադրբեջանի քարոզչությունը և ապատեղեկատվությունը ու դա բերում ազգային տեղեկատվական դաշտ, անգամ այդ դեպքում պետությունը սահմանափակումների չի գնացել։
Հիմա կիրառված սահմանափակումներն իրավական տեսանկյունից այնքան անորոշություններ են պարունակում, որ չի կարելի ասել, որ դրանք որակական գնահատականների վրա են հիմնված։ Առանձին խոսակցության թեմա է նաև՝ արդյո՞ք մեր Սահմանադրությունից բխում է՝ պարետին օժտել այնպիսի լիազորություններով, որոնցով նա արձակում էր իրավական ակտեր»,- ասել է Ա. Սաղաթելյանը։
Նա նշել է, որ իշխանությունը տապալել է նաև մարդկանց հեռախոսազանգերի և կարճ հաղորդագրությունների միջոցով տեղորոշելու իր իսկ ընդունած օրենքի կիրառումը, քանի որ դա չնպաստեց վարակի տարածումը կանխելուն։
«Ինչի՞ն ծառայեց այդ օրենքը, մենք չիմացանք»,- ասել է Ա. Սաղաթելյանը։
Ինչ վերաբերում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած ապակենտրոն պայքարին, ապա, ըստ Սաղաթելյանի, հռչակված ապակենտրոն պայքարը ստացվում է ապակենտրոն պատասխանատվություն։
«Այսինքն՝ ասում են՝ ժողովուրդ ջան, ոնց գիտեք՝ փրկվեք, եթե հանկարծ ինչ-որ բան էլ լավ չգնա, վարակվեք, հիվանդանաք, կամ ունենանք մարդկային կորուստներ, իմացեք, որ դա ձեր խնդիրն է ու տնտեսվարողներինը»,- նշել է Ա. Սաղաթելյանը։

Арман Сагателян: Власти говорят – народ, спасайтесь, как знаете
Общественно-политический деятель Арман Сагателян в эфире программы «Ревью» на 168 TV, говоря о предпринимаемых властями в условиях чрезвычайного положения шагах и принимаемых противоречивых решениях, подчеркнул, что люди, призванные принимать сегодня важнейшие для страны решения, никогда не делали этого, большинство из них не знают, что из себя представляет государственная система.
По его словам, эти люди, которые не обладали значительными общественными и государственными достижениями, не служили в армии, посему не стоит ожидать, что они смогут принимать взвешенные и адекватные решения в кризисных ситуациях.
«Например, когда распространение коронавируса в Иране набрало обороты, многочисленные эксперты заявляли, что необходимо принять немедленные меры, ограничить сообщение с Ираном, но в ответ власти выступили с демагогическими заявлениями о том, мол, как это возможно, ведь это наш сосед и т.д., но уже на следующий день они приняли такое решение.
Или в первом принятом документе были предусмотрены довольно большие ограничения для средств массовой информации. Между тем, когда во время боевых действий в апреле 2016 года на медиа-поле были структуры, которые непосредственно переводили пропаганду и дезинформацию Азербайджана и приносили ее на национальное информационное поле, даже в этом случае государство не пошло на ограничения.
Действующие сейчас ограничения настолько расплывчаты с правовой точки зрения, что нельзя сказать, что они основаны на качественных оценках. Отдельная тема для разговора – соответствует нашей Конституции наделение коменданта полномочиями, которыми он издает правовые акты», – сказал Сгателян.
Он отметил, что власти провалили и применение принятого ими же закона об определении местоположения с помощью телефонных звонков и коротких сообщений, поскольку это не поспособствовало предотвращению распространения вируса.
«Мы не узнали, чему послужил этот закон», – добавил Сагателян.
Что касается провозглашенной премьер-министром Николем Пашиняном децентрализованной борьбы, то, по словам Сагателяна, из этого вытекает децентрализованная ответственность.
«То есть, говорят: дорогой народ, спасайтесь, как знаете, если же вдруг что-то пойдет не так, заразитесь, заболеете или понесете человеческие потери, знайте, что это ваша проблема и проблема хозяйствующих субъектов», – отметил Арман Сагателян.